انواع واشر را بدانید

انواع واشر

کاربرد انواع واشر

واشر ها حلقه های فلزی یا پلیمری هستند که در اتصالات و صنعت کاربرد دارند، و برای افزایش اصطحکاک بین پیچ و قطعه متصل شده استفاده می گردند، که باعث جلوگیری از باز شدن مهره می باشند. انواع واشر که از نظر کاربرد ،ساختار، استاندارد و ابعاد متفاوت اند تولید و توزیع می شوند. در بین واشر ها می توان به مدل های فنری،  استاندارد، سخت گرد و چهار گوش اریب اشاره نمود.
واشر های فنری در کنار واشر تخت در اتصالات پیچ و مهره به جهت قفل کردن سیستم به کار می روند. واشرهای  استنلس استیل که در برابر مواد شیمیایی مقاوم هستند و همچنین دارای استاندار بالای هستند. واشر های مانشون مخصوص لوله های آب و فاضلاب ، که جهت آب بندی لوله های بتنی و پلیمری و انواع دیگر استفاده می شوند.

انواع واشر

واشر لاستیکی

این واشر برحسب جنس بدنه نامگذاری شده است، که تولید شده از مرغوب ترین پلیمرها چون پلی پروپیلن و یو پی وی سی است. از جمله ویژگی این واشر ها انعطاف پذیری بالای دارند، ضریب انبساط طولی کمی داشته و مقاوم در برابر پارگی و فرسایش، و اینکه از لحاظ ظاهری متفاوت بوده در اشکال گرد، لب پر ،تخت، بشقابی گرد، چهار گوش می باشند.

کاربرد واشر لاستیکی بسیار مختلف است از جمله باعث محکم شدن اتصالات، ایمن شدن آب بندی شده، باعث پخش شدن یکنواخت فشار در اتصالات و برای جلوگیری از در رفتگی مهره می باشد .علاوه بر این در اتصالات پیچ و مهره ای، در اتصالات فلنجی به کار می روند و سبب ایمن شدن اتصالات فلنجی و جلوگیری از نشت دهی می گردند.

انواع واشر

واشر منجیددار

این دسته از واشر های پلیمری در لوله کشی و خطوط انتقال آب استفاده می شوند. بیشترین کاربرد این واشر جهت آب بندی بین دو فلنج می باشد. و از این جهت به این نام معروف اند که لایه ای از نخ کتان برای جلوگیری از کش آمدن و مستحکم تر شدن در آن بکار رفته .

با در نظر داشتن پلیمر و متریال اولیه بکار رفته در این دسته واشر ها دارای ویژگی های مانند: مقاومت فیزیکی، انعطاف پذیری، مقاوت در برابر سایش، توان تحمل فشار، مقاومت شیمیایی و مقاومت حرارتی هستند .نکته مهم اینکه در هنگام نصب این دسته واشرها باید توجه داشت، قرار گیری نامناسب واشر منجیددار در بین دو فلنج باعث از بین رفتن واشر می گردد.

انواع واشر

 

واشر کلینگریت

طیف وسیعی از انواع واشر های نسوز در صنایع نفت و گاز و پترو شیمی و دیگر تجهیزات صنعتی که شرایط خاصی دارند مورد استفاده قرار می گیرند. به طور کلی این دسته واشرها برای آب بندی بین دو سطح، توزیع بار فشار وارد شده بین دو سطح و رفع نواقص بین دو اتصال بکار گرفته می شوند. واشر کلنگریت جهت جلوگیری از فرار آب، هوا و گاز و… در اتصالات مناسب می باشد.

در نهایت عوامل مهمی که در انتخاب واشر کلینگریت موثراند؛ دما، فشار، مقاومت شیمیایی، کاربرد و سرمایه است که سه مورد اول جزء اصلی ترین عومل هستند، و به طور معمول دما و فشار دو پارامتر همراه و مهم در بررسی نوع و متریال واشر کلینگریت می باشد.

انواع واشر

قیمت واشر

قیمت واشرها با توجه به جنس آنها که لاستیکی یا استنلس استیل و یا از جنس فلز های دیگر است می تواند مختلف باشد. از دیگر عوامل تعیین کننده قیمت برند و کیفیت، استحکام واشر، ضد زنگ و خاصیت ضد خورندگی، گرید و درجه استاندارد می باشند. از آنجا که واشرها نقش مهمی در استحکام آب بندی و اتصالات دارند خرید آنها باید با حساسیت بیشتری صورت گیرد.

خرید انواع واشر باکیفیت که دارای شناسنامه ی معتبر محصول، درجه و نشان استاندارد و ضمانت نامه باشد اهمیت بسزایی دارد. به همین خاطرخرید واشرها را از مجموعه بازرگانی سداب توصیه می نماییم .

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *