اتصالات فاضلاب

لوله کشی فاضلاب ساختمان، کاری بسیار تخصصی است و نیاز به مهارت بالا و صرف زمان دارد. علاوه بر اینکه می‌بایست برای انجام این کار از متخصصین در این زمینه کمک بگیرید، مشخص کردن نوع و مشخصات اتصالات فاضلاب نیز نقش مهمی در کیفیت کار لوله کشی دارد.

در این مبحث، قصد داریم درباره برخی از پرکاربردترین انواع اتصالات فاضلاب و مزایای هر کدام صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

معرفی اتصالات لوله کشی فاضلاب

معرفی اتصالات لوله کشی فاضلاب

می‌توان به صراحت گفت که بدون شناخت انواع لوله و فیتینگ فاضلاب، کیفیت و نتیجه لوله ‎کشی، آنطور که باید نمی‌شود و تقریبا غیر ممکن است که بتوانید لوله کشی ساختمان را به درستی و بدون هیچگونه نقصی انجام دهید!

لوله کشی صحیح در مورد فاضلاب و پسماند‌ها بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که هرگونه نشت و خرابی در این لوله‌ها، می‌تواند آسیب‌های زیست محیطی یا خطرات جانی جبران‌ناپذیری به همراه داشته باشد.

اتصالات در لوله ‎کشی، کار متصل کردن لوله‌های مختلف را بر عهده دارند و به نوعی رابط بین لوله‌های مختلف هستند. ممکن است لازم باشد در یک مسیر، چندین انشعاب وجود داشته باشد و یا قطر لوله‌های انشعاب‌ها با یکدیگر متفاوت باشند. در چنین مواقعی، از اتصالات مناسب استفاده می‌شود.

اتصالات فاضلاب در اندازه‌ها و شکل‌های متنوعی ساخته و عرضه می‌شوند و بسته به کاربرد، موقعیت و نوع لوله‌ها، می‌توان از اتصال مناسب استفاده نمود. برخی از معروف‌ترین و شناخته شده‌ترین اتصالات مخصوص فاضلاب عبارتند از اتصالات لوله پلیکا، پوش فیت و پلی اتیلن. در ادامه، می‌خواهیم در مورد این سه نوع اتصال، به طور مفصل صحبت کنیم…

اسامی اتصالات لوله کشی فاضلاب

اتصالات مخصوص فاضلاب، جدا از جنس لوله، بر اساس کاربرد و شکل ظاهری‌شان در دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند. اسامی اتصالات لوله ‎کشی فاضلاب بر اساس شکل ظاهری و کاربرد، به صورت زیر تعریف شده‌اند:

 • درپوش لوله فاضلاب؛
 • زانویی 45 درجه؛
 • کف خواب؛
 • کوپلینگ؛
 • زانویی 90 درجه؛
 • زانویی 45 درجه؛
 • زانویی تبدیل؛
 • درپوش مسدود کننده پیجی؛
 • رابط رزوه‌ای مادگی؛
 • تبدیل غیر هم مرکز؛
 • چهار‎راه 45 درجه سه‎سر کوپله؛
 • سه‎راهی تبدیل 90 درجه؛
 • چهار‎راهی؛
 • دریچه بازدید؛
 • سیفون؛
 • فنج؛
 • سه‎راهه خم؛
 • بوشن کاهنده؛
 • کلاهک.

کاربرد اتصالات فاضلابی به چه صورت است؟

کاربرد اتصالات فاضلابی به چه صورت است؟

انتقال پسماند‌ها و فاضلاب‌های شهری، روستایی و حتی صنعتی، می‌بایست به صورت اصولی و بسیار دقیق انجام گیرد. گاهی اوقات، فاضلاب‌های صنعتی حاوی مواد خطرناک و بسیار سمی هستند. در نتیجه، می‌بایست برای انتقال آن‌ها، از جنس و ضخامت لوله مناسب استفاده نمود.

اتصالات در انتهای لوله‌ها تعبیه می‌شوند و برای افزایش/کاهش انشعابات و هدایت لوله‌ها در جهت‌های مختلف کاربرد دارند. چنانچه از اتصالات مناسب استفاده نشود، احتمال نشت و حتی مسدود شدن لوله‌ها وجود دارد و چنین مواردی، مخصوصا در لوله‌هایی که در زیر زمین یا مسیر‌های صعب العبور تعبیه می‌شوند، می‌تواند منجر به آسیب به محیط زیست یا جانداران شود و هزینه‌های زیادی در پی داشته باشد.

فیتینگ فاضلاب، اغلب از مواد بسیار مقاوم ساخته می‌شوند و به دلیل نوع کاربردشان، برای اتصال لوله‌های فاضلاب مناسب هستند. این نوع اتصالات، به گونه‌ای ساخته و استفاده می‌شوند که می‌توانند احتمال نشت یا خرابی لوله‌ها را به حداقل برسانند.

معرفی انواع اتصالات لوله پلیکا

معرفی انواع اتصالات لوله پلیکا

اتصالات و لوله پلیکا، اولین نوع لوله‌ای است که از آلیاژ پلیمر ساخته شده بود و پس از عرضه، به طور گسترده‌ای در لوله‎ کشی ساختمان‌های مختلف به کار گرفته شد. اتصالات لوله پلیکا در دو نوع PVC و UPVC ساخته می‌شوند. این دو نوع لوله تقریبا مشابه همدیگر هستند؛ با این تفاوت که آلیاژ اتصالات لوله PVC نسبت به آلیاژ اتصالات لوله UPVC سخت‌تر است.

در جاهایی که داشتن انعطاف و عدم شکستگی اتصالات اهمیت زیادی دارد، از اتصالات UPVC استفاده می‌شود.

با گذشت سال‌ها از عرضه و تولید انواع لوله و اتصالات، هنوز هم اتصالات پلیکا به طور گسترده‌ای در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد. دلیل این استقبال، ماندگاری، دوام بالا و قیمت مقرون به صرفه این اتصالات است.

مزایای لوله و اتصالات پلیکا

لوله و اتصالات پلیکا دارای مزایای بسیاری است. برخی از مهم‌ترین مزایای شناخته شده این نوع لوله‌ها عبارتند از:

 • در برابر خوردگی ناشی از مواد شیمیایی موجود در خاک و… ، بسیار مقاوم هستند.
 • اتصالات لوله پلیکا بسیار کم‎وزن هستند و می‌توان حجم بالایی از آن‌ها را به راحتی حمل کرد.
 • به دلیل اینکه در برابر حرارت و جریان الکتریسیته مقاوم هستند، می‌توان از آن‌ها برای لوله‎گذاری خطوط و سیم‎کشی برق ساختمان استفاده نمود.
 • در مقایسه با لوله‌های پوش فیت سایلنت و حتی پوش فیت معمولی، قیمت بسیار کمتری دارند.
 • در برابر آتش و حرارت بسیار زیاد، مقاومت بالایی دارند.

انواع اتصالات فاضلابی پلیکا

انواع اتصالات فاضلابی پلیکا

حال که با مزایای لوله و اتصالات لوله پلیکا آشنا شدید، نوبت آن می‌رسد که انواع این نوع لوله‌ها را بهتر بشناسید. انواع اتصالات فاضلاب پلیکا عبارتند از:

۱. زانویی

زانویی یکی از انواع پر مصرف و پرکاربرد اتصالات لوله پلیکا است که در سه مدل ۴۵ درجه، ۹۰ درجه و سه‎راه خم تولید و عرضه می‌شود. از زانویی در مواردی که قصد چرخش و یا تغییر جهت زیاد لوله‌های فاضلاب را دارند، استفاده می‌کنند.

۲. سه راهی

این نوع اتصالات، دارای ۳ راه می‌باشد. ۲ راه از سه‎راهی، بر روی یک خط مستقیم قرار دارند و راه دیگر، در کنار این دو راه و با زاویه‌های مختلفی قرار می‌گیرد. معمولا، راه سوم نسبت به دو راه دیگر، زاویه ۹۰ درجه دارد. از سه‎راهی علاوه بر تغییر مسیر، برای انشعاب یکی از راه‌ها به دو راه دیگر و یا یکی کردن مسیر فاضلاب دو راه به یک راه استفاده می‌کنند.
انتهای اغلب سه‎راهی‌های پلیکا دارای یک سوکت لغزنده است اما در صورت نیاز، می‌توانید سه‎راهی با انتهای رزوه‌ای را نیز تهیه و مصرف نمایید. چنانچه نیاز به تغییر سایز لوله باشد، می‌توان از مدل سه‎راهی تبدیل پلیکا استفاده نمود.

۳. چهار‎راه

یکی از اتصالات مفید اما غیر متداولی که برای انشعاب مسیر فاضلاب به ۴ قسمت استفاده می‌شود، چهارراه پلیکا می‌باشد. راه‌های این اتصال فاضلاب نسبت به یکدیگر، زاویه ۹۰ درجه دارند و برای انتقال فاضلاب در ۴ جهت مختلف استفاده می‌شود.

معمولا، چهارراه پلیکا به گونه ساخته می‌شود که هر دو راه، دو به دو با یکدیگر هم جهت و هم راستا هستند.

۴. رابط

رابط ها عملکردی مانند کوپینگ دارند و می‌توانند دو لوله را به یکدیگر متصل کنند. بر خلاف کوپینگ، می‌توانید پس از نصب رابط، آن‌ها را از اتصالات جدا کنید. رابط پلیکا، محصولی حلقه‌ای شکل است که دارای دو قسمت چرخشی می‌باشد و می‌توانید آن را به وسیله قسمت‌های چرخشی‎اش، به راحتی جدا کرده و دوباره متصل نمایید.

۵. درپوش

زمانی که لازم باشد قسمتی از انتهای لوله یا اتصالات مسدود شود، از درپوش پلیکا استفاده می‌شود. درپوش‌ها به راحتی انتهای لوله را مسدود کرده و از نشت آن‌ها جلوگیری می‌کنند. معمولا تا زمانی که لوله‎کشی فاضلاب ساختمان به طور کامل انجام نشده، انتهای لوله‌ها را با استفاده از درپوش، مسدود می‌کنند تا اجسام خارجی یا حیوانات کوچک، وارد لوله‌ها نشوند.

۶. کوپلینگ

کوپلینگ‌ها نوعی رابط و اتصال پر مصرف هستند که می‌توانند انواع لوله‌های پلیکا را به یکدیگر متصل کنند و یا لوله‌های پلیکا را به انواع دیگر لوله‌ها وصل نمایند. قیمت کوپلینگ نسبت به اتصالات مشابه بسیار ارزان‎تر بوده و استفاده از آن در پروژه‌های بزرگ، از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می‌باشد.

۷. کوپلینگ کاهنده

کوپلینگ کاهنده نوعی اتصالات همه‎کاره و پرکاربرد است که در زمانی که نیاز باشد سایز لوله تغییر کند، از آن استفاده می‌شود. این نوع انشعاب گیر فاضلابی به انتهای لوله‌ها متصل می‌شود و دارای شکل نر و مادگی است.

۸. بوشن

بوشن نوعی اتصال استوانه‌ای است که دو سر مادگی دارد و به دو شکل تخت و ترمزدار تولید و عرضه می‌شود. از بوشن ترمزدار، به طور گسترده‌ای برای اتصالاتی که نباید در معرض حرارت قرار گیرند استفاده می‌شود. بوشن تخت نیز برای ایجاد انشعاب یا تعمیر ترک و شکستگی لوله‌های پلیکا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۹. سه‎راه خم

سه‎راه خم نیز نوع پرکاربردی از فیتینگ فاضلاب پلیکا است که موارد مصرف زیادی دارد. معمولا زاویه سه‎راه ۸۷ درجه است و به دلیل شکل و زاویه خاصی که دارد، سر و صدای ناشی از انتقال مواد فاضلابی را به طرز قابل توجهی کاهش می‌دهد.

همچنین، استفاده از این نوع اتصالات به دلیل شیب مناسبی که دارند، باعث تسریع حرکت مواد فاضلابی و جلوگیری از انسداد لوله‌ها می‌شود. توجه داشته باشید که کاهش حرکت مواد فاضلابی، می‌تواند منجر به انسداد لوله‌ها و تخریب آن‌ها در مدت زمان طولانی شود.

۱۰. سیفون

سفون‌های پلیکا معمولا در سایز‌های ۶۳، ۹۰، ۱۱۰ و ۱۲۵ ساخته و عرضه می‌شوند و در نقاطی مانند لوله‎کشی توالت، حمام و آشپزخانه به کار می‌روند. از سیفون برای جلوگیری از انسداد و برگشت مواد فاضلابی استفاده می‌شود. سیفون‌ها نقش قابل توجهی در جلوگیری از انتشار بوی فاضلاب و ورود جانوران موذی مانند سوسک دارند.

۱۱. دریچه بازدید

دریچه بازدید یا همان سه‎راه دریچه، در مکان‌های مشخصی به منظور بازرسی لوله و رفع انسداد مورد استفاده قرار می‌گیرد. گاهی اوقات، به منظور تعمیر یا رفع گرفتگی لوله‌ها، لازم است به درون آن‌ها دسترسی لازم را داشته باشیم. در نتیجه، وجود تعداد کافی دریچه بازدید در لوله‎کشی ساختمان بسیار ضروری است.

برخی از نقاطی که نیاز به نصب دریچه بازدید دارند عبارتند از:

 • در قسمت‌هایی که لوله تغییر مسیر می‌دهد.
 • انتهای لوله‌های فاضلابی که به شکل ۹۰ درجه هستند.
 • در نقاطی که لوله‌های فرعی به لوله اصلی متصل می‌شوند.
 • در نقاط مختلف لوله اصلی فاضلاب.
 • بر روی سه‎راهی.
 • بر روی زانویی.

۱۲. موفه یا رابط انبساطی

از رابط انبساطی برای جلوگیری از شکستگی لوله‌هایی که احتمال نشت دارند استفاده می‌شود و معمولا در سیستم عمودی ساختمان و محل‌هایی که تغییرات لوله کشی (زاویه، ورودی/خروجی و…) زیاد است، نصب می‌شوند.

موفه خاصیت کشویی دارد و به همین دلیل، از جای خود تکان نمی‌خورد و مانع از شکستگی لوله‌ها می‌شود.

۱۳. بست

بست‌ها نوعی اتصالات ساده و بسیار پرکاربرد هستند که معمولا به چهار دلیل عمده استفاده می‌شوند:

 • تنظیم مقدار و سرعت فاضلاب در لوله‌ها؛
 • جلوگیری از شکستگی و آسیب لوله‌ها؛
 • جلوگیری از انتقال فشار و لرزش لوله‌ها به سازه‌های اطراف؛
 • بستن و فیکس کردن لوله‌ها بر روی سازه‌های اطراف.

۱۴. کلاهک هواکش

از کلاهک هواکش برای پوشش‎دهی انتهای لوله‌هایی نظیر هواکش‌های هود یا سرویس بهداشتی به منظور جلوگیری از ورود موجودات زنده، گرد و غبار، باران و سایر ذرات و اشیا معلق در هوا به داخل لوله استفاده می‌شود.

به دلیل سبک بودن کلاهک هواکش پلیکا نسبت به کلاهک‌های فلزی یا سیمانی و همچنین نصب آسان، این نوع اتصالات طرفداران بیشماری در بین سازندگان و پیمانکاران ساختمانی دارد.

معرفی انواع اتصالات پوش فیت

یکی از انواع اتصالات لوله فاضلاب، اتصالات پوش فیت است. بکارگیری و نصب این نوع لوله بسیار راحت بوده و به همین دلیل، به طور گسترده‌ای در صنعت ساختمان‌سازی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

لوله‌های پوش فیت از جنس پلی اتیلن بوده و برای انتقال و حمل فاضلاب‌هایی که حاوی مواد شیمیایی خطرناک و خورنده یا حرارت بالا هستند، مناسب‌اند. نصب لوله پوش فیت بدین صورت است که تنها کافی است دو قسمت آن را درون یکدیگر قرار دهید و با فشار جزئی، آن را متصل نمایید. در قسمت بعدی، به معرفی انواع لوله‌های پوش فیت می‌پردازیم…

انواع اتصالات لوله فاضلاب پوش فیت

انواع اتصالات لوله فاضلاب پوش فیت عبارتند از:

۱. بوشن و رابط پایه بلند

بوشن و رابط پایه بلند پوش فیت برای متصل کردن لوله‌های هم‎راستا و هم‎قطر و همچنین، به منظور تعمیر و بازسازی لوله‌های فاضلابی پوش فیت استفاده می‌شود.

۲. تبدیل خارج از مرکز

در زمان‌هایی که بخواهند دو لوله هم‎راستا که قطر‌های مختلف دارند را به هم وصل نمایند، از تبدیل خارج از مرکز پوش فیت استفاده می‌کنند.

۳. زانویی

زانویی نوعی اتصالات پرکاربرد است که برای تغییر جهت و مسیر لوله‌ها به کار می‌رود و در دو مدل ۴۵ و ۸۷ درجه تولید و عرضه می‌شود.

۴. زانو رابط لوله با ظرفشویی

همانطور که از نامش پیداست، این نوع اتصالات برای متصل کردن لوله فاضلاب به ظرفشویی استفاده می‌شود. زانو رابط لوله با ظرفشویی در اندازه ۵۰ میلیمتری ساخته می‌شود و لاستیک ارتباطی آن نیز در سه اندازه 50/30، 50/40 و 50/50 عرضه می‎شود.

۵. زانو ونت‎دار ۸۷ درجه

ونت در‌ بخش‌هایی از لوله‎کشی فاضلاب مانند حمام و سرویس بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنانچه قصد تغییر مسیر لوله‌های فاضلاب سرویس بهداشتی را داشته باشید، می‌توانید از زانو ونت‎دار ۸۷ درجه پوش فیت که در دو سایز ۶۳ و ۱۱۰ میلیمتری موجود است، استفاده نمایید.

۶. زانو ونت‎دار 45 درجه

از زانو ونت‎دار ۴۵ درجه پوش فیت برای تسریع حرکت فاضلاب درون لوله‌ها استفاده می‌شود. خروجی زانو ونت‎دار 45 درجه معمولا 50 میلیمتر است و در دو اندازه ۶۳ و ۱۱۰ میلیمتری تولید و عرضه می‌شود.

۷. سه راهی ۸۷ درجه

از سه‎راهی ۸۷ درجه پوش فیت برای ایجاد انشعاب یا یکی کردن مسیر لوله‌های مختلف استفاده می‌شود. چنانچه سایز هر 3 راه با یکدیگر برابر باشند، به آن سه‎راهی معادل نیز گفته می‌شود.

۸. سه راهی ۴۵ درجه

چنانچه قصد تبدیل (ایجاد یا حذف انشعاب) و انحراف مسیر لوله به اندازه ۴۵ درجه را داشته باشید، می‌توانید از سه‎راهی ۴۵ درجه پوش فیت استفاده نمایید.

۹. انشعاب دوبل ۶۷ درجه

این اتصال دارای ۴ مسیر مختلف است و برای انحراف مسیر لوله‌ها به اندازه ۶۷ درجه، مورد استفاده قرار می‌گیرد. انشعاب ۶۷ درجه پوش فیت فقط در اندازه ۱۱۰ میلیمتری تولید و عرضه می‌شود.

۱۰. درپوش

از درپوش‌های پوش فیت برای بستن موقت مسیر‌های باز لوله‌ها استفاده می‌شود. معمولا تا پایان انجام تست لوله‌ها و نصب تمامی وسایل سرویس بهداشتی، درپوش پوش فیت فاضلاب برداشته نمی‌شود.

۱۱. دریچه بازدید

برای آسان‌تر کردن بازدید و رفع گرفتگی‌های احتمالی لوله‌ها، دریچه‌های بازدید پوش فیت را در نقاط مختلف لوله کشی نصب می‌کنند.

۱۲. دریچه بازدید انتهایی

دریچه‌های بازدید انتهایی معمولا در مسیرهای افقی نصب شده و در اندازه‌های ۷۵ و ۱۱۰ میلیمتری تولید و عرضه می‌شوند. از این دریچه‌ها، برای بازدید، تست و رفع گرفتگی لوله‌ها استفاده می‌شود.

۱۳. سیفون

از سیفون پوش فیت برای تعبیه سیستم فاضلاب سرویس‌های بهداشتی نظیر حمام و توالت استفاده می‌شود. سیفون‌ها نوعی اتصالات پرکاربرد هستند که با نگهداری مقداری آب در مجرای خود، از ورود حشرات و جانوران موذی و همچنین گازهای فاضلابی جلوگیری کرده و باعث افزایش بهداشت محیط می‌شوند.

۱۴. بست

بست‌ها اتصالاتی هستند که برای مهار لوله‌های فاضلاب و ثابت نگه داشتن آن‌ها استفاده می‌شوند و به سه صورت دیواری، رایزی و سقفی تولید و عرضه می‌شوند.

مزایای لوله و اتصالات پوش فیت

برخی از مهم‌ترین و شناخته شده‌ترین مزایای اتصالات پوش فیت عبارتند از:

 • پلیمر‌هایی که در ساخت لوله‌های پوش فیت استفاده می‌شوند، دارای مقاومت بالا در برابر مواد شیمیایی خورنده، حرارت بالا و فشار فیزیکی هستند.
 • برای نصب این نوع اتصالات، به حرارت یا چسب‌های مخصوص نیازی ندارید و به همین دلیل، برای محیط زیست و جانداران خطری به همراه ندارند.
 • نصب و بکارگیری آن بسیار راحت و سریع است.
 • به آب‌بندی و تعمیر بسیار کمتری نسبت به لوله‌های دیگر نیاز دارند.
 • در جابجایی و حمل و نقل، نسبت به ترک خوردگی و شکستگی مقاوم هستند.
 • تنوع بسیار زیادی دارند و به همین دلیل، در پروژه‌های ساختمانی/صنعتی زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 • در زمان آتش سوزی، بر خلاف لوله‌های PVC، گاز کلر آزاد نمی‌کند و در نتیجه، دود ناشی از سوختن آن، خطری برای ساکنین ندارد.

معرفی انواع اتصالات لوله فاضلاب پلی اتیلن

معرفی انواع اتصالات لوله فاضلاب پلی اتیلن

یکی از انواع اتصالات لوله فاضلاب که کاربرد زیادی دارد، اتصالات پلی اتیلن است. از این نوع اتصال برای موارد مصرف زیادی نظیر تغییر سایز لوله‌ها، تغییر زاویه مسیر لوله‌ها، اتصال لوله‌های پلی اتیلن و… استفاده می‌شود.

برخی از شناخته شده‌ترین اتصالات پلی اتیلن عبارتند از:

 • اتصالات پیجی؛
 • اتصالات کمربندی؛
 • اتصالات دنده‌ای؛
 • اتصالات فشار قوی؛
 • اتصالات جوشی؛
 • اتصالات الکتروفیوژن؛
 • اتصالات دست‎ساز.

انواع اتصالات لوله فاضلاب پلی اتیلن

برخی از انواع پرکاربرد اتصالات لوله فاضلاب پلی اتیلن عبارتند از:

۱. سه ‎راه جوشی

این اتصالات دارای سه‎راه بوده و برای افزایش/کاهش انشعاب لوله‌ها به کار می‌رود. سه‎راه جوشی با جوش دادن به لوله‌ها متصل می‌شود.

۲. سه راه جوشی ۹۰ درجه

دو راه از این سه‎راه جوشی پلی اتیلن، در راستای یکدیگر قرار دارند و راه سوم، عمود بر دو راه هم‎راستا می‌باشد.

۳. تبدیل جوشی

از تبدیل جوشی پلی اتیلن برای متصل کردن لوله‌های فاضلاب با قطر‌های متفاوت استفاده می‌شود.

۴. زانویی جوشی ۴۵ درجه

زانویی جوشی ۴۵ درجه پلی اتیلن برای تغییر مسیر لوله فاضلاب به اندازه ۴۵ درجه استفاده می‌شود.

۵. زانویی جوشی 90 درجه

زمانی که بخواهند مسیر لوله فاضلاب را به اندازه ۹۰ درجه تغییر دهند، از زانویی جوشی ۹۰ درجه پلی اتیلن استفاده می‌کنند.

۶. سیفون

از سیفون پلی اتیلن به منظور نصب در مسیر لوله‌های فاضلاب سرویس بهداشتی و جلوگیری از ورود حشرات، جانوران موذی و گاز‌های فاضلابی استفاده می‌شود.

۷. موفه کوتاه / موفه بلند

موفه پلی اتیلن کوتاه یا بلند، برای تنظیم و تغییر حجم ورودی و خروجی لوله‌های فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۸. درپوش تست

از درپوش تست پلی اتیلن در زمان‌هایی که قصد تست کردن مسیر لوله‌ها را داشته باشند، استفاده می‌کنند.

۹. دریچه بازدید

دریچه بازدید پلی اتیلن به منظور سهولت در بازدید و تمیز کردن لوله‌های پلی اتیلن استفاده می‌شود.

مزایای اتصالات لوله فاضلاب پلی اتیلن

برخی از مهم‌ترین مزایای اتصالات لوله فاضلاب پلی اتیلن عبارتند از:

 • نگهداری و تعمیر آسان؛
 • احتمال نشت بسیار پایین؛
 • دارای مقاومت بسیار بالا در برابر فشار فیزیکی و خوردگی ناشی از عبور مواد شیمیایی؛
 • نصب راحت و آسان؛
 • عدم ایجاد رسوب در اتصالات؛
 • وزن بسیار کم و حمل و نقل راحت.

شرکت سداب تولید ‌کننده لوله و اتصالات فاضلاب

تهیه و بکارگیری بهترین و با کیفیت‌ترین اتصالات و لوله‌های فاضلابی، نقش مهمی در دوام و مقاومت ساختمان دارد؛ چرا که هر گونه نشت و خرابی در این لوله‌ها، می‌تواند به بافت ساختمان آسیب وارد کرده و علاوه بر هزینه‌های بازسازی، سلامتی ساکنین را به خطر بیاندازد.
بازرگانی سداب با سال‌ها تجربه در زمینه تولید و عرضه انواع اتصالات کاروگیت، پوش فیت، پلی اتیلن و سایر اتصالات پرکاربرد فاضلابی، با هدف تامین نیاز‌های مشتریان، به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

شما عزیزان می‌توانید جهت استعلام موجودی و ثبت سفارش خود، با ما در تماس باشید.

قیمت اتصالات فاضلاب

در حال حاضر، به دلیل نوسان قیمت‌ها و تغییر نرخ ارز در بازار، قیمت ثابتی برای اتصالات لوله فاضلاب وجود ندارد. با این حال، ما در بازرگانی سداب، همواره در حال بروزرسانی لیست قیمت محصولات مختلف خود هستیم و آن را در اختیار شما عزیزان قرار می‌دهیم.

سوالات متداول

عمر اتصالات لوله فاضلاب پلی اتیلن چند سال است؟

عمر این اتصالات به کیفیت موادی که در ساخت آن‌ها استفاده می‌شود، بستگی دارد. به طور میانگین، عمر اتصالات لوله فاضلاب پلی اتیلن حدود ۵۰ سال تخمین‌زده می‌شود.

انواع اتصالات لوله‌های پلی اتیلن به چه صورت است؟

پاسخ: اتصالات لوله‌های فاضلابی پلی اتیلن به سه صورت الکتروفیوژن، پیچی و جوشی موجود هستند.

نصب اتصالات لوله پلیکا راحت‌تر است یا پوش فیت؟

برای نصب اتصالات پلیکا، به چسب‌های مخصوص نیاز دارید اما برای نصب اتصالات پوش فیت، به هیچگونه موادی نیاز نیست. در نتیجه، نصب لوله‎‌های پوش فیت آسان‌تر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02133901412 کانال تلگرام پیام در ایتا