نحوی اجرای جوش الکتروفیوژن جهت اتصالات پلی اتیلن

جوش الکتروفیوژن

جوش الکتروفیوژن چیست؟

الکتروفیوژن روش اتصال لوله های پلی اتیلن با چگالی بالا یا متوسط و یا سایر لوله های پلاستیکی و بکاربردن از اتصالات مخصوصی است که دارای المان های حرارتی توکار هستند، برای جوش دادن اتصالات استفاده می شوند.
جوشکاری الکتروفیوژن باید توسط نیروی که برای جوش الکتروفیوژن آموزش دیده و مسلط هستند انجام شود. تجربه نشان داده که اتصالات پلی اتیلن با جنس های مختلف پلی اتیلن نیز با این روش بهتر است. از مزایای این روش ایمنی بالا، سرعت بالا و تمیزی اتصال است. از جوش الکتروفیوژن به دلیل ضریب اطمینان بالایی که دارد، غالباٌ در شبکه های لوله پلی اتیلن توزیع گاز استفاده می شود.

 

ابزار جوش الکتروفیوژن

بکار بردن ابزار مناسب و تخصصی برای موفقیت جوش الکتروفیوژن ضروری است. این ابزارها با توجه به محصول تحت جوش یا قطری که باید جوش داده شود متفاوت می باشند. تجهیزات جوشکاری در حالت کلی شامل این موارد : وسایل اندازه گیری ،تجهیزات برش لوله، مداد یا خودکار برای علامت گذاری، ابزار خراش ، مواد تمیز کننده، آچارهای مخصوص، ابزار نگهدارنده لوله، بارکد خوان ،تجهیزات فیوژن، ژانراتور برق می گردد.

مراحل آماده سازی

 1. قطر لوله را با دقت اندازه گیری کنید.
 2. سعی کنید اتصالات مناسب را انتخاب نمایید.
 3. قسمتی از ضخامت لوله که لازم است بریده شود را اندازه گیری و علامت گذاری کنید.
 4. تا می توانید ضخامت لوله را در قسمت جوش کاهش دهید.
 5. برای تمیز کردن قسمت جوش از مایع تمیز کننده ای که مورد تایید تولید کننده است استفاده نمایید.
 6. عمق مکان قرارگیری اتصالات برای جوش الکتروفیوژن را علامت گذاری نمایید.
 7. لوله را در بست ها بگذارید و اتصالات بر روی آن قرار دهید.
 8. با بکارگیری دستگاه بارکد خوان بارکدی که بر روی اتصالات درج شده را بخوانید.
 9. تنظیمات را بر طبق الزامات ماشین انجام دهید.
 10. می توانید جوش الکتروفیوژن را آغاز کنید.
 11. تست فشار را از خط لوله جدا کنید.

 

نحوی اجرای جوش الکتروفیوژن

برای انجام جوش الکتروفیوژن باید انتهای لوله صاف و یکنواخت بریده شود.  چنانچه برش لوله بصورت صحیح شکل نگیرد باعث می شود که سیم حرارتی بدون پوشش باقی بماند. این کار موجب اتصال کوتاه، گرمایش بیش از حد، ذوب شدن کنترل نشده و حتی احتراق ناگهانی شود. هیچ گونه برجستگی یا ناهمواری در انتهای لوله نباید وجود داشته باشد.

برای بدست آوردن جوش الکتروفیوژن مناسب، در ابتدا سطح اکسید شده‌ی لوله را جدا کنید. از ابزار لایه‌برداری مکانیکی قوی ترجیحاٌ استفاده کنید چرا که آماده‌سازی پیوسته‌ی سطح لوله را منجرب می گردد. خراش دادن دستی به علت بریدن نواری لایه بصورت ناپیوسته کمتر توصیه می‌شود و از طرف دیگر فرآیندی زمان‌ بر و طاقت فرسا جهت آماده‌سازی کامل انتهای لوله بخصوص در لوله‌های با قطر بزرگ‌تر می‌باشد. انتهای بیرونی لوله را با دستمال‌های تمیز کنید تا هرگونه کثیفی که می‌تواند به ابزار مورد استفاده آسیب بزند، ‌از بین برود.

نکته آخر

اتصالات الکتروفیوژن به منظور کار بر روی لوله‌های گرد طراحی شده‌اند. جوش الکتروفیوزن محدودیت روش جوش لب یه لب پلی اتیلن در مورد اتصال لوله با سایز مشابه را ندارد. که در حالت کلی این روش مقرون به صرفه تر نیز می باشد.

برای خریدی مناسب و دقیق محصولات پلی اتیلن سداب در خدمت شما عزیزان و همراهان می باشد.

تلفن: ۳۳۹۰۱۴۱۲ –۰۲۱

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *