گرانول؛ تعریف، انواع، کاربرد و روش تولید آن

آن ها که در زمینه صنعت پلیمر و پلاستیک و پلیمر فعالیت دارند به خوبی با واژه گرانول  آشنا هستند. این دانه های ریز و درشت در واقع ماده اولیه ای است که برای ساخت پلیمر و پلاستیک و محصولات آن کاربرد زیادی دارد. اگرچه ماده های اولیه این صنایع می تواند به اشکال پودری و پرک نیز مورد استفاده قرار گیرد اما شکل دانه بندی شده آن به جهت مزیت های فراوان آن محبوبیت بیشتری دارد که در این مطلب به تفصیل به آن می پردازیم. 

گرانول به چه معناست؟

گرانول چیست؟

گرانول ها شکل اولیه مواد پلیمری و پلاستیکی است که می تواند در اشکال مختلفی باشد اما شکل گرانول یا همان دانه دانه های کوچک بهترین شکلی است که برای حمل و نقل و فروش تولید و عرضه می شود. این شکل دانه بندی ماده اولیه تولیدات پلیمری برای تسهیل حمل و نقل و بسته بندی بسیار کمک کننده است. علاوه بر اینکه پروسه تولید آن نیز راحت تر از دیگر اشکال مواد اولیه پلیمری است. همچنین دستگاه های تولید محصولات پلاستیکی با دانه های گرانولی سازگاری بیشتری دارند. 

عوامل موثر بر قیمت گرانول

در نظر داشته باشید که گرانول تولید شده توسط کارخانه ها گرید بندی های مختلفی دارند که در نهایت محصول تولید شده از هر نوع گرید بندی گرانولها می تواند ارزان یا گران تمام شود. به طور مثال در صنایع تولید محصولات پلیمری و پلاستیکی قیمت پلی پروپیلن یا لوله و محصولات پلاستیکی ارتباط مستقیم با کیفیت اولیه دانه های گرانولی دارد. عوامل  مختلفی بر قیمت دانه های گرانولی تاثیر دارد که از مهمترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد: 

رنگ دانه ها

طیف رنگی مختلف یا شفاف بودن آن تاثیر زیادی در قیمت آن دارد. هر چه دانه ها شفاف تر گرانتر و به همین نسبت هرچه رنگ دانه ها تیره تر شود قیمت آن کاهش پیدا می کند. 

میزان خلوص دانه ها

دومین عامل موثر بر دانه های گرانولی است که ناشی  مواد اولیه ای است که در تولید آن به کار رفته است. آزمایش خاکستر یکی از بهترین روش ها برای سنجش میزان خلوص آن است. 

شاخص جریان مذاب

از دیگر عوامل موثر بر قیمت این  شاخص است که به میزان روانی مواد مذاب در فرآیند تولید مربوط است. این شاخص با واحد MFI  سنجیده می شود. کم بودن این عدد نشان دهنده استحکام بالا و سفت بودن دانه ها است این یعنی این دانه ها کیفیت بالایی دارد از همین رو قیمت آن نیز زیادتر است انواع نرم و ضعیف است. 

 انواع گرانول کدامند؟

 

از آنجا که گرانول نوعی ماده پلیمری برای تولیدات محصولات پلاستیکی است طبیعتا تفاوتهایی نیز دارند. این تفاوت ها می تواند بر کیفیت نهایی این دانه ها مورد استفاده در تولیدات پلی پروپیلن نیز تاثیرگذار باشد. انواع دانه های گرانولی بر اساس فاکتورهای مختلفی دسته بندی می شوند. یکی از روش های دسته بندی این دانه های پلیمری بر اساس پایه پلیمر تشکیل دهنده آن است که در موارد زیر خلاصه می شود:  

1- گرانول‌های پلی اتیلن

یکی از پرکاربردترین دانه های پلیمری است که در گریدهای وزنی سبک، متوسط و سنگین تولید می شوند. این دانه ها به روش های مختلف تزریقی یا بادی تولید می شوند. محصولات تولید شده در این روش ها غالبا در 4 گزید دسته بندی می شوند که عبارت است از: 

 • سبک تزریقی 
 • سنگین تزریقی 
 • سنگین بادی 
 • سبک خطی 

2- پلی پروپیلن

دانه های پلی پروپیلینی دارای دو نوع هموپلیمر و کوپلیمر است. هموپلیمر تولید شده از مونومر پروپیلن است که طی روند پلیمریزاسیون تولید شده اند. از این محصول در صنعت نساجی استفاده زیادی می شود. دانه های کوپلیمری طی فرایند پلیمریزاسیون پروپیلن در کنار کو مونومر اتیلن تولید می شود که از آن در صنایع شیمیایی استفاده می شود. در واقع  هر کدام از انواع دانه های پلی پروپیلنی مورد استفاده در صنایع مشخصی هستند و کاربری مشخصی دارند. 

3- گرانول‌های پلی کربنات

این دانه های پلی کربناتی شفاف برای تولیدات مختلفی مورد استفاده است. از مهمترین ویژگی های این دانه ها شفافیت آن و قابلیت انتقال نور است. از این محصول برای تولید چراغ خودرو و قطعات پلاستیکی لوازم خانگی و تجهیزات پزشکی استفاده می شود. نکته منفی تولیدات این دانه های پلی کربناتی شکنندگی آن و امکان ترک خوردگی در آن است. 

علاوه بر این سه نوع انواع دیگری نیز وجود دارد کاربرد آن به مراتب کمتر از موارد معرفی شده است. اما جهت آشنایی با انواع دیگر می توان به نمونه های ای بی اس، پلی استایرن و مهندسی اشاره کرد. نوع دیگری از دسته بندی این دانه های پلیمری شامل موارد زیر می شود: 

4- انواع گرانول بر اساس جنس ماده شیمیایی تشکیل دهنده آن

در این دسته بندی دانه های گرانولی شامل انواع زیر است: 

5- انواع گرانول بر اساس دانسیته 

منظور از دانسیته وزن مولکولی و ساختار گرانولها می باشد. در این دسته بندی انواع زیر قرار می گیرد: 

 • سبک
 • سبک خطی 
 • سنگین 
 • فوق سنگین 

6- انواع گرانول بر اساس روش تولید محصولات پلاستیکی 

از دیگر روش دسته بندی دانه های گرانولی می توان به روش تولید محصولات پلاستیکی که مورد استفاده قرار می گیرند، اشاره کرد. مهمترین آن ها عبارت است از: 

 • تزریقی 
 • بادی 

 گرانول چه کاربردی در صنایع دارد؟

کاربرد گرانول در صنایع

یکی از مهمترین مواردی که باید درباره گرانول بدانید کاربردی است که می توان از این محصول داشت. در واقع نوع کاربردی که این این محصول می شود بستگی زیادی به گرید بندی آن دارد. از مهمترین کاربردهای آن در صنایع مختلف عبارت است از: 

1- صنعت نساجی

این محصول در صنعت نساجی با عنوان هموپلیمر شناخته می شود. گرید بندی های مختلفی از گرانولها می تواند محصولات مختلفی مثل پارچه های صنعتی، طناب، فرش، ساک و… را برای تولید کنندگان به همراه داشته باشد. 

2- فیلم

از دیگر کاربردهای این محصول می توان به فیلم های پلیمری اشاره کرد که غالبا از دو گرید دانه های پلیمری استفاده می شود. بسته بندی مواد غذایی، اقلام پزشکی و ظروف مواد غذایی از مهمترین موارد کاربرد دانه های پلیمری است. 

3- صنایع شیمیایی

گرانول‌هایی که در این صنایع استفاده می شود در دو دسته کوپلیمر و رندوم کوپلیمر قرار می گیرد. تولید ظروف و لوازم خانگی، لوله های فاضلاب، دارویی و ظروف محصولات غذایی و… از مهمترین موردی است که از این دانه های پلیمری ساخته می شود. 

4- صنعت ساخت و ساز

از آنجا که از این دانه های پلیمری در تولید آسفالت، بتن و… استفاده می شود از همین رو این دانه های پلیمری می تواند به افزایش ماندگاری و کیفیت این محصولات در صنعت ساختمان سازی کمک کند. 

انواع روش تولید گرانول

 

گرانول به روش های مختلفی تولید می شود که بسته به نوع کاربردی که از آن می شود می توان هر نوعی که مورد نیاز است خریداری کرد. به طور کلی تولید این محصول به روش های زیر صورت می گیرد: 

رشته ای

این روش یکی از روش های مرسوم تولید دانه های گرانولی است. عیب این روش قطع شدن رشته ها در حین تولید است از همین رو برای پیشگیری از این موضوع لازم است دائما یک اپراتور بر عملکرد دستگاه نظارت داشته باشد. 

خشک

این روش تولید دانه های پلیمری استفاده از دستگاه هایی با دقت بالا است. در نظر داشته باشید که ایراد این دستگاه هزینه بالای تولید است. با این وجود دانه های تولید شده پلیمری این دستگاه بسیار با کیفیت است که این هزینه برای صنایعی که نیازمند دانه های پلیمری با کیفیت هستند بسیار اهمیت دارد و قابل چشم پوشی است. 

برش رینگ آبی

در این روش از نیروی گریز از مرکز برای مواد مذاب رد شده از صافی که برش خورده است، استفاده می شود. این نیروی گریز از مرکز دور مخزنی چسبیده و با چرخش آب سرد خنک می شود. کامپاندهای شکننده مهمترین مصرف کنندگان محصولات این روش هستند. از آنجا که این دستگاه ها دقت بالایی دارند که این دستگاه به دلیل ثبات در روند تولید بسیار مناسب برای تولید گرانول های خشک هستند. 

برش زیر آب

مواد اولیه ذوب شده در این روش از صافی رد و به سمت آب هدایت می شود. در این حین مواد مذابی که در آب شکل گرفته به سرعت برش داده می شود. یکی از مزیت های این روش تولید در حجم زیاد است که می توان از آن برای ترموپلاستیک ها استفاده کرد. انواع این گرانولها توسط دو دستگاه زیر تولید می شوند: 

 • دستگاه گرانول ساز: این دستگاه کاربرد زیادی برای تولید این دانه های پلیمری دارد. این دستگاه قابلیت حجم بالای تولید این محصولات را دارد که مواد را به بیرون هدایت می کند. 
 • دستگاه اکسترودر: این دستگاه شبیه به دستگاه چرخ گوشت است که ماده اولیه پلیمری در این دستگاه ذوب و سپس کات می شود. محصول این دستگاه دانه های گرانولی است. 

برای خرید گرانول پلی پروپیلن به چه نکاتی توجه کنیم؟

نکات مهمی در زمان خرید گرانول پلی پروپیلن باید در نظر قرار دهید تا بتوانید با مناسب ترین هزینه بهترین محصول را که مناسب کار شماست تهیه شود. مهمترین این نکات عبارت است از: 

قیمت

برای بسیاری از تولیدکنندگان خرید این ماده اولیه و قیمت مناسب آن اهمیت زیادی دارد. به دلیل عدم تعرفه مشخص در فروش این محصول، انتخاب محصولی با مناسب ترین قیمت کمی سخت است. از همین رو لازم است تولیدکنندگان معتبر را شناسایی و با مقایسه قیمت ها در نهایت مناسب ترین خرید را داشته باشید. در نظر داشته باشید که طی سال های اخیر نوسانات ارزی و قیمت جهانی این محصول تاثیر زیادی در قیمت این کالا دارد. 

کاربرد

نوع کاربردی که از این دانه های پلیمری دارید نیز تعیین کننده و موثر در تولید محصولات شما دارد. از همین رو همواره تاکید می شود در انتخاب این ماده اولیه نهایت دقت را به عمل آورید. 

تامین کننده

یکی از مهمترین موارد در زمان خرید این نوع گرانول ها انتخاب بهترین و با تجربه ترین تامین کننده است. در صورتی که اعتبار تامین کننده برای شما قابل مورد تایید باشد، می تواند این اطمینان خاطر را برای شما ایجاد کند که در نهایت محصول با کیفیتی را تولید کنید. از همین رو تلاش کنید از تامین کننده های معتبر خرید کنید. 

نوع محصول

همانطور که پیشتر اشاره شد گرانول ها انواع و گرید بندی های مختلفی دارند که کیفیت آن تاثیر مستقیم بر کیفیت محصول نهایی شما خواهد داشت. در صورتی که از دانه های پلیمری با کیفیت بالا و نو استفاده کنید، طبیعی است که محصول شما نیز با کیفیت بالا خواهد بود. به همین صورت در صورتی که از دانه های پلیمری بازیافتی استفاده کنید می توانید محصولات بازیافتی را تولید کنید. 

سوالات متداول

بهترین روش های تولید گرانول پلی پروپیلن چیست؟

عمدتا این محصول به 4 روش رشته ای، خشک، سیستم برش زیر آبی و رینگ آبی تولید می شود. دستگاه های به کار رفته در تولید آن نیز شامل دستگاه اکسترودر و گرانول ساز است.

از چه ماده اولیه ای برای تولید این محصول استفاده می شود؟ 

 ماده اولیه به کار رفته در تولید دانه های گرانولی شامل مواد اولیه و مواد بازیافتی است. در صورتی که می خواهید از محصول با کیفیتی تولید کنید حتما از گرانول‌هایی استفاده کنید که تولید شده از ماده اولیه نو است. 

چرا شکل گرانول پرطرفدارتر از پودر یا شکل پرک ماده اولیه پلیمری است؟

مهمترین نکته در محبوبیت این محصول تسهیل در حمل و نقل آن است. علاوه بر اینکه دستگاه های تولید محصولات پلاستیکی سازگاری بالایی با این شکل دانه بندی مواد اولیه پلیمری دارد. اشکال دیگر اما به دلیل سبکی امکان پراکنده شدن در مجاورت باد دارد از همین رو هدر رفت بالایی دارد، این موضوع خسارت مالی سنگینی برای کاربران به همراه دارد. اشکال ریز و سبک این دانه ها علاوه بر خسارات مالی به دلیل استنشاق می تواند برای سلامت انسان نیز مضر باشد. 

عوامل موثر بر کیفیت دانه های پلی پروپیلن چیست؟

کیفیت ماده اولیه مورد استفاده در تولید این دانه ها، کیفیت دستگاهی که برای تولید گرانول ها مورد استفاده است، کنترل خط تولید، افزودنی های جانبی به این دانه های پلیمری و رنگ نهایی محصول از مهمترین عوامل موثر بر کیفیت نهایی این محصول است.

گرانول بازیافتی چیست؟

به دانه های پلیمری گفته می شود که از محصولات پلاستیکی بازیافتی تولید می شود. این دانه ها مجدد به محصولاتی تبدیل می شوند که قابل بازیافت هستند. در نظر داشته باشید که همه انواع پلاستیک قابلیت بازیافت ندارند. نوع بازیافتی پلاستیک را با عنوان ترموپلاستیک می شناسند. این موضوع را در زمان خرید مدنظر قرار دهید. 

مهمترین عوامل موثر در قیمت دانه های پلیمری  چیست؟

رنگ دانه ها، میزان خلوص مواد اولیه، شاخص جریان مذاب، نوع دانه ها، تامین کننده و نوع کاربرد تاثیر زیادی بر قیمت نهایی این محصول دارد. هر کدام از این موارد شاخصی برای سنجش دارد. به طور کلی هر چه میزان کیفیت دانه ها بیشتر باشد قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود. 

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02133901412 کانال تلگرام پیام در ایتا