شرکت پتروگاز پارسا

شرکت پترو گاز پارسا همانطور که از اسم آن مشخص است که شرکت در زمینه تولید قطعات و تجهیزات مختلف و متنوع در زمینه نفت و گاز و همچنین توزیع آن است. در واقع شرکت پترو گاز پارسا  با شرکت‌های بین المللی زیادی در زمینه نفت و گاز نیز همکاری دارد و عضو گروه بین المللی ایدام نیز هست. اگر دوست دارید در مورد این شرکت و محصولات آن بیشتر بدانید تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید زیرا قصد داریم در مورد این شرکت و به صورت کلی دستگاه‌های اندازه گیری و تقلیل فشار گاز و شیرآلات و اتصالات پلی اتیلن الکتروفیوژن با شما صحبت کنیم.

 درباره شرکت پتروگاز پارسا

همانطور که در بالا به آن اشاره کردیم شرکت پترو گاز پارسا تولید کننده قطعات نفت و گاز است. در زمینه تولید تجهیزات نفت و گاز، این شرکت در ایران تقریبا جز شرکت‌های معتبر و نسبتا بی‌رقیب است. اما همانطور که می‌دانید بنا به دلایل مختلفی همه قطعات و تجهیزات نفت و گاز را نمی‌توان در ایران تولید کرد. این شرکت برای آن دسته از قطعاتی که در ایران امکان ساخت و تولید آن وجود ندارد با شرکت‌ها و مجموعه‌های خارجی معتبر و با سابقه همکاری دارد و از آن شرکت‌ها، قطعات مورد نیاز صنعت نفت و گاز را به ایران وارد می‌کند. این شرکت در حال حاضر در سراسر ایران انبار و دفاتر فروش و توزیع دارد که به همین دلیل می‌تواند با سرعت و راحتی بیشتری این محصولات  را به دست مشتری برساند.شرکت پتروگاز پارسا

محصولات شرکت پتروگاز پارسا

شرکت پتروگاز در حال حاضر قادراست قطعات بسیار زیادی را تولید کند. همانطور که می‌دانید امروزه برای اتصالات آب و گاز از انواع تولیدات پلی اتیلن استفاده می‌شود.
این شرکت امروزه قطعات و تجهیزات مختلفی از قبیل بوشن، سه راه مساوی، سه راه نامساوی،  زانویی ۹۰، زانویی ۴۵، درپوش با بوشن، تبدیل، شیر توپی، اسپندل و غلافی، تبدیل الکتروفیوژن، شیر قطع کننده، شیر اطمینان، فیلتر، کنتور، صداگیر، هیتر، رگلاتور و … را تولید می‌کند. در حال حاضر وسعت این شرکت به ۱۰۰۰۰ متر مربع می‌رسد که از پرسنل و کارکنان متخصص و باتجربه برای این تولیدات استفاده می‌کند. دستگاه‌های اندازه گیری و تقلیل فشار گاز از دیگر دستاوردهای این شرکت است که برای مصرف خانگی یا شهری و صنعتی و نیروگاهی کاربرد دارد. همچنین این شرکت در حال حاضر قادر است که ایستگاه‌های گازی را مطابق با سایر سفارشات راه اندازی کند.

این قطعات توسط بزرگترین و مهمترین شرکت‌های پخش گاز در جهان نظیر GDF, TRACTEBEL, SNAM, ITALGAS, AEM, British Gas, Gasunie, Gas Natural, Enargas, Phoenix Gas, Metrogas, Bord Gais Eireann, SPP, BOTAS, IGDAS  و سازمان‌های بین المللی مستقل چون ISPEL, DVGW, TUV, SZU, TSU, CESI, MBH, JKJ, IGNiC, TSE, UDT, FTZU, BARBARA, GOST  تأیید گردیده‌اند.

ایستگاه های اندازه گیری و تقلیل فشار گاز

ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز یکی از تاسیسات مهم در سیستم‌های گازرسانی در سراسر دنیا هستند اگر شما هم با این حوزه سر کار داشته باشید اسم این ایستگاه‌ها را زیاد شنیده‌اید اما ممکن است که کاربرد این سیستم‌ها و ایستگاه‌ها را ندارید به همین دلیل در این قسمت به تعریف این ایستگاه‌ها می‌پردازیم و انواع آن را با هم بررسی می‌کنیم.
به این موضوع توجه کنید که گاز طبیعی بعد از اینکه استخراج می‌شود خطوط انتقال گاز را با فشاری در حدود 1000 Psi طی می‌کند. مشخصا  فشار بالا برای انتقال گاز بسیار مناسب و به صرفه است اما به این موضوع توجه کنید که گاز با این فشار برای استفاده مناسب نیست و برای استفاده از گاز باید فشار آن را تا اندازه مورد نظر تقلیل داد. این تقلیل فشار گاز و عملیات کاهش فشار گاز در ایستگاه‌های اندازه گیری و تقلیل فشار گاز انجام می‌شود. به همین دلیل است که در صنعت گاز و سیستم گازرسانی در سراسر دنیا ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز نقش بسیار مهم و تاثیرگذار و اساسی دارند که هر روز تجهیزات و قطعات آن ارتقا پیدا می‌کند. این ایستگاه‌های اندازه گیری و تقلیل فشار گاز با توجه به کاربرد انواع مختلفی دارند که در ادامه آن‌ها را با هم بررسی می‌کنیم.

ایستگاه دروازه شهری (City Gate Station: C.G.S)

ایستگاه‌های دروازه شهری دقیقا اولین ایستگاه بعد از پالایشگاه‌ها هستند در این ایستگاه‌ها از دو رگولاتور استفاده می‌شود. در این ایستگاه‌ها فشار گاز ۱۰۰۰ Psi را به ۲۵۰ تبدیل می‌شود. در واقع این ایستگاه‌ها جزء مهمترین ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز و از مهمترین آن‌ها هستند به این دلیل به این ایستگاه‌ها دروازه شهری می‌گویند زیرا در ورودی شهرها استفاده می‌شوند.

ایستگاه حاشیه شهری (Town Border Station: T.B.S)

ایستگاه‌های حاشیه شهری از یک رگولاتور استفاده می‌کنند و فشار گاز را از  Psi۲۵۰ به ۶۰ می‌رساند. در این ایستگاه‌ها فیلتر و کنتور نیز موجود هستند و از این ایستگاه‌ها معمولاً در شهرهای کوچک یا روستاها استفاده می‌شود. ‏ایستگاه‌های TBS دارای دو کلاس 300 و ۱۵۰ هستند که ورودی ایستگاه کلاس ۳۰۰ و خروجی کلاس ۱۵۰ است.

ایستگاه تقلیل فشار گاز ناحیه ای (درون شهری) (District Reducing Station: D.R.S)

ایستگاه تقلیل فشار گاز ناحیه درون شهری، فرایندی شبیه به ایستگاه حاشیه شهری انجام می‌دهد.

ایستگاه اندازه گیری و تقلیل فشار (Metering and Regulating Station: M.R.S)

ایستگاه بعدی مربوط به ایستگاه اندازه‌گیری و تقلیل فشار MRS است که از فشار خط تغذیه و یا شبکه انشعاب گیری، شکست فشار را نتیجه می‌دهد. در این ایستگاه‌ها فرآیند اندازه گیری حجم دارای اهمیت بسیار زیادی است. همچنین در این ایستگاه‌های تقلیل فشار، فشار گاز از ۶۰Psi به ۳ یا  ۱۵ می‌رسد.

ایستگاه ترکیبی (C.G.S/T.B.S)

در این ایستگاه‌ها از دو ایستگاه TBS و CGS به صورت ترکیبی استفاده می‌کند. همچنین در این ایستگاه‌ها از یک رگولاتور اضافی نیز استفاده می‌شود. پس در واقع ایستگاه از سه رگلاتور استفاده می‌کند و می‌تواند فشار را از 1000 به 60 PSI برساند.

ایستگاه تقلیل فشار (Regulating Station: R.S)

ایستگاه تقلیل فشار یا همان ایستگاه RS ایستگاهی است که فشار گاز را با توجه به نیاز به 2، 15 یا 30 Psi می‌رساند.

ایستگاه اندازه گیری (Metering Station: M.S)

ایستگاه‌های اندازه گیری یا همان ایستگاه‌های MS نیز ایستگاه‌هایی هستند که در آن‌ها فیلتراسیون و اندازه گیری حجم گاز انجام می‌شود و فشارهای 1000، 250 و 60 Psi در آن وجود دارد.

ایستگاه کابینتی

یکی دیگر از این ایستگاه‌های فشار گاز ایستگاه کابینتی نام دارد که دارای دو نوع مسطح و کابینتی است. نوع مسطح آن نیاز به فضای کمتری دارد و وظیفه آن مشابه با ایستگاه TBS است و معمولاً در شهرهای بزرگ کاربرد دارد.

ایستگاه های خانگی (Service Regulator)

فشار گاز در ایستگاه‌های خانگی از 60 Psi به 25 Psi تقلیل می‌یابد و فشار گاز را برای مصرف نهایی واحدهای مسکونی آماده می‌گرداند. قطر لوله‌ها بین ایستگاه‌ها با یکدیگر و یا بین ایستگاه و صنایع یا مناطق شهری و مسکونی است. قطر لوله با توجه به اینکه موارد زیر همواره رعایت شده و نقضی صورت نگیرد انتخاب می گردد:
سرعت جریان گاز نباید از 20 متر بر پانیه بیشتر و فشار گاز نیز نباید از 45 Psi کمتر شود.با توجه به اینکه طول لوله بین دو ایستگاه چه میزان است، باید قطر لوله را محاسبه کرد.

پتروگاز پارسا

شیرآلات و اتصالات پلی اتیلن الکتروفیوژن

همانطور که می‌دانید لوله و اتصالات پلی اتیلن از اتصالات بسیار مهم و پرکاربرد در صنایع مختلف است. یکی از دلایل استفاده‌ی زیاد از این لوله‌ها، طرح آسان و راحت آن است. برای اینکه بتوان لوله‌های پلی اتیلن را به هم متصل کرد باید از اتصالات الکتروفیوژن استفاده کرد. اتصالات الکتروفیوژن ویژگی‌ها و مزیت‌های بسیار زیادی دارند که از مهم‌ترین آن می‌توان به ایمن بودن آن اشاره کرد. ایمن بودن این اتصالات باعث شده است که از آن‌ها در صنعت گاز بسیار استفاده شود. همچنین از لوله‌های پلی اتیلن و اتصالات الکتروفیوژن در صنعت آب و فاضلاب نیز بسیار استفاده می‌شود. از اتصالات الکتروفیوژن به غیر از لوله‌های پلی اتیلن در لوله‌های HDPE، لوله‌های پلاستیکی که برای انتقال مایعات کاربرد دارد، استفاده می‌شود. یکی از ویژگی‌های خوب این اتصالات این است که در اندازه و ابعاد مختلفی وجود دارد به همین دلیل همیشه و همه جا می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. برای اتصال لوله‌های پلی اتیلن به اتصالات الکتروفیوژن از دستگاه جوش الکتروفیوژن استفاده می‌شود.
یکی از دلایل مهمی که از اتصالات الکتروفیوژن در صنعت گاز استفاده می‌شود این است که برای اتصال از برق و اتصال مواد رسانا استفاده می‌کنند و جرقه‌ای در کار نیست به همین دلیل برای حمل و نقل گاز بسیار مناسب هستند.
از دیگر مزایای این اتصالات می‌توان به هزینه پایین، طول عمر بالا، نصب آسان، کیفیت بالا و … اشاره کرد. درست است که نصب این اتصالات بسیار راحت است اما به دلیل حساسیت بالا فقط باید توسط افراد متخصص انجام شود.
از مراحل جوش الکتروفیوژن می‌توان آماده‌سازی لوله، علامتگذاری و نشانه‌گذاری لوله، هم راستا و در یک جهت بود لوله‌ها، ایجاد جریان برق، خنک شدن جوش و ثبت اطلاعات جوش اتصالات را نام برد.

سوالات متداول

  • از اتصالات الکتروفیوژن در چه صنایعی استفاده می‌شود؟
    از اتصالات الکتروفیوژن در صنایع مختلفی از جمله گاز، نفت، آب و فاضلاب و … استفاده می‌شود.
  • مهم‌ترین دلیلی که از اتصالات الکتروفیوژن در صنعت گاز استفاده می‌شود چیست؟
    ایمن بودن اتصالات الکتروفیوژن باعث می‌شود از این اتصالات در صنعت گاز استفاده شود. مثلا جوش دادن این اتصالات از طریق برق انجام می‌شود و نیازی به جرقه ندارد.
  • چرا باید از ایستگاه‌های کاهش فشار گاز استفاده شود؟
    بعد از استخراج گاز، فشار آن در حدود 1000 Psi است که باید به اندازه کاربرد آن، فشار را کاهش داد. این کاهش فشار در ایستگاه‌های تقلیل فشار گاز انجام می‌شود.