لوله پلی اتیلن

پلی‌اتیلن (PE) ماده‌ای ترموپلاستیک است که از پلیمریزاسیون اتیلن تولید می‌شود. لوله پلی اتیلن PE با اکستروژن در اندازه‌های مختلف از ½ اینچ تا ۶۳ اینچ ساخته می‌شود. PE در سیم‌پیچ‌های نورد با طول‌های مختلف و یا به صورت صاف تا طول ۴۰ فوت در دسترس است. به طور کلی لوله با قطر کم به صورت نورد و با قطر زیاد (>۶” OD) به صورت صاف هستند. قیمت لوله پلی اتیلن در انواع مختلف متفاوت است، این محصول در انواع مختلفی از ضخامت، بر اساس سه سیستم اندازه‌گیری مشخص وجود دارد:

 • اندازه لوله بر اساس قطر خارجی معین شده (DR)
 • قطر داخلی اندازه لوله فولادی، شناسه IPS، (SIDR)
 • قطر خارجی اندازه لوله مسی (CTS)

یکی از پر کاربردترین لوله هایی که در صنعت، سیستم آبرسانی و سیستم فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد لوله پلی اتیلن است. این لوله بدلیل ساختار پلی اتیلن و خواصی که دارد مزایایی دارد که باعث محبوبیت آن شده است. قیمت لوله پلی اتیلن با توجه به سایز و وزن محصول متفاوت است.

انواع لوله پلی اتیلن

لیست قیمت انواع لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن آبی

از این لوله عمدتاً در سیستم انتقال آب استفاده میشود و مشخصه ظاهری آن وجود خط آبی بر روی آن است. پلی اتیلن آب رسانی خود شامل سه استاندارد PE63  ، PE80 ، PE100  است.

لوله پلی اتیلن گازی

برای انتقال گاز با توجه به حساسیت های موجود و اهمیت عدم نشتی در مسیر انتقال از لوله گازی استفاده میشود که باید حتماً استانداردهای لازم را داشته باشد. مشخصه ظاهری این لوله وجود خط زرد رنگ بر روی لوله است.

پلی اتیلن دو جداره

همانطور که از نام این محصول مشخص است شامل دو جداره داخلی و بیرونی است. وجود دو جداره باعث شده است تا تحمل فشار درونی و بیرونی آن بسیار بالا باشد. همین مزیت باعث شده است تا بتوان در زیر زمین هم استفاده کرد. لوله کاروگیت و لوله زهکش دو جداره می باشند.

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن

قیمت لوله پلی اتیلن به دلیل عدم ثبات بازارهای ارزی و اقتصادی دائما تغییر می‌کند. اما به طور کلی قیمت نهایی لوله پلی اتیلن با توجه به قطر، متریال اولیه، فشار لوله، نوع، گرید، خلوص مواد تشکیل دهنده، هزینه حمل و نقل، هزینه برق مصرفی و هزینه نیروی انسانی تعیین می‌شود. حداقل قطر لوله‌های پلی اتیلن ۲۰ و حداکثر قطر آنها ۲۴۰۰ میلی‌متر (مناسب پروژه‌های خیلی بزرگ) می‌باشد. همچنین وزن و فشار لوله‌ها روی قیمت تاثیر مستقیم دارند. بنابراین هر چه لوله سنگین‌تر باشد قیمت آن نیز بیشتر است.

لازم به ذکر است که منظور از خلوص مواد میزان وجود ضایعات در تولید لوله است. خوشبختانه مهم‌ترین اصل گروه تولیدی سداب کیفیت است بنابراین در تولید محصولات از مواد زائد و بی کیفیت استفاده نمی‌کنند.

نکته مهم: در شرایط حساس که لوله پلی اتیلن تحت فشار زیاد قرار می‌گیرد یا به جوشکاری نیاز است حتما باید لوله‌های با کیفیت را تهیه و استفاده کرد. معمولا اغلب تولیدکنندگان از مواد بازیافتی در تولید لوله‌ها استفاده می‌نمایند. این در حالی است که در لوله‌های استاندارد هرگز نباید از ضایعات استفاده شود. در نتیجه اگر قیمت لوله پلی اتیلن پایین‌تر از قیمت مواد پلی اتیلن بود بدون شک در تولید این لوله‌ها از مواد بازیافتی استفاده شده است.

برای محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن نیاز است ابتدا نوع لوله و نوع مواد اولیه را که در آن به کار رفته را در نظر بگیریم و سپس با توجه به نوع نیازی که به اینگونه لوله  داریم سایز مورد نیاز را انتخاب کنیم. در محاسبه قیمت عواملی مانند شرکتی که از آن لوله را انتخاب می کنیم و کیفیتی که به ما ارائه می دهند بی تاثیر نیست.

برای مثال قیمت لوله پلی اتیلن مخصوص آبیاری ۱۶ که ضخامت آن یک و دو دهم است هر متر آن ۱۸۵۰۰ تومان قیمت دارد. پس مهم است بدانید لوله را برای چه مصرفی در نظردارید تا مناسب ترین نوع را انتخاب کنید.

خرید لوله پلی اتیلن

خرید لوله پلی اتیلن

از لوله‌های پلی اتیلن در سیستم انتقال آب، خطوط گازرسانی، فاضلاب، مواد شیمیایی و کاور سیم‌های های مخابراتی استفاده می‌شود. انواع و کیفیت‌های مختلفی از لوله پلی اتیلن در بازار موجود است. بنابراین ممکن است هنگام خرید لوله پلی اتیلن دچار مشکل شوید. در ادامه چند نکته درباره خرید لوله پلی اتیلن را بیان می‌کنیم.

 1. اولین و مهم‌ترین نکته توجه به خرید اتصالات متناسب با لوله است.
 2. خرید لوله‌های استاندارد. روی لوله استاندارد اسم کارخانه تولید کننده، زمان تولید، میزان فشار لوله و مهر استاندارد کالا ثبت شده است. اما از آنجا که به لوله‌های پلی اتیلن کابلی فشاری وارد نمی‌شود، مهر استاندارد ضروری نیست.
 3. خرید لوله‌های با خلوص بالا. زیرا در صورت استفاده از مواد بازیافتی در تولید لوله‌ها پس از نصب دچار نشتی می‌شوند.
 4.  خرید لوله متناسب با نیاز خود. برای مثال اگر از لوله پلی اتیلن کابلی برای مصارفی جز پوشش سیم‌ها و کابل‌ها استفاده نمایید طول عمر آنها بسیار کم می‌شود.

لوله پلی اتیلن استاندارد دارای ویژگی‌های زیر می‌باشد:

 1. سطح داخلی این لوله‌ها صاف و صیقلی است.
 2. اطلاعات تولید این لوله‌ها روی بدنه لوله مشخص است.
 3. اتصال آسان هنگام جوش و در نتیجه‌ جوشی یکپارچه و یکدست حاصل شود.

نکات مهم برای خرید لوله پلی اتیلن

در صورتی که در زمان خرید این لوله‌ها، به نکات مهم توجه نکنید، احتمال اینکه در آینده دچار مشکل و صرف هزینه‌های اضافی شوید، وجود دارد. معمولا این لوله‌ها در اعماق زمین و ساختمان‌ها تعبیه می‌شوند و خطایابی آن‌ها کمی مشکل است. از طرفی، برای رفع آسیبی که به آن‌ها وارد می‌شود، باید زمان و هزینه زیادی صرف کرد. بنابراین، حتما قبل از خرید، به نکات زیر توجه فرمایید:

 • لوله‌ای که خریداری می‌کنید، باید نشان استاندارد را دارا باشد.
 • لوله‌ای که خریداری می‌کنید، باید طبق استاندارد INSO 14427-2 ساخته شده باشد.
 • مشخص بودن نام برند و کارخانه سازنده لوله، تاریخ تولید، نوع مواد به کار رفته در ساخت، نمره خط تولید و رده فشار کاری بر روی لوله مهم است. این اطلاعات می‌بایست به وضوح بر روی لوله چاپ شده باشند. نبود یکی از این اطلاعات یا هرگونه خط خوردگی بر روی آن، ممکن است به دلیل معتبر نبودن کارخانه سازنده باشد.
 • درباره اعتبار و کارایی لوله‌های پلی اتیلن مورد نظر، از بازار و فروشندگان معتبر، پرس و جو نمایید.
 • در صورتی که قصد خرید در مقیاس بالا را دارید، بهتر است قبل از خرید، از کارخانه سازنده آن بازدید نمایید و مواردی مانند انبارداری، شیوه بارگیری، خط تولید و عرضه آن را بررسی نمایید.

لیست قیمت لوله پلی اتیلن

لیست قیمت لوله پلی اتیلن

همانطور که گفتیم قیمت نهایی لوله پلی اتیلن به عوامل مختلفی بستگی دارد و تغییر قیمت همان عوامل نیز باعث تغییر قیمت لوله پلی اتیلن می‌شود. با این وجود برای مشاهده به روزترین لیست قیمت لوله‌های پلی اتیلن از سایت sadabco.com دیدن فرمایید.

خصوصیات لوله پلی اتیلن فشار قوی

این لوله‌ها که با نوار آبی کنارشان شناخته می‌شوند، برای انتقال آب، گاز و موادی که با فشار بالا پمپاژ می‌شوند، به کار می‌روند. لوله پلی اتیلن فشار قوی به دو صورت کلافی و شاخته‌ای برای تحمل فشارهای تا 10 اتمسفر و 16 اتمسفر ساخته می‌شود.

به دلیل اینکه در اکثر موارد، این لوله‌ها می‌بایست در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار بگیرند، در ساخت آن‌ها، از ترکیبات آنتی یو وی یا ضد آفتاب استفاده می‌شود. از کاربردهای این نوع لوله می‌توان به انتقال آب برای مصارف کشاورزی، انتقال فاضلاب شهری و روستایی، انتقال فاضلاب‌های صنعتی، آبیاری تحت فشار و… اشاره کرد. به دلیل نوع مواد به کار رفته در ساخت لوله‌های فشار قوی، این لوله‌ها می‌توانند تا فشار 32 اتمسفر را نیز تحمل کنند.

همچنین، این لوله‌ها به دلیل وزن کم، حمل و نقل آسان، تحمل حرارت زیاد (تا 80 درجه سانتی گراد)، تحمل دمای پایین (تا منفی 70 درجه سانتی گراد)، مقاومت در برابر فرسایش و رانش زمین، مقاومت در برابر فشار، مقاومت در برابر خوردگی توسط مواد شیمیایی، امکان اتصال راحت و عمر بالایی که دارند، مورد توجه صنایع مختلفی قرار گرفته‌اند.

مزایای لوله پلی‌اتیلن

لوله پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) یک لوله ترموپلاستیک ساخته شده از مواد قابل ذوب و تغییر شکل‌دهنده است. انعطاف‌پذیر و بادوام است. دارای مقاومت زیاد در برابر ترک خوردگی در حالت شیمیایی و محیطی است. در واقع، بیش از ۵۰ سال است که با موفقیت در طیف گسترده‌ای از پروژه‌های لوله‌کشی استفاده می‌شود.

مزایای برجسته فیزیکی و عملکرد لوله پلی اتیلن، آن را به گزینه‌ای مناسب برای سیستم‌های لوله‌کشی تبدیل کرده است.

مقاومت در برابر خوردگی

خوردگی یکی از پرهزینه‌ترین مشکلات مرتبط با سیستم‌های لوله‌کشی فلزی است. خوردگی هم در داخل و هم در خارج از لوله رخ می‌دهد و بر کارایی هیدرولیک آن تأثیر می‌گذارد. بسیاری از شهرها آب را تصفیه می‌کنند تا به کندی زنگ‌زدگی و حفره زدن کمک کند اما با لوله‌های فلزی اجتناب‌ناپذیر است. برخی دیگر برای افزایش عمر مفید لوله راه‌های پرهزینه، محافظ کاتدیک، پوشش پلاستیکی یا عایق کردن را انتخاب می‌کنند.

برخلاف محصولات سنتی زیرساخت فلزی، لوله پلاستیکی پلی اتیلن زنگ‌زدگی، پوسیدگی یا خوردگی ندارد. در برابر رشد بیولوژیکی مقاوم است. این به معنای عمر مفید بیشتر و صرفه‌جویی در هزینه برای طولانی مدت است.

مقاومت در برابر فرسودگی

لوله HDPE انعطاف‌پذیر و شکل‌پذیر است، سفت و سخت نیست. مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر فرسودگی دارد. برعکس سایر لوله‌های پلاستیکی، لوله‌های پلی اتیلن سخت برای کنترل انواع اتفاقات غیر متداول و متداول در سیستم‌های توزیع آب، طراحی و طبقه بندی شده‌اند.

در مقایسه با لوله‌های پلاستیکی دیگر، در اکثر موارد، امکان استفاده از لوله HDPE به صورت باریک‌تر در دیوارها وجود دارد.

عمر مفید بیشتر

ابن دلیل ایمن بودن و ماندگاری زیاد این محصول است، برای استفاده در زیرساخت‌های لوله کشی ایده آل می‌باشند. عمر مفید این لوله‌ها با توجه به کاربرد، طراحی و نصب بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال ارزیابی شده است.

اتصالات بدون نشتی

بر اساس یک گزارش معتبر، نشتی اتصالات در ۴۳ ایالت به طور میانگین موجب هدر رفتن ۱۶٪ از منابع آب می‌شود. برخی این هدر رفتن آب را تا ۵۰٪ گزارش دادند.
در لوله کشی زیرساخت‌های سنتی از اتصالات زنگوله‌ای، پیچی یا مکانیکی استفاده می‌شود که همه این موارد باعث نشت لوله می‌شوند. بنابراین نه تنها گرانبهاترین منبع را از دست می‌دهیم، بلکه نشتی لوله‌ها بسیار هزینه‌بر خواهد بود. این در حالی است که سیستم‌های لوله کشی پلی اتیلن را می‌توان با همجوشی گرما پیوند داد و اتصالات بدون نشتی دائمی تولید کرد.

اتصالات فیوژن

در سیستم‌های لوله کشی پلی اتیلنی، امکان پیوند این لوله‌ها از طریق همجوشی گرمایی وجود دارد، به این گونه که به دو سطح لوله حرارت داده و سپس موجب ایجاد سیستمی دائمی، یکپارچه و بدون نشت می‌شود.

برعکس فرایند همجوشی مورد استفاده در لوله‌های پلاستیکی دیگر، فرایند همجوشی برای لوله‌های پلی اتیلن سخت ثابت و امن است و بیشتر از ۴۰ سال است که در صنعت گاز طبیعی از آن استفاده می‌شود. در ایالات متحده حدود ۹۵٪ از لوله کشی توزیع گاز از جنس لوله پلی اتیلن است که از طریق همجوشی گرما به هم متصل شده‌اند.

عدم نیاز به جوشکاری

لوله‌های HDPE علاوه بر داشتن ویژگی اتصال با همجوشی گرمایی، می‌توانند از طریق اتصالات Stab یا مکانیکی نیز به یکدیگر متصل شوند. انواع زیادی از این اتصالات، متناسب با کاربرد و نیازهای شما، در بازار موجود است.

لوله‌های HDPE به آسانی از طریق رابط‌های مکانیکی مشترک (MJ)، اتصالات Stab و اتصالات مکانیکی و فلنجی به سیستم‌های لوله کشی غیر پلی اتیلنی قابل انتقال یا تغییر هستند.

نصب بدون ترانشه

لوله کشی سنتی از طریق برش باز یا حفر زمین صورت می‌گیرند که موجب تخریب محیط زیست ایجاد می‌شوند.این لوله ها با استفاده از روش سنتی برش باز یا از طریق از فناوری بدون ترانشه سازگار با محیط زیست نیز قابل نصب هستند.

برای نصب بدون ترانشه، یک دستگاه جهت دار به صورت افقی و دائم در زیر زمین حفره ایجاد می‌کند. هنگامی که سر دریل به آخر حفره برسد، لوله وصل شده و از طریق سوراخ به عقب کشیده می‌شود.

این محصول به دلیل انعطاف پذیری، مقاومت کششی زیاد و مقاومت در برابر فرسودگی و سایش، به گزینه‌ای عالی و مطمئن برای فناوری نصب بدون ترانشه تبدیل شده‌اند.

با استفاده از فناوری نصب بدون ترانشه می‌توان از لوله‌های HDPE در زیر نهرها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، جاده‌ها یا سمت راست راه‌ها نصب کرد بدون اینکه به محیط زیست آسیب برسد یا باعث ایجاد ترافیک شود.

هنگام مقایسه با لوله غیر پلاستیکی نصب شده با روش برش باز، یک سیستم بدون نشت و نصب شده با استفاده از فناوری بدون ترانشه، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

نوسازی لوله کشی

همچنین از لوله‌های پلی اتیلن نصب شده از طریق فناوری‌های بدون ترانشه می‌توان برای بازسازی خطوط لوله قدیمی و خراب استفاده کرد. هنگام بازسازی خطوط لوله قدیمی، چند گزینه برای انتخاب وجود دارد که شامل پوشش لغزش و ترکیدن لوله است. این دو روش برای نوسازی یا جایگزینی زیرساخت‌های قدیمی شهرها عالی هستند.

سازگار با محیط زیست

 • علاوه بر این ویژگی‌های منحصر بفرد فیزیکی، این محصول آسیب به محیط زیست را به حداقل می‌سانند. زیرا:
 • تولید لوله‌های پلی اتیلن نسبت به لوله‌های غیر پلاستیکی انرژی کمتری مصرف می‌کنند.
 • لوله‌های پلی اتیلن نسبت به لوله‌های فلزی سبک هستند. در نتیجه حمل و نقل آنها اغلب مقرون به صرفه‌تر است.
 • انعطاف پذیری و قابلیت استفاده از همجوشی گرما در این لوله ها، به معنی استفاده کمتر از اتصالات است.
 • مشخصات فیزیکی این محصول با استفاده از فناوری بدون ترانشه، امکان استفاده از لوله کوچکتر را فراهم می‌کند که نسبت به سایر اتصالات فیوژنی کمتر به محیط زیست آسیب می‌رساند.
 • همچنین این محصول به دلیل قابلیت همجوشی گرما، باعث تولید اتصالات بدون نشت می‌شود.
 • هنگام تولید این محصول، یا هنگام همجوشی یا استفاده در زیر زمین یا آب، سموم خطرناکی در هوا منتشرنمی‌شود.
 • امکان بازیافت لوله پلی اتیلن در برنامه‌های بدون فشار وجود دارد.

مقاومت فیزیکی بالا

تحمل فشار از 4 الی 25 بار (بسته به نوع و قطر لوله) یکی از مزایایی است که باعث محبوبیت لوله پلی اتیلن شده است.

مقاومت شیمیایی بالا

مقاومت در برابر اسید و باز برتری قابل توجهی نسبت به لوله فولادی به حساب می آید و همین امر باعث است تا در صنایع کاربرد ویژه ای داشته باشد.

انعطاف پذیری بالا

قطعاً در مسیر انتقال مایعات موانع و پست و بلندی های بسیار بوجود می آید.در صورت استفاده از لوله های فولادی انتقال با مشکلات بسیاری روبرو می شود.

جدول وزنی لوله پلی اتیلن

جدول وزنی لوله پلی اتیلن

جدول وزنی لوله های پلی اتیلن

خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن

بازرگانی سداب با دارا بودن نمایندگی برندهای گسترش پلاستیک ،صنایع پلاستیک پارس ،حافظ پلاستیک و عاملیت فروش برندهای پلی رود اتصال ، آبان بسپار پارسیان ، کاوه گستر ، تکاب اتصال دماوند ، پلی پارس و در ایران می باشد و آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز است. کافیست برای آگاهی از موجود انبار با شماره تماس 33901412 تماس حاصل نمایید.

تولید لوله پلی اتیلن

برای ایجاد لوله در اندازه‌های مختلف، رزین PP گرم می‌شود و از طریق یک قالب خارج می‌شود، که قطر خط لوله را تعیین می‌کند. لوله پلی‌اتیلن به دلیل افزودن ۳ تا ۵٪ کربن سیاه به ماده پلی‌اتیلن شفاف، معمولاً به رنگ سیاه است.

افزودن کربن سیاه محصولی را ایجاد می‌کند که در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم باشد. رنگ‌های دیگر نیز موجود، اما کمتر رایج هستند. لوله رنگی یا راه راه معمولاً ۹۰٪ تا ۹۵٪ ماده سیاه است و در قسمت بیرونی آن فقط یک لایه یا نوار رنگی است.

در زیر روند اکستروژن لوله HDPE نشان داده شده است:

سیستم لوله‌کشی اکسترود شده لوله HDPE، ۸۰۰ میلی‌متر

لوله HDPE کاملاً اکسترود شده ۸۰۰ میلی متر (۳۱.۵۰ اینچ)

ماده اولیه پلی‌اتیلن از یک سیلو به ناودان خشک کن کشیده می‌شود، که هر گونه رطوبت گلوله را از بین می‌برد. سپس توسط یک پمپ خلا به داخل مخلوط کن کشیده می‌شود، جایی که توسط گرم‌کن محفظه‌ای گرم می‌شود.

مواد PE در ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد (۳۵۶ درجه فارنهایت) ذوب می‌شوند، و اجازه می‌دهند که از طریق قالب منتقل شود، تا مواد مذاب را به شکل دایره‌ای درآورد. پس از عبور از قالب، لوله تازه تشکیل شده به سرعت وارد مخازن خنک‌کننده می‌شود، که قسمت خارجی لوله را در آب غوطه‌ور یا اسپری می‌کنند، هر یک از آن‌ها دمای لوله را ۱۰ تا ۲۰ درجه کاهش می‌دهد.

از آنجا که پلی‌اتیلن از ظرفیت ویژه حرارتی بالایی برخوردار است، برای جلوگیری از تغییر شکل لوله، باید آن را به صورت مرحله‌‌ای خنک کرد و تا رسیدن به «تراکتور برای حمل‌و‌نقل»، آنقدر سخت است که باید با ۲ یا ۳ تسمه به آرامی کشیده شود.

چاپگر لیزری یا پودری اندازه، نوع، تاریخ و نام سازندگان را در کنار لوله چاپ می‌کند. سپس با اره به طول ۳، ۶، ۱۲ یا ۲۴ متر (۹.۸، ۱۹.۷، ۳۹.۴ یا ۷۸.۷ فوت) بریده می‌شوند، یا به طول ۵۰، ۱۰۰ یا ۲۰۰ متر (۱۶۴، ۳۲۸ یا ۶۵۶ فوت) سیم‌پیچی می‌شوند.

سایز لوله‌های پلی اتیلن چقدر است؟

لوله‌های پلی اتیلن از لحاظ اندازه و سایز، به 25 دسته تقسیم می‌شوند. هر سایز برای کاربرد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از عواملی که بر روی میزان قیمت لوله پلی اتیلن تاثیر دارد سایز آن است.

لوله آب پلی اتیلن با نوارهای آبی

خرید لوله پلی اتیلن

برای لوله HDPE راه راه از یک قالب متفاوت ساخته می‌شود که دارای کانال‌های کوچکی است که مواد رنگی از آن عبور می‌کند، درست قبل از اینکه از طریق قالب تحت فشار قرار گیرد. این بدان معناست که قسمت‌های راه راه به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از لوله هستند و به احتمال زیاد از بدنه اصلی جدا نمی‌شوند.

کو اکسترود یا لوله کو PE سابق دارای پیچ اکستروژن دوم است که لایه اضافی رنگی در اطراف لوله سیاه ایجاد می‌کند، این امر باعث می‌شود که لوله از بیرون برای شناسایی یا خنک‌سازی حرارتی رنگ شود.

مشخصات لوله پلی اتیلن چیست؟

۲.۱.۲ لوله پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) باید مطابق با مشخصات AWWA C906 باشد. لوله HDPE باید حداقل چگالی ۰.۹۵۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب را داشته باشد. کلیه لوله‌ها و اتصالات HDPE باید پایه طراحی هیدرواستاتیک (HDB) 1600 psi را داشته باشند.

مواد اولیه لوله پلی اتیلن چیست؟

درباره PE. پلی‌اتیلن (PE) ماده‌ای ترموپلاستیک است که از پلیمریزاسیون اتیلن تولید می‌شود. لوله پلاستیکی PE با اکستروژن در اندازه‌های مختلف از ½ اینچ تا ۶۳ اینچ ساخته می‌شود. PE در سیم‌پیچ‌های نورد با طول‌های مختلف و یا به صورت صاف تا طول ۴۰ فوت در دسترس است.

استاندارد DN چیست؟

DN = قطر اسمی (Diameter Nominal)

اصطلاح Diameter Nominal به قطر داخلی لوله گفته می‌شود. همراه با درجه فشار اسمی و نوع مواد، تمام ابعاد یک خط لوله، مانند ابعاد فلنج، با نشان دادن قطر اسمی تعریف می‌شوند. فولاد اغلب مشخص نشده است، اما به عنوان ماده در نظر گرفته می‌شود.

DN و PN چه تفاوتی دارند؟

DN قطر اسمی است، قطر اسمی (یا nominal diameter)، یعنی انواع لوله و اتصالات لوله از کالیبر جهانی می‌توانند به یکدیگر متصل شده و قابل تعویض هستند.

 • شناسه اسمی DN
 • شناسه PN برای فشار اسمی است.

آیا می‌توان از لوله پلی‌اتیلن برای لوله کشی گاز طبیعی استفاده کرد؟

لوله‌کشی گاز پلی‌اتیلن (PE) پرکاربردترین ماده لوله‌کشی پلاستیکی برای توزیع گاز طبیعی است. لوله‌کشی PE تنها لوله‌کشی پلاستیکی تایید شده تحت لیسانس NFPA 58، با کد گاز مایع نفت‌خام است و معمولاً در لوله کشی گازهای مایع نفت‌خام (گاز LP بخار) استفاده می‌شود.

آیا می‌توان از لوله پلی‌اتیلن برای لوله کشی گاز طبیعی استفاده کرد؟