اتصالات مانیسمان

اتصالات مانیسمان به مجموعه لوله‌های بدون درز از جنس فولاد گفته می‌شود که توسط روش خاصی برای تولید آن‌ها در نظر گرفته شده است؛ طوری که روی سطح لوله هیچ درز و جای جوشی مشاهده نخواهد شد. از آنجا که روش ساخت این دسته از لوله‌ها کاملاً متفاوت است قیمت متفاوتی نسبت به دیگر اتصالات دارد.

برای ساخت اتصالات مانیسمان از قطعات فولادی به شکل شمش استفاده می‌شود که با اعمال حرارت و نیروهای وارد بر آن، با دقت هر چه تمام‌تر مدل لوله مانیسمان شکل می‌گیرد.

اتصالات مانیسمان چیست؟

اتصالات مانیسمان چیست؟

لوله مانیسمان یا همان اتصالات بدون درز با توجه به طراحی ظاهری برخلاف اتصالات پلی اتیلن و اتصالات گالوانیزه تحمل بسیار بالایی در برابر فشار بیش از حد دارند و برای انتقال انواع مواد و متریال‌های مختلف بسیار پرکاربردند. این نوع اتصالات از شمش فولادی تولید و به شکل یک استوانه‌ای بدون درز طراحی می‌شود که هیچ جای جوش در طول لوله به چشم نمی‌خورد. البته این مدل لوله در رده‌بندی‌ها و طرح‌های مختلف در بازار موجود است که هر کدام تحمل فشار متفاوتی دارند و در زمینه خاصی به کار می‌روند. در حالی که برای تولید لوله‌های دارای درز از ورق‌های فولادی استفاده می‌شود و روش تولید آنها بسیار متفاوت‌تر از لوله‌های بدون درز است.

در واقع لوله‌های درزدار نسبت به اتصالات بدون درز قابلیت تحمل فشار و دمای کمتری دارد و برای انتقال متریال و مواد مختلف حساسیت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

کاربردهای اتصالات مانیسمان؛ از پروژه‌های ساختمانی تا صنعتی

کاربردهای اتصالات مانیسمان

لوله‌های بدون درز و جای جوش با مقاومت بسیار بالا در برابر فشار و دمای بالا برای نگهداری و انتقال بسیاری از متریال‌ها گزینه ایده‌آلی شناخته می‌شوند؛ طوری که هدف اصلی، اجرای کیفیت‌ترین مدل لوله‌کشی و اتصالات است. در حقیقت با کمک اتصالات بدون درز، کیفیت لوله‌کشی به حد زیادی افزایش پیدا می‌کند که احتمال بروز برخی حوادث نابهنگام بسیار کم می‌شود.
در موارد زیر با برخی از کاربردهای این دسته از لوله‌ها در زمینه اتصالات ساختمانی و پروژه‌های بزرگ صنعتی آشنا می‌شوید:

  • استفاده در سیستم‌های حریق ساختمان‌ها
  • تاسیسات مرکزی در برج ها
  • سیستم‌های آبرسانی موتورخانه‌ها
  • ساخت انواع پل‌ها و اسکله های دریایی در صنایع برق و نظامی
  • انتقال بخار و مایعات با دمای بسیار بالا و فشار زیاد از حد

انواع اتصالات مانیسمان؛ امکان اجرا هر نوع اتصالی

انواع اتصالات مانیسمان

این دسته از اتصالات در انواع مختلفی تولید می‌شود که هر کدام برای زمینه خاصی پرکاربرد است و در شرایط خاص مورد استفاده قرار می‌گیرد. در موارد زیر با رایج‌ترین مدل اتصالات بدون درز آشنا می‌شوید:

مدل زانویی، تغییر دهنده جهت

اتصالات زانویی با هدف تغییر جهت لوله و جریان در فرایند لوله کشی استفاده می‌شود که به شکل زاویه های ۴۵ و ۹۰ درجه قابل ساخت است. نحوه اتصال مدل زانو زانویی به گونه ای است که بین دو لول قرار می گیرد که دو سر مدل زانویی با کمک جوشکاری به دو لوله‌ متصل خواهد شد.

زانو ۴۵ درجه مانیسمان

زانو ۴۵ درجه مانیسمان

زانو ۴۵ درجه پرکاربردترین اتصالات در تاسیسات خانگی و صنایع است که همانطور که از نامش مشخص می‌باشد به شکل زاویه ۴۵ درجه طراحی شده است.

زانو ۹۰ درجه مانیسمان

مدل زانو زاویه ۹۰ درجه از نظر ظاهری به شکل یک تکه بدون درز طراحی شده و هیچ جای جوش روی بدنه مشاهده نمی‌شود.

سه راهی؛ رایج‌ترین نوع

مجموعه اتصالات سه راهی به منظور اتصال لوله به دو لوله دیگر استفاده می‌شود. این دسته از اتصالات شامل دو مدل است. اتصالی یک لوله را با دو لوله یکسان دیگر متصل می‌کند و مدل دیگر مربوط به اتصال لوله‌های ناهمسان است، در حالی که یک لوله با دو لوله دیگر با قطر متفاوت وصل می‌شود.

تبدیل کج مانیسمان؛ اتصال‌دهنده دو لوله ناهمسان

سه راهی تبدیل کج مانیسمان

مدل تبدیل با اهداف مختلف اجرا می‌شود که هدف اول اتصال دو لوله به یکدیگر است و هدف دوم به منظور تغییر اندازه سر لوله به کار می‌رود. جالب است بدانید مدل اتصال تبدیل با دو مدل صاف در زمینه‌ها و شرایط مختلف به کار می رود. اما به طور کلی، نحوه استفاده آن به گونه‌ای است که سر مدل کوچک‌تر به سر مدل بزرگتر متصل می‌شود.

سه راهی تبدیل مانیسمان

سه راهی تبدیل مانیسمان

سه راهی تبدیل مانیسمان همان سه راهی جوشی بدون درز فولادی است که به صورت یک تکه تولید می‌شود و با هدف انشعاب گرفتن از لوله مانیسمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. طراحی این سه راهی به گونه‌ای است که سایز انشعاب نسبت به دو سر دیگر کمتر است.

سه راهی مساوی مانیسمان

سه راهی مساوی مانیسمان

سه راهی مساوی مانیسمان یکی از متداول‌ترین نوع اتصالات در خط لوله کشی است که تفاوت آن با مدل تبدیل این است که قطر انشعاب با قطر تنه اصلی یکی است.

کپ مانیسمان؛ مسدود کننده

کپ مانیسمان

مدل گپ اتصالات مانیسمان به گونه ای است که برای مسدود کردن انتهای خط لوله واتصالات لوله کشی استفاده می‌شود که با نام گپ یا کپ شهرت شناخته می‌شود. این دسته از اتصالات در سایزها و اندازه‌های مختلف تولید شده‌اند و قطع‌کننده انتهای خط لوله می‌باشد.

بوشن مانیسمان؛ متصل کننده لوله‌های یکسان

بوشن مانیسمان

از این مدل اتصال برای وصل کردن دو لوله یکسان در انتهای لوله استفاده می شود که در زمینه اتصالات و لوله‌کشی بسیار کاربردی است.

چهار راهی مانیسمان یا همان چهار شاخه

این مدل همانند صلیب طراحی شده که برای وصل کردن چهار لوله به یکدیگر استفاده می‌شود. با کمک مدل چهار شاخه می توان جریان را به 4 سمت هدایت کرد و ارتباط منحصربه‌فردی بین این چهار مسیر برقرار می‌شود.

سردنده مانیسمان

سردنده مانیسمان

سردنده مانیسمان با طراحی دنده‌دار به منظور نصب شیر و اتصال دنده‌های دیگر استفاده می‌شود. این مدل را می‌توان در اندازه‌های مختلف تهیه نمود و به منظور برقراری اتصال لوله با یک شیر و قطع و وصل کردن جریان بسیار کاربرد دارد.
به طور کلی، به نوع اتصالاتی که یک سمت سر آن دارای دنده و سمت دیگر بدون دنده است، سردنده گفته می‌شود.

خرید اتصالات مانیسمان؛ اجرای تجهیزات بدون درز و جوش

مهم‌ترین هدفی که برای خرید اتصالات مانیسمان وجود دارد این است که تجهیزات و برقرار اتصالات ساختاری یکپارچه داشته باشد و هیچ جای درز و جوشی روی لوله‌ها شکل نگیرد. معمولاً کسانی که تصمیم دارند اتصالات ساختمان و پروژه‌های صنعتی در بهترین کیفیت به اجرا درآید این نوع اتصالات را انتخاب می‌کنند.

در حقیقت اتصالات بدون درز با ویژگی فوق‌العاده برای تاسیسات مختلف مانند نفت و گاز مورد استفاده قرار می‌گیرد و نتیجه خوبی به همراه دارد؛ طوری که نحوه ساخت آنها باعث شده است لوله در برابر فشار و دمای بیش از حد تحمل خوبی از خود نشان دهد و کمتر به تعمیر و نگهداری نیاز پیدا کند. البته فراموش نکنید هنگام خرید کیفیت محصول را بسنجید و از مجموعه‌ای خرید کنید که محصولات آن بر اساس استانداردهای روز دنیا ساخته شده باشد و بالاترین کیفیت را در اختیار شما قرار دهد.

قیمت اتصالات مانیسمان

قیمت اتصالات مانیسمان با توجه به عوامل مختلفی مانند نوع لوله، قیمت فولاد، جنس، کیفیت، میزان موجودی بازار و غیر بستگی دارد. امروزه شاهد نوسانات بسیار بالا قیمت دلار و فولاد هستیم که روی قیمت این نوع اتصالات بسیار تأثیرگذار است و باعث می‌شود هر دوره قیمت انواع اتصالات بدون درز متفاوت اعمال شود. همچنین رابطه عکس بین قیمت اتصالات و میزان موجودی بازار وجود دارد که هر چقدر تولید اتصالات بدون درز بیشتر باشد مطمئنا قیمت آن نیز کاهش پیدا می‌کند. اما به طور کلی، برای تهیه اتصالات با کیفیت از نوع مانیسمان باید هزینه قابل توجهی پرداخت کنید تا نسبت به نحوه اجرای در بالاترین سطح اطمینان کافی داشته باشید.