January 20, 2022

اتصالات الکتروفیوژن

همانطور که میدانید در صنعت ، استفاده از لوله پلی اتیلن بسیار رایج است. یکی از دلایل استفاده زیاد از لوله های پلی اتیلن نصب آسان است. لوله پلی اتیلن به کمک اتصالات الکتروفیوژن به هم متصل میشوند.

اتصالات الکتروفیوژن دارای امنیت بالاست به همین دلیل هم نقش حیاتی در اتصال لوله پلی اتیلن گازی دارد. از آنجایی که ایران دارای منابع بسیار گاز است و برای استخراج ، انتقال و حتی صادرات باید از طریق لوله پلی اتیلن استفاده کند استفاده از این اتصالات نقش حیاتی دارد.

الکتروفیوژن چیست

بهتر است قبل از پرداختن به اتصالات الکتروفیوژن بدانیم الکتروفیوژن چیست. در حقیقت الکتروفیوژن (electrofusion) به نوع خاصی از جوشکاری گفته میشود که برای اتصال بین دو لوله پلی اتیلن بکار گرفته میشود. در سطح جامعه به جوش الکتروفیوژن ، اتصال الکتروفیوژن هم گفته میشود.

استفاده از پلی اتیلن اولین بار در سال 1960 در انتقال گاز صورت گرفت و با توجه مزایایی که این لوله ها دارند همچنان از آنها استفاده میشود.

جوش الکتروفیوژن

در روش جوشکاری معمولی از یک وسیله گرم کننده برای حرارت دادن استفاده میشود اما در جوش الکتروفیوژن به کمک برق و اتصال به مواد رسانای موجود در اتصالات الکتروفیوژن ایجاد حرارت میشود. در حقیقت چون در جوش الکتروفیوژن خبری از جرقه نیست امنیت بالا در لوله های گازی وجود دارد.

اتصالات الکتروفیوژن

روش اتصال در اتصالات الکتروفیوژنی

در اتصالات الکتروفیوژن از کوپلر استفاده میشود. کوپلر ها در واقع از جنس پلی اتیلن هستند و به شکل اتصالات که دارای المنت برقی هستند که دو سر این المنت ها مشخص هستند. در دوسر لوله پلی اتیلنی که قرار است به هم متصل شوند یک کوپلر قرار میگیرد. سپس برق به المنت های موجود در کوپلر متصل میشود.

برق متصل شده تولید حرارت میکند که این حرارت باعث میشود سطح پلاستیک ذوب شود و تمام منافذ را پر میکند و یک اتصال مطمئن ایجاد میکند. بعد از سرد شدن ، اتصال برق کوپلر ها را جدا میکنند.

نکات مهم در اتصالات الکتروفیوژن

 • باید مواظب سیم پیچ کوپلر باشیم تا آسیبی به آن وارد نشود.
 • تمیز بودن لوله بسیار مهم است و حتماً باید کثیفی ها را پاک کرد.
 • لوله بدرستی(کاملاً عمود) بریده شود و اگر زبری وجود دارد به کمک سمباده صاف شود.
 • درجه حرارت و فشار نقطه جوش حتماً کنترل شود.
 • حداقل زمانی که برای سرد شدن نیاز است 10 دقیقه است. در این زمان نباید هیچ فشار و یا حرکتی وجود داشته باشد.

مزایای اتصالات الکتروفیوژن

 1. ایمنی بالا
 2. صرفه اقتصادی : از آنجایی که نصب اتصالات الکتروفیوژن هم آسان است هم نیاز به زمان زیاد نیست پس در روند پروژه و هزینه هایی که در بر خواهد داشت بسیار به صرفه است.
 3. انعطاف پذیری بالا : انعطاف بالای این اتصالات باعث میشود عوامل جانبی مانند زلزله تاثیر کمی داشته باشد.
 4. طول عمر بالا : یکی از مشخصه هایی که باعث شده استفاده از الکتروفیوژن فراگیر شود طول عمر بالای آن است.
 5. خطای انسانی کمتر : بدلیل آنکه اتصالات الکتروفیوژن به کمک جوش الکتروفیوژن و توسط دستگاه انجام میشود ضریب خطا بسیار کمتر است.

معایب اتصالات الکتروفیوژنی

در کنار همه خوبی هایی که این اتصالات دارند 2 ایراد هم دارند.

 • در لوله هایی با قطر بالا ، این اتصالات هزینه بالاتری را خواهند داشت.
 • بدلیل وجود سیم پیچ در این اتصالات امکان بازیافت قطعات وجود ندارد.
 • اتصالات الکتروفیوژن

خرید اتصالات الکتروفیوژن

بازرگانی سداب با سالها تجربه در زمینه تولید و فروش انواع لوله پلی اتیلن (لوله پلی اتیلن گازی ، لوله پلی اتیلن آبی) و همچنین اتصالات الکتروفیوژن آماده خدمت رسانی به شما عزیزان می باشد. تلاش ما ارائه بهترین خدمات و فروش با مناسب ترین قیمت ها برای پیشبرد پروژه های گاز رسانی و آب رسانی میباشد و امیدواریم برای رسیدن به این مهم،موفق باشیم.

لیست قیمت اتصالات الکتروفیوژن

بدلیل نواسانات بازار در قیمت ها ، برای دریافت آخرین لیست قیمت با شماره تلفن 33901412 تماس حاصل نمایید.

 

×

Powered by WhatsApp Chat

× استعلام قیمت و موجودی