تبدیل فلنجدار

به طور کلی، روش‌های مختلفی برای متصل کردن لوله‌های انتقال وجود دارد. روش‌های سنتی اتصال شامل مواردی مانند جوشکاری می‌شد که از دستگاه جوش و دمای نسبتا بالا، برای اینکار استفاده می‌کردند. روش‌های سنتی، دارای معایب و نقص‌هایی بودند. برای رفع این نواقص، قطعاتی مانند تبدیل فلنجدار، ساخته و روانه بازار شدند.

از قطعه تبدیل فلنجدار برای اتصال لوله و شیرآلات مختلف استفاده می‌کنند. در ادامه، با این قطعه و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا خواهید شد…

تبدیل فلنجدار چیست؟

تبدیل فلنجدار چیست؟

فلنج نوعی قطعه فولادی است که از آن، برای اتصال لوله‌های فشار قوی و فشار ضعیف استفاده می‌شود. فلنچ‌ها در انواع چدنی و فولادی موجود هستند. در زمان خرید فلنج، باید قطر لوله، کاربرد و جنس آن را مد نظر قرار دهید.

به طور کلی، از تبدیل فلنجدار برای اتصال دو یا چند لوله با قطرهای متفاوت استفاده می‌شود.

کاربرد لوله اهمیت زیادی در انتخاب نوع و جنس تبدیل دارد. به طور مثال، تبدیل لوله‌ای که برای اتصال لوله‌هایی که در مصارف کشاورزی و تاسیسات آبی به کار می‌رود، با تبدیلی که برای اتصال لوله‌های گازی به کار می‌رود، متفاوت است.

همچنین، در زمان انتخاب این اتصالات، باید به جنس لوله توجه کرد. به عنوان مثال، برای متصل کردن لوله‌های پلی اتیلن به یکدیگر، باید به جای انتخاب تبدیل چدنی فلنجدار یا تبدیل فولادی، از تبدیل پلی اتیلن استفاده نمود.

کاربردهای تبدیل فلنجدار

انواع تبدیلات فلنجدار مانند فلنج پلی اتیلن و… ، دارای مزایا و کاربردهای فراوانی هستند. برخی از مزایای این قطعه عبارتند از:

  • قابلیت متصل کردن لوله در تجهیزات و ادوات مختلف مانند پمپ‌ها، مخازن تحت فشار، کمپرسورها و…
  • تغییر فشار لوله به اندازه دلخواه؛
  • دارای قابلیت جداسازی و متصل کردن دوباره؛
  • متصل کردن لوله‌هایی که در هر دوره مشخص، نیاز به جداسازی، تعمیرات احتمالی، تست شدن و کالیبراسیون دارند.

مزایای استفاده از تبدیل فلنجدار

مزایای استفاده از تبدیل فلنجدار

قیمت تبدیل فلنجدار، نسبت به سایر روش‌ها و محصولات اتصال لوله، کمی بیشتر است؛ اما یکی از مهم‌ترین مزایایی که صنعتگران را به خرید این قطعه مجاب می‌کند، قابلیت جداسازی و اتصال مجدد آن است.

در برخی از صنایع حساس که در ابعاد وسیعی مشغول تولید و انتقال هستند، بازبینی و تست لوله‌ها اهمیت زیادی دارد. با استفاده از قابلیت جداسازی و اتصال مجدد این قطعات، در طول بلند مدت، در هزینه و وقت، صرفه جویی خواهد شد و مانند روش‌های سنتی، دیگر نیازی به برش و جوشکاری مجدد آن نیست.

برای جداسازی لوله‌ها از یکدیگر، تنها کافی است پیچ و مهره‌های تبدیل را از هم باز کرده و برای جلوگیری از نشت لوله، بین فلنج‌ها، یک واشر مخصوص قرار داده شود.

پیام در واتساپ تماس: 02133901412 کانال تلگرام پیام در ایتا