طول عمر و دوام لوله پلی اتیلن

زمانی که قصد خرید لوله را دارید قطعا یکی از موارد که می تواند نظر شما را در انتخاب آن تایید کند، زیاد بودن طول عمر لوله پلی اتیلن است. این لوله ها به دلیل ساختار و  روش ویژه تولید آن دارای ویژگی هایی می شود که در نهایت بر افزایش دوام و ماندگاری آن تاثیر می گذارد. برای اینکه بدانید طول عمر و ماندگاری آن چقدر است این مقاله را تا پایان مطالعه کنید.

طول عمر لوله های پلی اتیلن چقدر است؟

طول عمر و دوام لوله پلی اتیلن چقدر است

این لوله ها که با با علامت اختصاری PE شناخته می شود به لوله هایی با گرید بندی های 80 و 100 تقسیم می شود. امروزه تا حد زیادی جای لوله های فلزی را گرفته از همین رو لازم است تا حد زیادی با ویژگی های مختلف آن آشنا باشید. یکی از مهمترین ویژگی های خاص می توان به طول عمر لوله پلی اتیلن اشاره کرد. این لوله ها به گونه ای طراحی شده که در برابر بسیاری از عوامل فیزیکی آسیب زا، ضربات، مواد شیمیایی و… مقاومت بالایی از خود نشان داده و دچار پوسیدگی، خرابی، خوردگی یا زنگ زدگی نمی شود. از همین رو میزان ماندگاری و دوام آن نیز افزایش پیدا کرده است. علاوه بر اینکه با وجود داشتن این ویژگی ها، در مقایسه با لوله های فلزی اقتصادی تر نیز می باشد.

همه این موارد در کنار هم منجر به افزایش ماندگار و عمر این لوله ها نیز شده که کمک می کند هزینه نگهداری و تعمیر آن بسیار زیاد باشد. به طور کلی تخمین زده می شود که در صورت نگهداری اصولی PE عمری حدود 50 تا 100 سال دارد. البته مبنای اصلی بر 50 سال است. با این تضمین که این محصول طی این مدت دچار رسوب نیز نمی شود. در واقع همه عواملی که باعث خرابی و زنگ زدگی یا پوسیدگی لوله های فلزی می شد تا حد زیادی بر آن بی تاثیر است، از همین رو عمر آن نیز افزایش پیدا می کند.

در نظر داشته باشید که اگر می خواهید بیشترین بهره وری را از آن ببرید لازم است اقدام به خرید لوله های استاندارد و مناسب با کاربری مورد نظر خود کنید. برای این منظور پیشنهاد می شود محصولات شرکت بازرگانی سداب  را در لیست بررسی های خود قرار دهید.

چه عواملی باعث عمر طولانی لوله پلی اتیلن می شود؟

چه عواملی باعث عمر طولانی لوله پلی اتیلن می شود

همانطور که می دانید این لوله مقاومت بالایی در برابر عوامل مختلفی که می تواند به انواع دیگر لوله ها آسیب زننده باشد، دارد. همین موضوع سبب شده تا طول عمر این لوله ها بین 50 تا 100 سال برآورد شود. از مهمترین عواملی که باعث شده طول معمول لوله های پلی اتیلن افزایش یابد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت بالای لوله PE در برابر خوردگی

یکی از عوامل موثر بر عمر آن مقاومت بالایی است که این لوله ها در برابر خوردگی و پوسیدگی دارند. مواد اولیه سازنده این لوله ها  به شکلی است که آن را در تماس با مواد شیمیایی مقاوم می کند، از همین رو یکی از پرکاربردترین لولهای مورد استفاده در انتقال پساب های صنعتی و مواد شیمیایی و همچنین فاضلاب است.

صیقلی بودن سطوح این لوله ها

از دیگر عوامل موثر در دوام این لوله می توان به صیقلی بودن سطوح داخلی و خارجی اشاره کرد که همین موضوع مزیت مهمی نیز برای آن به شمار می آید. صیقلی بودن آن مانع از ایجاد رسوب و نوسان جریان سیالات می شود. علاوه براینکه عوامل بیماری زا نیز نمی تواند در این لوله ها رشد کند. بنابراین عمر آنها تا حد زیادی متاثر از این عامل می باشد.

مقاومت در برابر تنش های دمایی و فشاری

همانطور که میدانید مواد اولیه پلیمری به کار رفته به گونه ای است که این لوله ها در برابر تنش های دمایی  و آسیب های فیزیکی مقاومت بالایی از خود نشان می دهد.  

ممانعت از هدر رفت آب

مقاومت و انعطاف این لوله ها به شکلی است که با اتصالات مناسب آن از طریق جوش یا اتصالات مختلف مانع از نشتی و هدررفت آب می شود. در صورتی که آنها در نقاطی دچار مشکل شود می توان با کمترین هزینه اقدام به تعمیر ونگهداری از آن کرد. در نظر داشته باشید که  هدررفت و نشتی آب یکی از عوامل موثر در پوسیدگی و ترک خوردن این کالا است. اما امروزه نسل جدید آن در برابر این عوامل مقاومت بالایی دارند، از همین رو طول عمر آنها گاهی تا بیش از یک قرن نیز برآورد می شود.

چند نکته مهم در افزایش طول عمر لوله PE

نکته مهم در افزایش طول عمر لوله پلی اتیلن

  1. اگرچه این لوله ها عمر زیادی دارند اما نکته مهمی که درباره آن باید بدانید تحمل مقاومت فشاری این لوله هاست که در انواع مختلف آن باید مورد توجه قرار گیرد. به طور مثال دارای تحمل فشار مختلفی هستند که این میزان با اعداد 2، 4، 6، 7.5، 11، 13، 17، 21، 22، 26، 33 و 44 بار تعیین می شود. از همین رو باید به تناسب نوع فشاری که در پروژه ها به لوله ها وارد می شود انتخاب شوند.
  2. نکته دیگری که می تواند بر طول عمر آن تاثیر داشته باشد محیطی است که از این لوله ها استفاده می شود. سعی کنید پیش از خرید این لوله ها اطلاعات کلی درباره شرایط فیزیکی و شیمیایی محیط پروژه داشته باشید. تا بهترین انتخاب و مناسب ترین انتخاب را داشته باشید. در واقع می توان گفت گاز، خاک، آب و فاضلاب محیط مورد نظر از مهمترین عوامل اثرگذار در افزایش طول عمر این لوله ها می باشد.

در نظر داشته باشید که به طور مثال لوله هایی که برای فاضلاب مسکونی به کار می رود طبیعتا فشاری متفاوت از لوله هایی که بناست برای آبیاری قطره ای استفاده شود، تحمل می کند. بنابراین در زمان خرید این محصولات حتما از کارشناسان خبره در زمینه اجرای پروژه مورد نظر خود مشورت دریافت کنید. 

سوالات متداول

طول عمر لوله پلی اتیلن تحت تاثیر چه عواملی کاهش پیدا می کند؟

همانطور که در این مقاله گفته شد عوامل زیادی دست به دست هم داده تا طول عمر مفید آن تا حد زیادی افزایش پیدا کند. اما در عین حال مواردی نیز می تواند این طول عمر را کاهش دهد. از جمله اینکه:

  • وجود مواد ساینده در مسیر لوله ها
  • فرکانس عبور ماده ساینده در داخل لوله ها
  • سرعت جریان سیالات از لوله ها
  • جنس و کیفیت لوله ها

چه عواملی می تواند طول عمر لوله های پلی اتیلنی را افزایش دهد؟

عوامل فیزیکی و شیمیایی محیط مورد نظر برای لوله ها مثل آب، خاک، گاز و فاضلاب تاثیر زیادی بر افزایش عمر لوله پلی اتیلن دارد. از همین رو کارشناسان توصیه می کنند پیش از اقدام به خرید اطلاعات لازم از محیط پروژه کسب کنید، تا به تناسب این محیط مناسب ترین نوع لوله را خریداری کنید. این محصول در زمان ساخت دارای استاندارد و اعداد و ارقام خاصی هستند که به تناسب شرایط فیزیکی و شیمیایی مختلف طراحی شده اند.

مهمترین عوامل موثر در افزایش طول عمر لوله های پلی اتیلنی چیست؟

مقاومت بالای این لوله ها در برابر فشار و آسیب های فیزیکی، صیقلی بودن این لوله ها، مقاومت بالا در تماس با مواد شیمیایی، مقاومت در برابر خوردگی، تحمل بالای فشار توسط این لوله ها و… از مهمترین عواملی است که سبب شده طول عمر این لوله ها تا حد زیادی افزایش پیدا کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02133901412 کانال تلگرام پیام در ایتا