May 18, 2022

اتصالات آبیاری قطره ای

یکی از روش های آبیاری زمین های کشاورزی آبیاری قطره ای(Drip irrigation) است. آبیاری قطره ایی بدلیل مزایایی که دارد بسیار محبوب و کاربردی است. اما نباید فراموش کنیم که این سیستم آبیاری هم دارای معایبی است که در ادامه به آنها میپردازیم. اگر بعد از مطالعه این مقاله تصمیم برای به کارگرفتن روش آبیاری قطره ای گرفتید نیاز است که در خصوص اتصالات آبیاری قطره ای هم شناخت پیدا کنید.

آبیاری قطره ای

آبیاری قطره ای

این روش آبیاری در دهه پنجاه شکل گرفت و بعد ها بدلیل استقبال مردم و پیشرفت تکنولوژی دستخوش تغییراتی شد و کار را برای کشاورزان آسان کرد. فشار آب در این روش بسیار کم است و آب از طریق لوله پلی اتیلن در سراسر زمین کشاورزی پخش میشود. در روش آبیاری قطره ای هدر رفت آب بسیار کم است و درصد نیاز به نیروی انسانی را تقریباً به صفر رسانده است.

مزایای آبیاری قطره ایی

 1. از آنجایی که فشار آب در پای گیاهان بسیار کم است نگرانی بابت شستشو کود و مواد مغذی وجود ندارد. (در روش های دیگر بدلیل فشار آب بالا کود و سار مواد جابجا میشود.)
 2. بدلیل آنکه آب بصورت هدفمند پخش میشود در نتیجه رشد گیاهان هرز بشدت کاهش پیدا میکند.
 3. با استفاده از اتصالات آبیاری قطره ای میتوان آبیاری یکنواخت داشت.
 4. نیاز به نیروی کاری که دائماً در حال آبیاری باشد نیست و فقط نظارت های دوره ایی کفایت میکند.
 5. حتی اگر سطح زمین زراعی هموار هم نباشد میتوان از آبیاری قطره ای استفاده کرد.
 6. هدر رفت آب به شدت کاهش پیدا میکند.

معایب آبیاری قطره ای

 1. هزینه اولیه اجرا آبیاری قطره ای نسبت به سایر روش ها بیشتر است.
 2. اگر از آب فیلتر شده استفاده نشود امکان مسدود شدن اتصالات آبیاری قطره ایی وجود دارد.

اتصالات آبیاری قطره ای

از اتصالات پلی اتیلن آبیاری قطره ایی به منظور تنظیم فشار آب ، اطمینان از آب بندی ، تغییر قطر لوله ، هدایت جریان آب استفاده میشود. از آنجایی که لوله های پلی اتیلن در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت هستند در نتیجه طول عمر بالایی هم دارند. یکی دیگر از مزایای اتصالات آبیاری قطره ای تحمل فشار و ضربه بالا است . علت محبوبیت استفاده از این اتصالات هم داشتن مزایایی است که مطرح کردیم.

اتصالات آبیاری قطره ای

انواع اتصالات آبیاری قطره ای

از آنجایی که اتصالات قطره ای هم از نظر آب بندی مقاوم است و هم میشود در تمام سطح زمین کشاورزی آن را گسترش داد پس شامل انواع مختلف است:

 • لوله پلی اتیلن آبیاری قطراه ای
 • تبدیل لوله آبیاری قطره ای
 • لوله زانو آبیاری قطره ای
 • سه راهی آبیاری قطره ای
 • دریپر آبیاری قطره ای (قطره چکان)
 • بست آبیاری قطره ای (به منظور منظم کردن مسیر آبرسانی)
 • بست کور و بست انتهایی (به منظور مسدود کردن مسیر آبرسانی)

قیمت اتصالات آبیاری قطره ای

از آنجایی که اتصالات پلی اتیلن آبیاری قطره ایی دارای تنوع بالا (فشار های متفاوت ، برند های متفاوت، قطرهای متفاوت و کارایی متفاوت) می باشد نیاز است برای استعلام قیمت ها با کارشناسان فروش بازرگانی سداب تماس حاصل نمایید.

خرید اتصالات پلی اتیلن آبیاری قطره ای

بازرگانی سداب با دارا بودن نمایندگی کارخانجات معتبر ایرانی و داخلی و بهرمندی از سالها تجربه در حوزه آبرسانی آماده تامین انواع اتصالات آبیاری و همچین اجرا پروژه های آبرسانی قطره ای در ایران است. برای دریافت مشاوره رایگان و استعلام قیمت با شماره تلفن 33901412 تماس حاصل نمایید.

لیست قیمت اتصالات قطره ای

دریافت لیست قیمت

×

بازرگانی سداب

× استعلام قیمت و موجودی