خرداد ۲۶, ۱۴۰۰

فلنج چیست؟

فلنج

فلنج ابزاری است که برای متصل کردن لوله یا بستن آن ها، تغییر قطر لوله و… استفاده می شود. از این روی معروف به اتصال دهنده شیر آلات می باشد. کار کردن و باز و بسته کردن آن ها بسیار آسان است.

جنس فلنج اکثراً فلز است اما با توجه به کارایی آن ها، می تواند از آلیاژهای مختلفی مانند : فلنج پلی اتیلن، چدنی ، فولاد، ،آهنی، برنز ،برنج ، پلاستیک و… باشند. فلنج ها به کلاس های گوناگونی تقسیم بندی می شوند که این مورد برمی گردد به میزان تحمل فشارشان که با یکدیگر متفاوت است و دلیل آن جنس به کار رفته در این ابزار می باشد. به عبارت دیگر میزان تحمل فشار کلاس آن را مشخص می کند. به طور کلی اطلاعات لازم و مشخصات فلنج از جمله نام تجاری، سایز، مواد تشکیل دهنده و سوراخ ها و… بر روی این ابزار حک شده است و به راحتی قابل دیدن می باشد.

انواع فلنج

این ابزارها کارایی مختلفی دارند که بر اساس آن به مدل های گوناگونی تقسیم می شوند و برحسب میزان تحمل فشار، قطر و جنس و… دسته بندی می گردند.

گلودار

این نوع که دارای گردنی مخروطی شکل و متصل به مرکز خود می باشد. که این گردن آن ها را از سایر مدل ها متمایز و قابل تشخیص می کند. و باعث تقویت این ابزار در برابر فشار و دماهای بالا می شود. فلنج گلودار از سایز ۱٫۲ تا ۵۶ اینچ و در کلاس های ۹۰۰،۶۰۰،۳۰۰،۱۵۰ و ۱۵۰۰ ساخته می شوند.

فلنج

کور

این نوع شبیه به یک دیسک است که جهت مسدود کردن مسیر عبور سیالات در انتهای مسیر خط لوله استفاده می شود. که برخلاف انواع دیگر مقطعی برای عبور مایعات ندارد و اینکه فشار بیشتری را نسبت سایر فلنج ها تحمل می کند. این نوع در کلاس های ۱۵۰ تا ۱۵۰۰ تولید می شوند.

بیشتر بدانید
اتصالات تزریقی پلی اتیلن

فلنج

اسلیپون

این نوع یکی از رایج ترین و پرکاربرترین مدل ها در صنعت می باشد. که از طریق جوشکاری به لوله متصل می شود. جهت متصل کردن لوله و فلنج اسلیپون، ابتدا لوله در درون فلنج قرار می‌گیرد و سپس از داخل و خارج جوشکاری می‌شود تا آب‌بندی بهتری داشته باشند. و مقاومت کمی در برابر ارتعاش و لرزش های سیستم دارد. این گروه  در ابتدا نسبت به فلنج گلودار قیمت پایین تری دارند ولی به دلیل جوشکاری بیشتر قیمت نهایی بالاتری دارند. این گروه از سایز ۱٫۲ تا ۶۰ اینچ و در کلاس ۱۵۰ تا ۲۵۰۰ ساخته می شوند.

فلنج

تخت

این نوع سطحی ساده، بدون شیار و گلویی و برآمدگی دارند. همان طور که از نام این گروه پیداست سطح مقطع و نقطه اتصال این مدل بسیار ساده و مسطح است و کاربرد آنها بیشتر زمانی است که دو فلنج به یکدیگر متصل می شوند. این نوع را می توان ارزان ترین و ساده ترین مدل درنظر گرفت.

کاربردها

این ابزار بیشتر برای برقراری اتصال بین اقلام تاسیساتی و پایپینگی مورد استفاده قرار می گیرد. که در زیر به کاربردهای فلنج اشاره می شود:

  • اتصال پمپ به لوله ها
  • اتصال شیر آلات چدنی و فولادی فلنج دار به لوله
  • اتصال لوله به لرزه گیر
  • متصل کردن دو لوله که لازم به باز و بسته کردن در دوره های متعدد داشته باشد.

خرید فلنج

این ابزار بسیار کاربردی و حائز اهمیت در صنعت می باشد. که در انواع مدل ها و ابعاد و جنس های مختلف تولید می شوند. که هر کدام از این موارد بر روی قیمت نهایی تاثیر گذار است. به این معنی است که فلنج ها با توجه به جنس و مدل و ابعادی که دارند قیمت خرید متفاوتی دارند.
مجموعه بازرگانی سداب از برترین تولید کنندگان اتصالات پلی اتیلن آمادگی خود را برای فروش انواع مدل های فلنج به شما مشتریان عزیز اعلام می دارد .

بیشتر بدانید
کاربرد و مزایای انواع شیر آلات برنجی
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× استعلام قیمت و موجودی