مقایسه لوله پوش فیت و لوله پلیکا

یکی از موارد مهمی که در زمان لوله کشی آب و فاضلاب در پروژه های ساختمانی باید بدانید اطلاع از تفاوت پوش فیت و  پلیکا است. این اطلاعات به شما کمک می کند مناسب ترین گزینه را برای سیستم فاضلاب یا آبرسانی ساختمان استفاده کنید. دلیل این موضوع نیز پیشگیری از خرابی، ترکیدگی یا نشتی لوله به دلیل فشار، تماس با مواد شیمیایی شبکه فاضلاب و… است. علاوه براین تسهیل در روند تعویض و تعمیر نیز اهمیت زیادی دارد. در این مطلب به بررسی تفاوت این دو نوع لوله پرکاربرد کرده ایم.

خلاصه تفاوت لوله پوش فیت و لوله پلیکا

همانطور که می دانید تفاوت پوش فیت و  پلیکا به شما کمک می کند تا بهترین انتخاب را برای شبکه آب و فاضلاب ساختمان داشته باشید. این تفاوت ها را به شکل کلی در جدول زیر بیان می کنیم: 

 

پوش فیت پلیکا
مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی اما به دلیل اتصالات اورینگ امکان آسیب دیدگی وجود دارد مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی 
مقاوم در برابر اشعه یو وی نور خورشید مقاومت پایین در برابر اشعه یو وی 
تخلیه مواد فاضلابی به صورت بی صدا و معمولی تخلیه مواد فاضلابی با آلودگی صوتی 
انعطاف پذیری بیشتر انعطاف پذیری کمتر و شکننده 
قیمت لوله پوش فیت گران تر  است قیمت لوله پلیکا ارزانتر است
اتصال سوکتی با اورینگ اتصال با چسب مخصوص 
محصولی جدید  محصولی قدیمی و معتبر در سیستم فاضلاب 
تسهیل در نگهداری و تعمیر  نگهداری و تعمیر سخت و پر هزینه
هزینه نصب بالا هزینه نصب پایین
سرعت نصب سریعتر  سرعت نصب کندتر
امکان نصب با انواع دیگر لوله مثل چدنی و فلزی و حتی پلیکا تنها به لوله های همجنس متصل می شود
طول عمر و دوام بیشتر طول عمر زیاد اما در مقایسه با پوش فیت کمتر است
تنوع بالا  تنوع کم 

به طور کلی در تمامی این موارد شما می توانید حد بالایی از انتظارات را برای هر کدام از این لوله ها در نظر بگیرید. این دو نوع لوله اگرچه در مقایسه با یکدیگر ضعیف تر یا قوی تر هستند، با این وجود هر دو مورد برای استفاده در سیستم فاضلاب کیفیت بالایی دارند. با این وجود لوله های پلیکا به دلیل قدمت بیشتر در استفاده برای سیستم فاضلاب بیشتر از سوی مشتریان محبوبیت دارند. 

معرفی لوله پوش فیت و پلیکا

معرفی لوله پوش فیت و پلیکا

برای دانستن تفاوت پوش فیت و پی وی سی نیاز است که ابتدا تعریف هر کدام از این لوله مشخص شود.

 1- تعریف لوله پوش فیت

این لوله ها از اصلی ترین لوله های رقیب نوع پلیکا به شمار می آید. این لوله ها در واقع نسل جدیدی از انواع لوله ها در دنیای لوله و اتصالات به شمار می آید که به دلیل مزایای زیادی که دارد، در سیستم های آب و فاضلاب مورد استفاده است. این لوله ها در دو نوع معمولی و بی صدا تولید می شوند. این دسته بندی در واقع به صدایی است که در زمان عبور سیالات از این لوله ها شنیده می شود. اتصال این لوله ها به کمک سوکت هایی است که درون هم قرار می گیرند، این موضوع سبب شده تا سرعت نصب لوله های پوش فیت تا حد زیادی افزایش پیدا کند. از این لوله های غالبا در پروژه هایی استفاده می شود که نیازمند کمترین نویز می باشد. در نظر داشته باشید که این لوله ها به دلیل امکان اتصال به لوله هایی از جنس دیگر و نیز تسریع در روند نصب آن همچنین کیفیت بالای مواد اولیه در زمره لوله های گران قیمت به شمار می آید.  

2- تعریف لوله پلیکا

این لوله های پلیمری از مواد اولیه پلی وینیل کلراید که به اختصار با عنوان پی وی سی شناخته می شود، ساخته شده اند. نحوه اتصال این لوله ها از چسب های مخصوصی استفاده می شود که دوام و ماندگاری بالایی نیز دارد. این لوله ها، دوام و عمر زیادی دارد از همین رو از دیرباز برای سیستم های فاضلابی به شکل گسترده استفاده می شد. از مهمترین مزیت های این لوله ها مقاومت در تماس با مواد شیمیایی است که کیفیت آن به شکلی است که در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت زیادی دارد. این لوله ها بهترین جایگزین برای لوله های فلزی به شمار می آید. تا پیش از ورود لوله های جدیدی که با فناوری های جدید تولید شده اند تا یک دهه گذشته این لوله ها بهترین انتخاب بودند، اما امروزه لوله های دیگری نیز به عنوان رقبای اصلی لوله پلیکا در بازار وجود دارد.

برای لوله کشی فاضلاب پلیکا بهتر است یا پوش فیت؟

برای لوله کشی فاضلاب پلیکا بهتر است یا پوش فیت

اینکه برای لوله کشی ساختمان کدام یک  از انواع لوله پوش فیت یا پلیکا بهتر است؟ این سوال تنها در یک صورت می تواند به بهترین پاسخ برسد. اینکه مجموعه ای از ویژگی های هر کدام از این دو نوع لوله بررسی شود. این ویژگی ها در واقع همان چیزی است که باعث تفاوت پوش فیت و  پلیکا است. مهمترین پارامترهایی که تعیین کننده در انتخاب بهترین لوله برای فاضلاب است عبارت است از:

 1.   مقاومت

لوله پی وی سی تولید شده از UPVC  در سه گرید معمولی، قوی و نیمه قوی  است. نوع نیمه مقاوم این لوله ها مناسب برای فاضلاب  های ساختمان های مسکونی است. از مهمترین مزیت های مقاومتی این لوله ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مقاومت در برابر زنگ زنگ زدگی
 • مقاوم در برابر خوردگی  مواد شیمیایی
 • عدم رسانایی در برابر جریانات الکتریکی
 • مقاومت در برابر فشار 

مقاومت لوله پوش فیت: لوله پوش فیت از مواد PVC تولید شده  است. این موضوع سبب شده تا معایبی در مقاومت  آن ایجاد شود که مهمترین آن ها عبارت است از:  

 • مقاومت کمتر از لوله های پلیکا
 • اتصال توسط اورینگ
 • ضعف در برابر فشار
 • به دلیل موارد ذکر شده این لوله ها مناسب برای سیستم فاضلاب نیست.
 1.   تسهیل در نصب 

نصب لوله پلیکا: نصب این لوله ها با چسب مخصوص است. این روش با عنوان جوش سرد شناخته می شود.

لوله پوش فیت: نصب این لوله ها به صورت اورینگ و با استفاده از سوکت است که با فشار در یکدیگر جفت می شود. با نصب حلقه آب بندی نیز راه نشتی نیز بسته می شود. تنوع این لوله ها زیاد است که به راحتی می توانید آن را به دیگر لوله ها مثل چدنی و فلزی و حتی پلیکا نیز نصب کنید. این موضوع سبب می شود روند تعویض و ترمیم تسهیل شود. این موضوع مزیتی برای این نوع لوله ها به شمار می آید. بنابراین می توانید آن را به راحتی برای سیستم فاضلاب ساختمان به  روش زیر سقفی استفاده کنید.

تفاوت لوله پوش فیت و لوله پلیکا در نصب

 1.   هزینه خرید و نصب

لوله های پی وی سی: ارزان قیمت، نصب راحت و نیاز به بست کمتر از مهمترین مزیت های اقتصادی این لوله ها برای استفاده در سیستم فاضلاب به شمار می آید. البته در نصب این لوله ها از چسب مخصوصی استفاده می شود که در پروسه نصب نیازمند آب بندی است و ممکن است باعث کندی روند نصب لوله ها شود. با این وجود این لوله ها در مقایسه با هزینه خرید، نصب  و دستمزد نصااب ارزان تر است.

لوله های پوش فیت: این لوله ها به دلیل قیمت بالا، نیاز به بست زیاد در زمان نصب و نیز هزینه بالای دستمزد نصاب در زمره لوله های گران قیمت به شمار می آید. از همین رو برای سیستم فاضلاب ارزان قیمت مقرون به صرفه نیست.

 1.   کیفیت و ماندگاری

یکی از مهمترین موارد تفاوت پوش فیت و  پلیکا میزان کیفیت و ماندگاری این لوله ها و مقاومتی است که در تماس با مواد شیمیایی دارند. لوله های پلیکا به دلیل جنس پلیمری که دارند مقاومت زیادی در مواجهه با مواد شیمیایی دارد. البته مقاومت لوله های پوش فیت نیز بالاست اما وجود حلقه های اورینگ این نگرانی را ایجاد می کند که مواد شیمیایی بر آن تاثیر منفی داشته باشد.

 1.   انعطاف پذیری

یکی دیگر از موارد  تفاوت پوش فیت و پی وی سی میزان انعطاف پذیری است که این لوله ها دارند. به طول کلی لوله های پوش فیت در مقایسه با پلیکا منعطف تر است. این انعطاف پذیری نیز به دلیل مواد اولیه ای است که در تولید این لوله ها استفاده می شود. 

سوالات متداول

مهمترین مزایای لوله های پوش فیت چیست؟

این لوله ها انعطاف پذیر، قابل نصب به لوله هایی با جنس های دیگر اعم از فلزی، چدنی یا پلیکا، عمر و دوام زیاد، تعمیر و نگهداری آسان و ارزان قیمت، تنوع بالای محصول و اتصال آسان به کمک سوکت از مهمترین مزایای این لوله ها به شمار می آید.

به طور کلی کدامیک از لوله ها برای فاضلاب ساختمان مناسب تر است؟

با توجه به مقایسه های صورت گرفته می توان گفت هر دو نوع لوله پوش فیت و پی وی سی  برای این موضوع مناسب است. با این وجود بسیاری از مشتریان به دلیل قدمت بیشتر لوله پلیکا استفاده از آن را بر انواع دیگر لوله ترجیح می دهند. در نهایت برای انتخاب بهتر شرایط را بررسی و بهترین گزینه را  انتخاب کنید.

مقاومت کدام یک از لوله ها بهتر است؟

لوله های نسل جدید مثل پوش فیت از جنس پلی اتیلن است که در مقایسه با انواع لوله پی وی سی مقاومت کمتری دارد. این مقاومت را می توان در برابر مواجهه با مواد شیمیایی، جریانات الکتریکی و فشار و نوسانات سیالات مشاهده کرد. از همین رو هنوز هم در بسیاری از پروژه های ساختمانی از لوله های پی وی سی برای سیستم فاضلاب استفاده می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02133901412 کانال تلگرام پیام در ایتا