معرفی انواع شیر یکطرفه

طراحی شیر یکطرفه پلی اتیلن به شکلی است که از بازگشت جریان یا به عبارتی حرکت عکس جریان در خطوط جلوگیری می کند. به این معنی که فقط اجازه عبور جریان را از یک سمت می دهد. ضمن اینکه این شیرها توسط خود جریان عبوری فعال شده و عمل می نماید. لازم است بدانید که عبور جریان از داخل شیر سبب باز شدن مسیر می شود و هنگامی که جریان بخواهد عکس شود بسته می گردد. عمل مسدود شدن در این حالت ها رخ می دهند گاهی توسط خود جریان، گاهی توسط وزن قطعه مسدود کننده، بعضی از موارد نیروی فنر و در برخی از شیرهای یکطرفه ترکیبی از این موارد انجام می شود.

انواع شیر های یکطرفه پلی اتیلن

  • دریچه آویزان ( تابی)
  • پروانه ای

شیر یکطرفه آویزان ( تابی)

در این نوع شیر به دلیل اینکه دریچه مسدود کننده توسط یک پین به بدنه متصل و آویزان است به حالت تاب خوردن را در زمان عملکرد پیدا می کند به همین خاطر دریچه آویزان یا تاپ خور نامیده می شود. به صورتی که تلاطم جریان و افت فشار در آن بسیار جزئی است. بیشتر این نوع شیر یکطرفه را در خطوطی که شیر قطع و وصل گیت ولو و جود دارد نصب می نمایند. این شیر در زمان کار به دلیل قرار گرفتن دریچه متحرک آویزان در قسمت بالایی و جایگاه خاص به طور کامل از جلویی جریان عبوری کنار رفته و مانعی جلوی جریان ایجاد نمی کند و تا زمانی که جریان از آن عبور نکند دریچه بسته می شود.

 

شیر یکطرفه پلی اتیلن

شیر یکطرفه پروانه ای

به دلیل عمل بسته شدن این نوع شیر با طول کورس کم صورت می گیرد با ضربات شدید همراه نمی باشد. به همین خاطر قسمت های نشیمنگاه دریچه ها مسدود کننده از مواد مختلفی ساخته می شوند. از دیگر ویژگی های این نوع شیر عملکرد روان و کم سرو صدای آن که در سایز های مختلف صورت می گیرد.

کاربردهای شیر یکطرفه پلی اتیلن

کاربردهای شیر یک طرفه پلی اتیلن

شیرهای یکطرفه مورد استفاده در کارهای خطوط انتقال آب، شبکه توزیع آب و طرح های تصفیه خانه ها و تلمبه خانه های آب و فاضلاب شهری بکار می رود. که اهمیت داشتن استانداردهای لازم بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. ﻫﻤﭽﻨﯿﻦ ﺩﺭ ﻣﻮﺭﺩ ﻧﺼﺐ ﺷﯿﺮﻫﺎی ﯾﮑﻄﺮﻓﻪ پلی اتیلن ﭘﯿﻤﺎﻧﮑﺎﺭ ﻣﻮﻇﻒ ﺍﺳﺖ ﻫﻨﮕﺎﻡ ﻧﺼﺐ ﺑﻪ ﺟﻬﺖ ﻣﺸﺨﺺ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﺭوی ﺑﺪﻧﻪ ﺷﯿﺮ ﺗﻮﺟﻪ ﻧﻤﻮﺩﻩ و ﺷﯿﺮ ﺭﺍ ﺩﺭ ﺟﻬﺖ ﺻﺤﯿﺢ ﺩﺭ ﺧﻂ ﻟﻮﻟﻪ مانند لوله کاروگیت ﻧﺼﺐ ﻧﻤﺎﯾﺪ.

کلام آخر

در صورتی قصد خرید هر کدام از انواع شیر یکطرفه پلی اتیلن و یا لوله و اتصالات پلی اتیلن را داشتید می توانید برای تهیه راحت و آسان با همکاران ما در مجموعه بازرگانی سداب تماس حاصل فرمایید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02133901412 کانال تلگرام پیام در ایتا