لوله زهکش

 لوله زهکش

در فرآیند زهکشی، آب سطحی اضافی خارج می‌گردد و سفره آب زیرزمینی کم عمق از طریق حفظ یا دفع آب و مدیریت کیفیت آب کنترل می‌شود تا به منافع اجتماعی و اقتصادی خدشه‌ای وارد نشود، این در حالی است که محیط زیست نیز حفظ می‌شود. برای انجام این فرآیند به لوله زهکش نیاز است. یک لوله زهکش باکیفیت بر اساس استاندارد DIN 1187 آلمان تولید می‌شود. این لوله‌ها بیشتر به شکل ساده، مشبک و غیر مشبک تولید و عرضه می‌شوند. این امکان وجود دارد که طول کویل‌ها یا تعداد سوراخ‌های هر ردیف لوله طبق سفارش مشتری تغییر داده شود. لوله‌های زهکشی را به عنوان نوار نقاله و اگزوز سیستم به کار می‌برند.

زهکشی چیست

به فرآیند تخلیه آب و املاح از سطح زمین زهکشی میگویند . این فرآیند بصورت طبیعی در طبیعت رخ میدهد اما با توجه به زمان بر بودن آن امکان وارد شدن آسیب به برخی سطوح که کاربری خاص دارند ، هست . در نتیجه برای تسریع در انجام زهکشی از لوله زهکش (Drainage pipe) استفاده میکنند.

جنس لوله زهکشی

لوله زهکش

در طول تاریخ جنس لوله زهکش دستخوش تغییرات زیادی بوده. دلیل این تغییر پیشرفت دانش بشر و افزایش توانایی در تولید موادی با کارایی بالا و هزینه کم بوده.

ابتدا برای زهکشی از سفال ، گِل و سیمان استفاده میکردند اما با پیشرفت زمان و توانایی بشر در استخراج آهن استفاده از لوله های آهنی مرسوم شد. اما در ادامه لوله های آهنی معایبی داشت که استفاده از آن خیلی زود کنار گذاشته شد. نداشتن انعطاف ، رسوب بستن و زنگ زدن لوله از معایب لوله های زهکشی آهنی بود.

در ادامه انسان با جایگزینی لوله زهکش پی وی سی (UPVC) توانست بهترین انتخاب را داشته باشد. لوله های پی وی سی دارای انعطاف بالا ، مقاومت بالا و عمر بالا است به همین خاطر توانست بهترین گزینه باشد.

انواع لوله زهکش

این لوله‌ها در شبکه‌های ساده، راه راه و متخلخل تولید می‌گردند و انواع گوناگونی دارند که در پایین به برخی از آنها اشاره می‌کنیم:

 1. لوله زهکش شیاردار
 2. لوله‌ زهکش پلی اتیلن
 3. لوله‌ زهکش پی وی سی (PVC)

لوله زهکش شیاردار

لوله زهکش شیاردار

از لوله‌های شیاردار 360 درجه برای جدار چاه استفاده می‌کنند تا از ریزش دیواره‌ی چاه در بخش تغذیه و همچنین هدایت و نفوذ آب از میان شیارها به محل انباشت چاه جلوگیری کنند. لوله‌های زهکش شیاردار 180-270 درجه برای زهکشی و جمع کردن آب‌های سطحی استفاده می‌شوند.

لوله زهکش پلی اتیلن

لوله زهکش پلی اتیلن

لوله‌های زهکش پلی اتیلن معمولاً در انواع کاروگیت یا اسپیرال و به شکل دو جداره تولید می‌شوند و از مزایای زیادی در مقایسه با لوله‌های زهکشی دیگر مثل لوله‌های سیمانی برخوردارند، از جمله داشتن منافذ و ورودی‌هایی با قطر و شعاع یکنواخت، سرعت نصب بالا، هزینه‌ی خرید و نصب پایین، سبک وزن بودن و حمل و نقل آسان، انعطاف‌پذیری بالا، دوام و طول عمر بالا، مقاومت مکانیکی و شیمیایی بالا، استحکام بالا، مقاوم در مقابل پوسیدگی، اکسایش و سایش. این لوله‌ها به شکل مشبک، نیمه مشبک و ساده ساخته می‌شوند و در اندازه‌ها و متراژهای گوناگونی در بازار موجود هستند. لوله‌های زهکش پلی اتیلن در سایزهای 110 تا 2500 میلیمتر موجود هستند و در سایزهای 6 تا 12 متری عرضه می‌گردند. این لوله‌ها معمولاً بر اساس استاندارد بین‌المللی PE100 و PE80 ساخته می‌شوند، کیفیت بالایی دارند و بسیار مقرون به صرفه هستند.

لوله زهکش پی وی سی

لوله زهکش پی وی سی

لوله زهکش پی وی سی (PVC)یکی از پرکاربردترین لوله‌های زهکشیِ مورد استفاده می‌باشد. از مزایای لوله‌های زهکش پی وی سی می‌توان به عدم رسوب گرفتن، عمر طولانی، عدم گرفته و یا مسدود شدن سوراخ‌های لوله و انعطاف‌پذیری بالای آن اشاره کرد.

به طور کلی، مزایای لوله‌های زهکش پی وی سی (PVC) عبارتند از:

 • عمر طولانی در مقایسه با لوله‌های سیمانی
 • وزن پایین و حمل و نقل آسان
 • هزینه های پایین نصب و عدم نیاز به نگهداری
 • سهولت و سرعت بالای نصب و کارگذاری لوله
 • قابلیت انعطاف‌پذیری بالا

1- لوله زهکشی ساده :

این لوله به شکل ساده است و معمولاً بر روی سطوح استفاده بیشتری دارند.

2- لوله زهکشی متخلخل

این لوله از نوع خرطومی ساده است و در روی سطح آن سوراخ هایی برای جذب رطوبت وجود دارد.

3- لوله زهکشی موجدار

این نوع لوله هم خرطومی است و صاف هم نیستند و مناسب برای استفاده در زمین هایی است که پستی و بلندی بسیار دارد. ظاهر موجدار این لوله باعث میشود امکان استفاده در هر جایی را نداشته باشد. پس قبل از خرید دقت بفرمایید.

کاربرد لوله زهکشی

لوله زهکش در عین سادگی در عملکرد اهمیت بالا در زمین های زراعی و ساختمان ها دارد. اگر آب سطح زمین تخلیه نشود میتواند آسیب های زیادی به ساختمان یا غیره وارد کند.

 • استفاده از لوله زهکشی در مزارع کشاورزی معمولی : آب اضافی در زمین های کشاورزی موجب آسیب جدی به ریشه گیاه میشود. لوله زهکشی آب اضافه ناشی از باران و یا آبیاری را از سطح زمین به جای دیگر هدایت میکند.
 • خروج املاح در زمین های کشاورزی شور : برای کاشت گیاه در زمین هایی که شور هستند و یا املاح زیادی دارند نیاز است ابتدا خاک شستشو شود. آب بعد از فرآیند شستشو دارای املاح بسیار است که برای گیاهان مضر است . به همین دلیل به کمک لوله های زهکشی این املاح به خارج از زمین هدایت میشوند.
 • استفاده در ساختار شهری (ساختمان ها ، معابر و پل ها) : لوله زهکشی در واقع زیر مجموعه لوله کاروگیت است و به فرآیند استخراج از سطوح کمک میکند. چراکه وجود آب و ماندن آن در کنار استحکامات باعث خسارت میشود.
 • استفاده در زمین های ورزشی و بازی : زمین ها و استادیوم های ورزشی و همچنین زمین های بازی بدلیل استفاده های فراوانی که دارند نیاز است که خشک باشند. اما در زمان هایی که آب ناشی از باران در سطح وجود داشته باشد باعث اختلال در استفاده میشوند. به همین دلیل با کمک لوله کاروگیت زهکشی آب به مسیر دیگر منتقل میشود.

مزایای استفاده از لوله زهکش

 1. لوله کاروگیت زهکشی
 1. طول عمر بالا : بدلیل جنس UPVC  احتمال اینکه سوراخ ها مسدود شوند و یا قطر سوراخ ها کم و زیاد شود بسیار پایین است پس طول عمر بالایی هم خواهد داشت.
 2. تنوع بالا : از آنجایی که لوله زهکش نوع های متنوعی دارد قابلیت استفاده زیادی هم دارد. از مدل های خرطومی در داخل زمین و از نوع ساده بر روی سطح زمین استفاده میشود.
 3. وزن پایین : یکی از بارزه های این نوع لوله وزن آن است که باعث میشود حمل و نقل راحتی هم داشته باشد.
 4. نصب آسان : یکی دیگر از مشخصه های لوله کاروگیت زهکش نصب آسان است که به کمک بست های مختلف و بدون نیاز به دانش فنی انجام میشود.
 5. مقاومت بالا : لوله UPVC  زهکش مقاومت بالا در مقابل مواد شیمیایی ، اشعه ماورا بنفش و … دارد. در صورت نیاز برای جابجایی مواد مضر برای پلاستیک از روکش استفاده میشود.
 6. انعطاف بالا : انعطاف بالای لوله کاروگیت زهکش باعث میشود در تمام شرایط امکان استفاده وجود داشته باشد.

خرید لوله زهکش

بازرگانی سداب با سالها تجربه در زمینه تولید و فروش انواع لوله و اتصالات پلی اتیلن و دارا بودن نمایندگی کارخانجات معتبر (شهراب گستر) آماده خدمت رسانی به شما عزیزان میباشد.

مشاوران فروش ما آماده ارائه مشاوره در خصوص اجرا و تامین پروژه های شما عزیزان میباشد. کافیست با شماره تلفن 33901412 تماس حاصل نمایید.

لیست قیمت لوله زهکش

قیمت لوله زهکش

از میان لوله‌های زهکشی که در سراسر جهان تولید می‌شوند، لوله‌های پلی اتیلن به خاطر کیفیت بالا و قیمت بسیار مناسبی که دارند از بیشترین مصرف و کاربردپذیری برخوردارند. قیمت این لوله‌ها و همچنین انواع دیگر لوله‌های زهکش، با توجه به طول عمر و کیفیت آنها و همچنین درجه استاندارد، گرید، سایز و متراژهای مورد نیاز، متفاوت خواهد بود.

اجرای لوله زهکش

اجرای لوله زهکش

سرعت اجرای لوله‌های زهکشی با فیلتر هوای مصنوعی تقریباً دو برابر لوله‌های زهکشی با فیلتر معدنی است و هزینه‌ی اجرای لوله‌هایی با فیلتر معدنی بیشتر از لوله‌هایی با فیلتر مصنوعی می‌باشد و در صورت استفاده از لوله‌هایی با روکش مصنوعی، هزینه‌های پروژه لوله‌گذاری به شدت کاهش پیدا خواهد کرد. نوع و روکش الیاف مصنوعی لوله زهکش مطابق با پروفیل خاک تعیین می‌شود و نفوذپذیری فیلتر معمولاً بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ میکرون است.

روکش الیاف مصنوعی مزایای بیشماری نسبت به فیلتر شنی دارد، با این حال در انتخاب الیاف و پروسه تولید باید دقت بسیار زیادی اعمال شود. در انتخاب یک روکش الیاف مصنوعی باید به عواملی مثل نوع الیاف، یکنواختی روکش لوله و ترکیب الیاف‌ها توجه کرد.