اتصالات یو پی وی سی

لیست محصولات UPVC شرکت سداب

لوله و اتصالات یو پی وی سی که لوله و اتصالات PVC سخت نیز نامیده می‌شوند دارای کاربرد بیشماری در سیستم لوله کشی ساختمان‌ها می‌باشند. یکی از ویژگی این اتصالات قابلیت نصب در محیط‌های باز و خطوط لوله توزیع آب سرد است. اتصالات UPVC در برابر مواد شیمیایی، اشعه فرابنفش خورشید و اکسایش مقاومت بسیار زیادی دارند. اتصالات پلی اتیلن در مقایسه با دیگر اتصالات از طول عمر بیشتر، قیمت پایین‌تر، عملکرد عالی و نصب آسان برخوردار است. برای مثال لوله کاروگیت یکی از محصولات پلی اتیلن، در زهکشی، جداره چاه، پوشش رایزر، پوشش سیم برق و … کاربرد فراوانی دارد که طول عمر آن تقریبا ۱۰۰ سال است.

در این مقاله انواع اتصالات یو پی وی سی و کاربردهای آنها را بررسی می‌کنیم.

انواع اتصالات یو پی وی سی

بنر اتصالات upvc شرکت سداب
بنر اتصالات upvc شرکت سداب

از اتصالات یو پی وی سی برای اتصال لوله‌هایی با ابعاد و اشکال مختلف به یکدیگر، تنظیم و اندازه گیری جریان آب استفاده می‌شوند. این اتصالات انواع و کاربردهای مختلفی دارند. در ادامه به معرفی برخی از پرکاربردترین این اتصالات می‌پردازیم.

۱. سه راه UPVC

بعد از زانوها، سه راه UPVC پرکاربردترین اتصالات در سیستم‌های آب و فاضلاب، تصفیه خانه‌ها، استخرها و … است. سه راه UPVC دارای انواع مختلفی از جمله سه راهی یو پی وی سی ۴۵ درجه، سه راهی یو پی وی سی ۹۰ درجه، سه راهی تبدیل یو پی وی سی ۴۵ درجه و سه راهی تبدیل یو پی وی سی ۹۰ درجه می‌باشد.

برخی از کاربردهای این اتصال عبارتند از:

 • استفاده در لوله کشی‌های آب و فاضلاب
 • استفاده جهت انشعاب گیری
 • اتصال لوله به یکدیگر یا سایر اتصالات
 • اتصال لوله‌های با ابعاد مختلف

۲. زانویی 90 درجه UPVC

از زانویی 90 درجه UPVC می‌توان در خطوط لوله زیرزمینی و سطح سیستم آب و فاضلاب مانند انواع استخر‌ها، جکوزی، موتورخانه‌ها و … استفاده کرد. از آنجا که در مراحل تولید این اتصالات از از مواد اولیه و خام استاندارد استفاده می‌شود، بسیار بهداشتی می‌باشند. برخی از ویژگی‌های زانویی 90 درجه UPVC عبارتند از:

 • مقاوم در برابر فشار
 • رسوب ناپذیر و ضد زنگ
 • مقاوم در برابر مواد شیمیایی و ضد سایش
 • دارای سطح داخلی صاف و صیقلی

۳. زانویی 45 درجه UPVC

از زانویی 45 درجه UPVC برای تغییر جهت جریان آب استفاده می‌شود. کاربردها و ویژگی‌های زانویی ۴۵ درجه کاملا شبیه به زانویی ۹۰ درجه UPVC است. تفاوت آنها فقط در میزان درجه آن دو می‌باشد. با این وجود در شرایط نادری که لازم است تغییر جهت آب از ۴۵ درجه کمتر باشد، زانویی 45 درجه UPVC کاربرد بیشتری دارد.

۴. درپوش (کپ) UPVC

از کپ UPVC در خطوط لوله کشی و جهت مسدود کردن موقتی یا دائمی مسیر جریان آب استفاده می‌کنند. کپ UPVC را با نام‌هایی نظیر درپوش و کپ چسبی نیز می‌شناسند. همانطور که از اسم کپ چسبی مشخص است، روش اتصال این کپ‌ها به صورت چسباندنی است. برای تست پرآب انواع خطوط لوله کشی از این اتصالات استفاده می‌شود.

۵. تبدیل‌ UPVC

مهم‌ترین کاربرد تبدیل‌ UPVC متصل کردن دو لوله با قطرهای مختلف است. برخی از تبدیل‌ها قابلیت این را دارند که به میزان ۵ درجه قطر را کوچک‌تر کنند. ۳ نوع مغزی‌ تبدیل وجود دارد که عبارتند از:

 • روپیچ ساده
 • روپیچ-توپیچ
 • روپیچ تبدیل

برا تغییر قطر لوله از مغزی روپیچ-توپیچ استفاده می‌کنند.

۶. مهره ماسوره UPVC

مهره ماسوره UPVC دارای دو قسمت نر و مادگی می‌باشد که برای متصل کردن دو بخش از یک لوله مورد استفاده قرار می‌گیرند. نحوه نصب مهره ماسوره به این گونه است که مهره و ماسوره به طور مجزا روی سایر اتصالات یا لوله‌ها قرار داده می‌شوند. در مرحله بعد با متصل کردن مهره واسط و جفت کردن نر و مادگی لوله یا اتصالات به یکدیگر وصل می‌شوند.

اتصالات یو پی وی سی
اتصالات یو پی وی سی

7. بوشن چسبی upvc

یکی از اتصالات یو پی وی سی پر کاربرد، بوشن چسبی upvc است. این قطعه به شکل استوانه‌ای بوده و برای اتصال لوله‌های با قطر یکسان و همچنین لوله‌های غیر هم سایز، مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که دارای خاصیت ضد اسیدی است، می‌توان از آن برای لوله کشی آکواریوم، استخر‌ها و مجموعه‌های آبی استفاده کرد.

همچنین، بوشن چسبی در مقابل فرسایش و فشار فیزیکی مقاوم است و بدین منظور، در سیستم‌های تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می‌گیرد. کیفیت این محصول بسیار بالا است و در عین حال، برای انسان و آبزیان بی‌ضرر است. دو سر بوشن چسبی، دارای چسب مقاوم بوده و طول عمر بالایی دارد.

تمام این ویژگی‌ها باعث شده تا طراحان و معماران مجموعه‌ها و اکوسیستم‌های آبی، برای اتصال لوله‌های مجموعه خود، از بوشن چسبی upvc استفاده کنند. همچنین، یکی دیگر از مزایای بوشن چسبی upvc قیمت و هزینه پایین آن است که در مقابل ویژگی‌های منحصر به فردش، آن را خاص و مقرون به صرفه نشان می‌دهد.

8. فلنج یو پی وی سی

فلنج یو پی وی سی یکی از انواع اتصالات upvc است که برای وصل کردن لوله‌ها و تجهیزات فلنج دار استفاده می‌شود. در صورتی که قصد دارید یک لوله upvc را به یک اتصال فلنج دار مانند شیر چدنی یا شیر upvc فلنج دار وصل کنید، باید از فلنج upvc استفاده کنید.

فلنج upvc از جنس چدن می‌باشد که نوع دهانه‎دار و بی‌دهانه آن در بازار موجود است. به نوع بی‌دهانه آن، فلنج کور گفته می‌شود. در صورتی که می‌خواهید اتصالات فلنجی را آب‌بندی کنید، باید بین سطوح مختلف اتصالات، یک واشر قرار داده و پیچ‌های آن را محکم کنید. دقت کنید که تمام پیچ‌ها باید به یک اندازه محکم شوند تا فشار بر روی واشر، به صورت یکسان توزیع شود. این واشر‌ها می‌توانند از جنس ورق لاستیکی، شنبه نسوز، حلقه فلزی نرم موج‌دار یا مواد دیگر باشد.

گاهی اوقات، برای آب‌بندی بدون نیاز به واشر، فلنج upvc را به گونه‌ای می‌سازند که در یک طرف آن‌ها برجستگی و در طرف دیگر فرورفتگی وجود داشته باشد و پس از اتصال، فرو رفتگی بر روی برجستگی قرار گرفته و اتصالات آب‌بندی می‌شوند.

9. رینگ UPVC

یکی دیگر از پر استفاده‌ترین اتصالات یو پی وی سی، رینگ UPVC می‌باشد. رینگ UPVC برای آب‌بندی، فیکس کردن و نگهداری فلنج آداپتور یا شیر پروانه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. از آنجایی که آب‌بندی درست و ایمن، نقش مهمی در بالا رفتن عمر لوله کشی و جلوگیری از آبدهی و نشت لوله‌ها دارد، چنین رینگ‌هایی می‌توانند در اتصالات لوله‌ها مفید واقع شوند.

اکثر اتصالات upvc مانند بوشن و غیره، به صورت چسبی بوده و در ابعاد و سایز‌های مختلفی تولید می‌شوند. این اتصالات، به دلیل ویژگی‌های منحصر به فردشان، معمولا در تاسیسات و پروژه‌های آبی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بدین منظور، بیشتر از سایر اتصالات، به آب‌بندی نیاز دارند.

نصب رینگ UPVC بسیار راحت بوده و از مقاومت و دوام نسبتا بالایی در برابر ضربه، فشار، فرسایش، خوردگی و… برخوردار است. همچنین، قیمت این رینگ‌ها با توجه به عملکرد و بالا بردن طول عمر اتصالات، بسیار پایین و مقرون به صرفه نظر می‎رسد.

10. چهارراه چسبی UPVC

همانطور که از نامش پیداست، این محصول دارای چهار راه است که دو به دو نسبت به همدیگر عمود هستند. این ابزار برای جمع و پخش کردن مسیر‌های آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. چهارراه چسبی UPVC به صورت چسبی به سایر اتصالات، وصل می‌شود. این محصول نسبت به سه‎راه، کاربرد و استفاده کمتری دارد، اما در برخی مواقع، استفاده از آن لازم و ضروری است. با استفاده از چهارراه چسبی UPVC، در برخی از مواقع، می‌توان از تعداد اتصالات لازم کم کرد و طراحی لوله‎کشی را به صورت بهتری انجام داد.

از آنجایی که جنس upvc علاقه‌ای به ترکیب با مواد شیمیایی مانند کلر، اسید و باز ندارد، می‌توان از این محصول در صنایع مختلفی استفاده نمود.

این قطعه دارای مقاومت نسبی بالا، وزن کم، عمر زیاد، تنوع اندازه، سطح صاف، مقاومت شیمیایی بالا، نصب آسان و قیمت مناسب است. چهارراه چسبی UPVC معمولا در موارد زیر مورد استفاده قرار می‌گیرد:

 • تاسیسات آب و فاضلاب شهری و روستایی
 • لوله کشی سطحی و زیرزمینی
 • استخر‌های شنا
 • استخر پرورش ماهی و آبزیان
 • تصفیه‎خانه‌ها
 • موتورخانه‌ها

11. بست UPVC

بست UPVC یکی دیگر از قطعاتی است که برای اتصال لوله‌ها و تجهیزات آبی مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی این بست به صورت کمربند است و به گونه‌ای ساخته شده که اطراف لوله را به دیوار یا المان‌های ثابت متصل کرده و از حرکت و آسیب‌های احتمالی، جلوگیری می‌کند.

از بست UPVC در لوله کشی تاسیسات آبی نظیر استخر، جکوزی و… و همچنین در ساخت برج‌های خنک‌کننده، بست لوله‌های انتقال مواد شیمیایی، آب و فاضلاب کشاورزی، استخرهای ماهی و لوله کشی صنایع تصفیه آب، استفاده می‌شود. به دلیل سطح صاف و صیقلی بست UPVC، احتمال مسدود شدن یا گیر کردن ذرات معلق به آن، وجود ندارد.

جنس این بست‌ها از پلیمر بوده و به همین دلیل، از مقاومت نسبتا بالایی برخورداراند. همچنین، حمل و نصب آن‌ها آسان است و با کمترین تجهیزات ممکن انجام می‌شود. تنوع اندازه و سایز بست UPVC بسیار بالا بوده و امکان استفاده از آن بر روی لوله و اتصالات مختلف را فراهم می‌کند.

کاربردهای اتصالات upvc

از رایج‌ترین کاربردهای اتصالات upvc می‌توان به تصفیه آب و فاضلاب و همچنین لوله‌کشی استخرهای شنا، جکوزی و مجموعه‌های آبی اشاره کرد، همچنین این اتصالات در صنعت و کارخانجات نیز پر کاربرد هستند. دیگر کاربردهای اتصالات upvc عبارتند از:

 • لوله‌کشی آب
 • برای انتقال مایعات از خط تولید کارخانجات
 • موتورخانه‌های ساختمان‌ها
 • سیستم انتقال آب در کشاورزی
 • استخرهای پرورش ماهی
 • آبنماها
 • کارخانه‌های تولیدی مواد‌غذایی
 • کارخانه‌های تولید آبمیو‌های طبیعی و انواع نوشیدنی‌ها
 • کارخانه‌های تولید مواد شیمیایی
 • پتروشیمی و نفت
 • تجهیزات زیردریایی‌ها

خرید اتصالات یو پی وی سی از بازرگانی سداب

بازرگانی سداب ارائه‌دهنده انواع اتصالات UPVC از جمله سه راه، زانویی ۴۵ و ۹۰ درجه، درپوش، تبدیل و مهره ماسوره می‌باشد. تمامی اتصالات معرفی شده در این مقاله در بازرگانی سداب موجود هستند و می‌توانید با مراجعه به وب‌سایت sadabco.com و دریافت لیست قیمت سفارش خود را به صورت آنلاین ثبت کنید.

از جمله محصولات پرفروش بازرگانی سداب پلیمر لوله و اتصالات یو پی وی سی می باشد. این محصول در انواع برندهای داخلی و خارجی موجود بوده البته که نوع برند از مهم ترین پارامترهای موثر در قیمت می باشد. به همین خاطر در قسمت پایینی صفحه لیست قیمت کارخانه های مختلف قرار داده شده است.

ساختار لوله یو پی وی سی

این محصول از گروه لوله های پلیمری می باشد. که مواد تشکیل دهنده آن از نفت خام، اتیلن و نمک کلر است. به علاوه اینکه در کنار این مواد برای بالا رفتن کیفیت و استاندارد و مقاومت لوله و اتصالات از انواع ضربه گیرها مواد ضد احتراق پرکننده و کاتالیزورها، روان کننده ها، رنگ ها و اکسید تیتانیوم بکار می رود. لازم است بدانید که این نوع لوله و اتصالات در برابر حرارت مقاوم هستند. زیرا از مواد ضد احتراق در تولید آن استفاده شده است. البته که در ساختار آن از نفت و اتیلن بهره گرفته شده اما ماده قابل اشتعال نیستند حتی ضد احتراق می باشند.

این اتصالات به دلیل مزایای بیشماری که دارند نسبت به اتصالات فلزی بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرند. از جمله این مزایا می‌توان به مقاومت آن‌ها در برابر رطوبت، مواد شیمیایی و اسیدی، اشعه ماوراء بنفش و وزن سبک آن‌ها اشاره کرد. وزن کم اتصالات UPVC باعث سهولت در حمل‌ونقل و اجرا می‌شود، همچنین هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد. از طرفی به دلیل عمر بالا و با دوام بودن نیاز به تعمیر و نگهداری کم‌تری نسبت به لوله‌هاو اتصالات فلزی دارند. برای خرید انواع اتصالات UPVC‌ و خرید فلنج با کارشناسان فروش سداب تماس بگیرید.

لیست قیمت اتصالات یو پی وی سی

لیست قیمت اتصالات یو پی وی سی با توجه به مدل مورد نیاز شما و سایز مد نظر متفاوت است. شما می‌توانید برای دریافت لیست قیمت اتصالات یو پی وی سی به صفحات زیر مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02133901412 کانال تلگرام پیام در ایتا