شهریور ۲۳, ۱۴۰۰

لوله کاروگیت

لوله کاروگیت نوعی لوله پلی اتیلن دوجداره هستند که جنس آن ها از پلی اتیلن بوده و به دلیل مقاومت زیاد و قابلیت تحمل فشار بیشتر در فاضلاب ها مورد استفاده قرار می گیرن. همچنین لوله کاروگیت سایز بندی متفاوتی داشته و هر سایز آن کاربرد مخصوص خود را دارد که در ادامه با انواع آن ها آشنا می شویم.

در شبکه فاضلاب رسانی، زهکشی، حمل آبراه ها و … از  Corrugated pipe یا همان لوله پلی اتیلن فاضلابی استفاده میشود.

دلیل استفاده از این لوله تحمل فشار بالا و استحکام بسیار بالای این نوع لوله است. سطح بیرونی این لوله ها به رنگ مشکی و سطح داخلی آن به رنگ عمدتا زرد و یا آبی است. علت استفاده از رنگ زرد و یا آبی در این نوع لوله ها امکان ویدئو گرافی در آینده است تا کارفرمایان امکان ردیابی داشته باشند.

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت لوله ای است که دانسیته بالایی داشته و جنس بدنه آن از پلی اتیلن می باشد، همچنین می تواند ساخته شده از فولاد و پلاستیک هایی از قبیل پلی اتیلن باشد. این لوله حالت خرطومی شکلی داشته که جداره خارجی ساختمندی دارد و بر روی آن شیارهایی قرار دارد که مانند فنر هستند که به رنگ سیاه می باشند، البته رنگ درون آن ها زرد و صیقلی می باشد. لوله کاروگیت در اصل لوله پلی اتیلن دوجداره است با ظاهر حلقه حلقه (مارپیچ) و سطح داخلی صاف که بیشترین استفاده از این نوع لوله در ایران و جهان استفاده در انتقال فاضلاب است.

لوله کاروگیت

قیمت لوله کاروگیت

قیمت لوله کاروگیت نسبت به تغییرات ارز متغیر بوده ولی در حالت کلی به دو عامل وزن هر متر و درصد خلوص مواد پلی اتیلن بستگی دارد. خریدارها به علت نداشتن تجربه کافی نمی توانند خالص یا ناخالص بودن درصد مواد پلی اتیلن را تشخیص دهند اما می توانند این درصد خلوص را توسط مهر استانداری که بر روی لوله ها قرار دارد، پیگیری کنند. معمولا کنترل این استاندارد توسط اداره استاندارد به وسیله استاندارد لوله کاروگیت فاضلابی ۹۱۱۶ انجام می گیرد، عامل دیگری که بر روی قیمت لوله کاروگیت تاثیر می گذارد نرخ مواد پلی اتیلن بوده که به دلیل نوسانات بورس دارای قیمت ثابتی نبوده و به وسیله بورس قابل پیگیری می باشد. از سوی دیگر هر چقدر لوله، تولید شده از مواد مرغوب تری باشد، قیمت بالاتری خواهد داشت.

کاربرد لوله کاروگیت فاضلابی

این لوله بیشتر برای مصارفی مانند فاضلاب خانگی، شهری و صنعتی کاربرد داشته به همین دلیل به آن، لوله فاضلابی هم می گویند و طراحی آن به گونه ای است که فشارهای وارد شده را به خوبی تحمل می کند. کاربرد دیگر آن کم کردن هزینه ها در پروژه ها می باشد، زیرا مقاومت و طول عمر بالایی در برابر گازها و مواد فاضلابی دارد .همچنین قیمت پایینی داشته و در برابر ساییدگی مقاومت دارد و حمل و جابجایی آن به دلیل وزن کم، به راحتی انجام می گیرد. 

کاربرد لوله کاروگیت

نصب لوله کاروگیت فاضلابی

اتصال قطعات این لوله ها به روش های متفاوتی صورت می گیرد، روشی که برخی از افراد از آن استفاده می کنند استفاده از کوپلر برای اتصال انتهای دو لوله می باشد و برای آب بندی، به جفت کردن قطعات توسط یک گسکت یا واشر می پردازند که جنس این واشرها از E. P. D. M یا پی وی سی می باشد. روش دیگر به این صورت است که اتصال لوله ها به وسیله باندهای کوپلینگ همراه با گسکت یا بدون آن می باشد، این لوله ها را می توان به صورت قطعات بلند تولید کرد و به مکان مورد نظر برای نصب تحویل داد. 

خرید لوله کاروگیت 

برای خرید لوله کاروگیت باید از فروشنده اطلاعاتی در مورد وزن هر شاخه به دست آورده زیرا آن ها قیمت متفاوتی دارند، البته برای خرید نباید تنها قیمت لوله را مورد بررسی قرار داد بلکه باید کیفیت و استحکام لوله ها را ارزیابی کرده، زیرا این دو مورد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند و اگر لوله ای را به بهانه  آنکه قیمت مناسبی دارد انتخاب کنیم بعد از مدتی مجبور به تعویض آن می شویم. به همین دلیل پیشنهاد می شود هنگام خرید تمام جوانب را در نظر بگیرد. 

سایزهای لوله کاروگیت

این لوله ها دارای سایزهای متفاوتی بوده که بر حسب میلی متر یا اینچ تولید می شوند، همین اختلاف سایز سبب تغییر قیمت لوله ها می شود. قطر داخلی این لوله ها ۱۱۰، ۱۲۵، ۲۰۰، ۲۵۰، ۳۰۰، ۳۱۵، ۳۵۰، ۴۰۰، ۴۵۰، ۵۰۰، ۶۰۰، ۷۰۰، ۸۰۰، ۹۰۰، ۱۰۰۰، ۱۲۰۰، ۱۴۰۰، ۱۶۰۰، ۱۸۰۰، ۲۰۰۰ و… بوده و قطر خارجی متفاوتی دارند. برای به دست آوردن قطر خارجی باید از طریق میزان خاکی که بر روی لوله ها ریخته می شود، مقاومت مکانیکی به طور دقیق محاسبه و بررسی شود تا بتوان قطر خارجی را به دست آورد.

سایزهای لوله کاروگیت

لوله کاروگیت ۱۱۰

این لوله قطر داخلی ۱۱۰ میلی متری دارد یا به عبارت دیگر ۴ اینچی بوده و قطر خارجی آن ۱۲۱ میلی متر می باشد که وزن هر متر آن معادل یک کیلوگرم می باشد. نصب این لوله ها به دلیل آنکه جریان فاضلاب دارای منحنی سینوسی بوده کاربرد کمی داشته اما برای انتقال فاضلاب های در مسیر جوی ها و زیر پل ها به کار گرفته می شود. این لوله ها دارای جداره ساختمند بسیار مقاومی بوده که می توانند فشارهای بیرونی را تحمل کنند، همچنین جداره داخلی بسیار صیقل آن ها سبب حرکت سریع سیال ها می شود.

لوله‌ کاروگیت ۲۵۰

این لوله قطر داخلی ۲۵۰ میلی متر یا ۲۵ سانتی متر داشته که اصلاحاً به آن لوله ۱۰ اینچ می گویند که کاربرد بسیاری داشته اما پرمصرف ترین قطر برای استفاده در شبکه های فاضلاب و زهکشی می باشد و به طور کلی به عنوان خط اصلی در معابر و خیابان ها مورد استفاده قرار می گیرد و قیمت مناسبی هم دارد. این لوله ها به شکل کوپلر سرخود متصل می شوند و آب بندی آن ها به وسیله یک واشر انجام می گیرد.

لوله‌ کاروگیت ۶۰۰

این لوله ها قطر داخلی ۶۰۰ میلی متر داشته و قطر بیرونی آن ها ۷۰۸ میلی متر می باشد. تولید این نوع لوله ها به صورت شاخه های شش متری بوده اما می توان آن ها را نسبت به مصرف خاصی که دارند در شاخه های ۱۲ متری با مقاومت مکانیکی ۱۶، ۳۱ونیم، ۶۴ نیوتن تولید کرد. این مصرف به نوع خاک و فشار بار سطحی و زیرسطحی بستگی دارد که به صورت اتصال سرخود یعنی کوپلر و واشر عرضه می شود. بیشترین کاربرد این لوله در جهت آدم رو برای مخازن سپتیک تانک بوده اما برای موارد دیگر همچون شبکه جمع آوری فاضلاب، انتقال آب های سطحی، تولید منهول و هندهول های پلی اتیلن نیز به کار گرفته می شوند.

لوله کاروگیت ۱۰۰۰

لوله پلی اتیلن ۱۰۰۰ میلی متری در شاخه های ۶ متری تولید می شوند که دارای مقاومت مکانیکی ۸ تا ۶۴ کیلو نیوتن می باشد. کاربرد این لوله ها نسبت به لوله های پلی اتیلن ۹۰۰ میلی متری بیشتر است و برای شبکه های اصلی فاضلاب شهری، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها کاربرد داشته و برای انتقال آب رودخانه ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

لوله‌ کاروگیت ۱۲۰۰

این لوله قطر داخلی ۱۲۰۰ میلی متری داشته و قطر خارجی آن ۱۳۲۰ میلی متری باشد که به دو صورت کوپلر سرخود و بدون کوپلر تولید می شود و در چربی گیر پلی اتیلن، مخزن سازی، تولید سپتیک تانک، ساخت منهول های فاضلاب و شبکه اصلی جمع آوری فاضلاب کاربرد دارد. همچنین برای زهکشی، پل ها و بزرگراه ها و فاضلاب های صنعتی و شهری به کار برده می شود.

لوله کاروگیت ۳۰۰۰

این لوله با قطر داخلی ۳۰۰۰ تنها در کارخانه پایپ ایران تولید شده و قطر خارجی ۳۳۰۰ میلی متر دارد که در پروژه های عمرانی و بزرگ به عنوان یکی از محصولات منحصر به فرد مورد استفاده قرار می گیرد و کاربرد آن برای مسیرهای آب و جوی های زیرزمینی به منظور انتقال سیالات می باشد.

انواع لوله کاروگیت فاضلابی

انواع لوله کاروگیت

لوله کاروگیت ساده

لوله کاروگیت در ابعاد ۱۱۰ میلی متر الی ۱۲۰۰ میلیمتر در شاخه های ۶ متری است. در انتهای این نوع لوله های اتصالات کوپلری قرار میگیرد که به کمک واشر آب بندی و متصل میشوند.

فشار قابل تحمل در لوله های کاروگیتی ۱۶ ، ۳۱٫۵ و ۶۴ کیلو نیوتن است.

لوله اسپیرال کاروگیت

این نوع لوله های در حقیقت ترکیبی از دو ماده پلی اتیلن زرد و سیاه است که بصورت مارپیچ (اسپیرال) تولید میشود. اتصال در لوله های اسپیرال کاروگیت از طریق جوش اکستروژن میباشد که مقاومت بالاتری هم دارند.ابعاد این نوع لوله پلی اتیلن دوجداره از ۷۰۰ تا ۳۰۰۰ میلیمتر است که در صنایع بزرگ آبرسانی استفاده میگردد.

لوله پلی اتیلن فاضلابی

مزایای لوله پلی اتیلن فاضلابی

 1. مقاومت بالا : بدلیل دوجداره بودن این نوع لوله و استحکام بالایی که دارند مقاومت بالایی نسبت به سایر مدل ها  (لوله پلی اتیلن آبرسانی و لوله پلی اتیلن گازی )دارند.
 2. طول عمر بالا : این نوع لوله هم مانند تمام انواع لوله پلی اتیلن ها طول عمر بالایی نسبت به لوله های فولادی و … دارند.
 3. خواص هیدرولیکی بالا : از آنجایی که سطح داخلی این لوله ها کاملاً صیقلی و بدون پستی و بلندی است حرکت مایع در آن بسیار سریعتر صورت میگیرد.
 4. ضریب اصطحکاک پایینتر : یکی دیگر از مزایای صیقلی بودن لوله کاروگیت نسبت به لوله های فولادی رسوب کمتر است.
 5. وزن پایینتر : این نوع لوله نسبت به لوله های فولادی وزن کمتری دارد و در نتیجه حمل و نقل راحت تری هم دارند.
 6. سهولت در نصب : بدلیل وجود کوپلر و اتصالات جوشی نصب این نوع لوله بسیار راحت است.
 7. مقاومت در برابر خوردنده ها : لوله فاضلابی هم مانند سایر لوله های پلی اتیلنی در برابر اسید ها و محلول های شیمیایی مقاومت دارند.
 8. مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش (Anti UV) : لوله کاروگیت نسبت به تابش نور خورشید مصون است.

کاربرد لوله کاروگیت فاضلابی

 1.  سیستم آبیاری
 2. جمع آوری و انتقال فاضلاب
 3. جمع آوری آبهای سطحی در سیستم شهری ، مناطق صنعتی و کشاورزی
 4. سیستم انتقال مواد صنعتی ، اسیدها و بازها
 5. سیستم تصفیه آب
 6. مخازن ذخیره آب و مایعات
 7. سیستم تقسیم کننده آب
 8. سیفون های آب در جاده ها و خیابان ها
 9. معابر آدم رو (منهول Manhole)

آزمون های لوله پلی اتیلن فاضلابی

 • شاخص جریان مذاب بر اساس استاندارد ۶۹۸۰ ISIRI
 • مقاومت حلقوی بلند مدت براساس استاندارد DIN 16961
 • انعطاف پذیری حلقوی براساس استاندارد EN 1446
 • اندازه گیری میزان دوده براساس استاندارد ISIRI 7175-2
 • پراکنش دوده براساس استانداردISIRI 7175-6
 • بازگشت حرارتی براساس استاندارد ISIRI 7175-3
 • دانسیته براساس استاندارد ISIRI 7175-5
 • کشش خط جوش براساس استاندارد EN 1979
 • مقاومت حلقوی کوتاه مدت براساس استاندارد ISO 9969
 • آب بندی

لوله کاروگیت ارزان

لوله کاروگیت ارزان برای مواردی غیر از جمع آوری و انتقال فاضلاب شهری به کار گرفته می شود که برای ساخت شوتینگ زباله در سایزهای ۴۰۰ تا ۶۰۰ میلی متر کاربرد دارد و برای سپتیک تانک پلی اتیلن در سایزهای ۱۲۰۰ تا ۳۵۰۰ مورد استفاده قرار می گیرد که احتیاج به مقاومت مکانیکی هشت تا دوازده کیلو نیوتن دارند. همچنین برای ساخت مخازن اسیدی، ونت هوا، غلاف شیرهای خودکار در مزارع کشاورزی، ساخت جوی آب و.. مورد استفاده قرار می گیرد.

تولید لوله کاروگیت

تولید لوله کاروگیت چگونه است؟

تولید لوله کاروگیت این صورت است که ابتدا مواد اولیه را تحت فرایند اکستروژن در اکسترودر قرار می دهیم و تحت حرارت بالا ذوب می کنیم. نکته ای که در این مرحله باید به آن توجه کرد تنظیم دما می باشد، سپس در مرحله بعد پلی اتیلن به دست آمده را از درون محفظه عبور داده تا به شکل لوله در بیاید، این فرایند باید تحت خلأ و توسط قالب های دوار و پیوسته انجام بگیرد تا سطح خارجی لوله حلقه مانند شود. نازل های آب در آخرین مرحله تولید این لوله قرار دارند که به خنک سازی محصول خروجی کمک می کنند.

 

× استعلام قیمت و موجودی