شهریور ۲۳, ۱۴۰۰

لوله پلی اتیلن

پلی‌اتیلن (PE) ماده‌ای ترموپلاستیک است که از پلیمریزاسیون اتیلن تولید می‌شود. لوله پلی اتیلن PE با اکستروژن در اندازه‌های مختلف از ½ اینچ تا ۶۳ اینچ ساخته می‌شود. PE در سیم‌پیچ‌های نورد با طول‌های مختلف و یا به صورت صاف تا طول ۴۰ فوت در دسترس است. به طور کلی لوله با قطر کم به صورت نورد و با قطر زیاد (>۶” OD) به صورت صاف هستند. لوله پلی اتیلن در انواع مختلفی از ضخامت، بر اساس سه سیستم اندازه‌گیری مشخص وجود دارد:

 • اندازه لوله بر اساس قطر خارجی معین شده (DR)
 • قطر داخلی اندازه لوله فولادی، شناسه IPS، (SIDR)
 • قطر خارجی اندازه لوله مسی (CTS)

یکی از پر کاربردترین لوله هایی که در صنعت، سیستم آبرسانی و سیستم فاضلاب مورد استفاده قرار میگیرد لوله پلی اتیلن است. این لوله بدلیل ساختار پلی اتیلن و خواصی که دارد مزایایی دارد که باعث محبوبیت آن شده است. قیمت لوله پلی اتیلن با توجه به سایز و وزن محصول متفاوت است. 

انواع لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن آبی

از این لوله عمدتاً در سیستم انتقال آب استفاده میشود و مشخصه ظاهری آن وجود خط آبی بر روی آن است. پلی اتیلن آب رسانی خود شامل سه استاندارد PE63  ، PE80 ، PE100  است.

لوله پلی اتیلن گازی

برای انتقال گاز با توجه به حساسیت های موجود و اهمیت عدم نشتی در مسیر انتقال از لوله گازی استفاده میشود که باید حتماً استانداردهای لازم را داشته باشد. مشخصه ظاهری این لوله وجود خط زرد رنگ بر روی لوله است.

پلی اتیلن دو جداره

همانطور که از نام این محصول مشخص است شامل دو جداره داخلی و بیرونی است. وجود دو جداره باعث شده است تا تحمل فشار درونی و بیرونی آن بسیار بالا باشد. همین مزیت باعث شده است تا بتوان در زیر زمین هم استفاده کرد. لوله کاروگیت و لوله زهکش دو جداره می باشند.

مزایای لوله پلی‌اتیلن

لوله پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) یک لوله ترموپلاستیک ساخته شده از مواد قابل ذوب و تغییر شکل‌دهنده است. انعطاف‌پذیر و بادوام است. دارای مقاومت زیاد در برابر ترک خوردگی در حالت شیمیایی و محیطی است. در واقع، بیش از ۵۰ سال است که با موفقیت در طیف گسترده‌ای از پروژه‌های لوله‌کشی استفاده می‌شود.

مزایای برجسته فیزیکی و عملکرد لوله پلی اتیلن، آن را به گزینه‌ای مناسب برای سیستم‌های لوله‌کشی تبدیل کرده است.

قیمت لوله پلی اتیلن

مقاومت در برابر خوردگی

خوردگی یکی از پرهزینه‌ترین مشکلات مرتبط با سیستم‌های لوله‌کشی فلزی است. خوردگی هم در داخل و هم در خارج از لوله رخ می‌دهد و بر کارایی هیدرولیک آن تأثیر می‌گذارد. بسیاری از شهرها آب را تصفیه می‌کنند تا به کندی زنگ‌زدگی و حفره زدن کمک کند اما با لوله‌های فلزی اجتناب‌ناپذیر است. برخی دیگر برای افزایش عمر مفید لوله راه‌های پرهزینه، محافظ کاتدیک، پوشش پلاستیکی یا عایق کردن را انتخاب می‌کنند.

برخلاف محصولات سنتی زیرساخت فلزی، لوله پلاستیکی پلی اتیلن زنگ‌زدگی، پوسیدگی یا خوردگی ندارد. در برابر رشد بیولوژیکی مقاوم است. این به معنای عمر مفید بیشتر و صرفه‌جویی در هزینه برای طولانی مدت است.

مقاومت در برابر فرسودگی

لوله HDPE انعطاف‌پذیر و شکل‌پذیر است، سفت و سخت نیست. مقاومت فوق‌العاده‌ای در برابر فرسودگی دارد. برعکس سایر لوله‌های پلاستیکی، لوله‌های پلی اتیلن سخت برای کنترل انواع اتفاقات غیر متداول و متداول در سیستم‌های توزیع آب، طراحی و طبقه بندی شده‌اند.

در مقایسه با لوله‌های پلاستیکی دیگر، در اکثر موارد، امکان استفاده از لوله HDPE به صورت باریک‌تر در دیوارها وجود دارد.

عمر مفید بیشتر

ابن دلیل ایمن بودن و ماندگاری زیاد این محصول است، برای استفاده در زیرساخت‌های لوله کشی ایده آل می‌باشند. عمر مفید این لوله‌ها با توجه به کاربرد، طراحی و نصب بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال ارزیابی شده است.

اتصالات بدون نشتی

بر اساس یک گزارش معتبر، نشتی اتصالات در ۴۳ ایالت به طور میانگین موجب هدر رفتن ۱۶٪ از منابع آب می‌شود. برخی این هدر رفتن آب را تا ۵۰٪ گزارش دادند.
در لوله کشی زیرساخت‌های سنتی از اتصالات زنگوله‌ای، پیچی یا مکانیکی استفاده می‌شود که همه این موارد باعث نشت لوله می‌شوند. بنابراین نه تنها گرانبهاترین منبع را از دست می‌دهیم، بلکه نشتی لوله‌ها بسیار هزینه‌بر خواهد بود. این در حالی است که سیستم‌های لوله کشی پلی اتیلن را می‌توان با همجوشی گرما پیوند داد و اتصالات بدون نشتی دائمی تولید کرد.

اتصالات فیوژن

در سیستم‌های لوله کشی پلی اتیلنی، امکان پیوند این لوله‌ها از طریق همجوشی گرمایی وجود دارد، به این گونه که به دو سطح لوله حرارت داده و سپس موجب ایجاد سیستمی دائمی، یکپارچه و بدون نشت می‌شود.

برعکس فرایند همجوشی مورد استفاده در لوله‌های پلاستیکی دیگر، فرایند همجوشی برای لوله‌های پلی اتیلن سخت ثابت و امن است و بیشتر از ۴۰ سال است که در صنعت گاز طبیعی از آن استفاده می‌شود. در ایالات متحده حدود ۹۵٪ از لوله کشی توزیع گاز از جنس لوله پلی اتیلن است که از طریق همجوشی گرما به هم متصل شده‌اند.

عدم نیاز به جوشکاری

لوله‌های HDPE علاوه بر داشتن ویژگی اتصال با همجوشی گرمایی، می‌توانند از طریق اتصالات Stab یا مکانیکی نیز به یکدیگر متصل شوند. انواع زیادی از این اتصالات، متناسب با کاربرد و نیازهای شما، در بازار موجود است.

لوله‌های HDPE به آسانی از طریق رابط‌های مکانیکی مشترک (MJ)، اتصالات Stab و اتصالات مکانیکی و فلنجی به سیستم‌های لوله کشی غیر پلی اتیلنی قابل انتقال یا تغییر هستند.

نصب بدون ترانشه

لوله کشی سنتی از طریق برش باز یا حفر زمین صورت می‌گیرند که موجب تخریب محیط زیست ایجاد می‌شوند.این لوله ها با استفاده از روش سنتی برش باز یا از طریق از فناوری بدون ترانشه سازگار با محیط زیست نیز قابل نصب هستند.

برای نصب بدون ترانشه، یک دستگاه جهت دار به صورت افقی و دائم در زیر زمین حفره ایجاد می‌کند. هنگامی که سر دریل به آخر حفره برسد، لوله وصل شده و از طریق سوراخ به عقب کشیده می‌شود.

این محصول به دلیل انعطاف پذیری، مقاومت کششی زیاد و مقاومت در برابر فرسودگی و سایش، به گزینه‌ای عالی و مطمئن برای فناوری نصب بدون ترانشه تبدیل شده‌اند.

با استفاده از فناوری نصب بدون ترانشه می‌توان از لوله‌های HDPE در زیر نهرها، رودخانه‌ها، دریاچه‌ها، جاده‌ها یا سمت راست راه‌ها نصب کرد بدون اینکه به محیط زیست آسیب برسد یا باعث ایجاد ترافیک شود.

هنگام مقایسه با لوله غیر پلاستیکی نصب شده با روش برش باز، یک سیستم بدون نشت و نصب شده با استفاده از فناوری بدون ترانشه، غیر تهاجمی و مقرون به صرفه‌تر می‌باشد.

نوسازی لوله کشی

همچنین از لوله‌های پلی اتیلن نصب شده از طریق فناوری‌های بدون ترانشه می‌توان برای بازسازی خطوط لوله قدیمی و خراب استفاده کرد. هنگام بازسازی خطوط لوله قدیمی، چند گزینه برای انتخاب وجود دارد که شامل پوشش لغزش و ترکیدن لوله است. این دو روش برای نوسازی یا جایگزینی زیرساخت‌های قدیمی شهرها عالی هستند.

سازگار با محیط زیست

 • علاوه بر این ویژگی‌های منحصر بفرد فیزیکی، این محصول آسیب به محیط زیست را به حداقل می‌سانند. زیرا:
 • تولید لوله‌های پلی اتیلن نسبت به لوله‌های غیر پلاستیکی انرژی کمتری مصرف می‌کنند.
 • لوله‌های پلی اتیلن نسبت به لوله‌های فلزی سبک هستند. در نتیجه حمل و نقل آنها اغلب مقرون به صرفه‌تر است.
 • انعطاف پذیری و قابلیت استفاده از همجوشی گرما در این لوله ها، به معنی استفاده کمتر از اتصالات است.
 • مشخصات فیزیکی این محصول با استفاده از فناوری بدون ترانشه، امکان استفاده از لوله کوچکتر را فراهم می‌کند که نسبت به سایر اتصالات فیوژنی کمتر به محیط زیست آسیب می‌رساند.
 • همچنین این محصول به دلیل قابلیت همجوشی گرما، باعث تولید اتصالات بدون نشت می‌شود.
 • هنگام تولید این محصول، یا هنگام همجوشی یا استفاده در زیر زمین یا آب، سموم خطرناکی در هوا منتشرنمی‌شود.
 • امکان بازیافت لوله پلی اتیلن در برنامه‌های بدون فشار وجود دارد.

مقاومت فیزیکی بالا

تحمل فشار از ۴ الی ۲۵ بار (بسته به نوع و قطر لوله) یکی از مزایایی است که باعث محبوبیت لوله پلی اتیلن شده است.

مقاومت شیمیایی بالا

مقاومت در برابر اسید و باز برتری قابل توجهی نسبت به لوله فولادی به حساب می آید و همین امر باعث است تا در صنایع کاربرد ویژه ای داشته باشد.

انعطاف پذیری بالا

قطعاً در مسیر انتقال مایعات موانع و پست و بلندی های بسیار بوجود می آید.در صورت استفاده از لوله های فولادی انتقال با مشکلات بسیاری روبرو می شود.

جدول وزنی لوله پلی اتیلن

جدول وزنی لوله پلی اتیلن

جدول وزنی لوله های پلی اتیلن

خرید لوله و اتصالات پلی اتیلن

بازرگانی سداب با دارا بودن نمایندگی برندهای گسترش پلاستیک ،صنایع پلاستیک پارس ،حافظ پلاستیک و عاملیت فروش برندهای پلی رود اتصال ، آبان بسپار پارسیان ، کاوه گستر ، تکاب اتصال دماوند ، پلی پارس و در ایران می باشد و آماده خدمت رسانی به شما مشتریان عزیز است. کافیست برای آگاهی از موجود انبار با شماره تماس ۳۳۹۰۱۴۱۲ تماس حاصل نمایید.

تولید لوله پلی اتیلن

برای ایجاد لوله در اندازه‌های مختلف، رزین PP گرم می‌شود و از طریق یک قالب خارج می‌شود، که قطر خط لوله را تعیین می‌کند. لوله پلی‌اتیلن به دلیل افزودن ۳ تا ۵٪ کربن سیاه به ماده پلی‌اتیلن شفاف، معمولاً به رنگ سیاه است.

افزودن کربن سیاه محصولی را ایجاد می‌کند که در برابر اشعه ماورا بنفش مقاوم باشد. رنگ‌های دیگر نیز موجود، اما کمتر رایج هستند. لوله رنگی یا راه راه معمولاً ۹۰٪ تا ۹۵٪ ماده سیاه است و در قسمت بیرونی آن فقط یک لایه یا نوار رنگی است.

در زیر روند اکستروژن لوله HDPE نشان داده شده است:

سیستم لوله‌کشی اکسترود شده لوله HDPE، ۸۰۰ میلی‌متر

لوله HDPE کاملاً اکسترود شده ۸۰۰ میلی متر (۳۱.۵۰ اینچ)

ماده اولیه پلی‌اتیلن از یک سیلو به ناودان خشک کن کشیده می‌شود، که هر گونه رطوبت گلوله را از بین می‌برد. سپس توسط یک پمپ خلا به داخل مخلوط کن کشیده می‌شود، جایی که توسط گرم‌کن محفظه‌ای گرم می‌شود.

مواد PE در ۱۸۰ درجه سانتی‌گراد (۳۵۶ درجه فارنهایت) ذوب می‌شوند، و اجازه می‌دهند که از طریق قالب منتقل شود، تا مواد مذاب را به شکل دایره‌ای درآورد. پس از عبور از قالب، لوله تازه تشکیل شده به سرعت وارد مخازن خنک‌کننده می‌شود، که قسمت خارجی لوله را در آب غوطه‌ور یا اسپری می‌کنند، هر یک از آن‌ها دمای لوله را ۱۰ تا ۲۰ درجه کاهش می‌دهد.

از آنجا که پلی‌اتیلن از ظرفیت ویژه حرارتی بالایی برخوردار است، برای جلوگیری از تغییر شکل لوله، باید آن را به صورت مرحله‌‌ای خنک کرد و تا رسیدن به «تراکتور برای حمل‌و‌نقل»، آنقدر سخت است که باید با ۲ یا ۳ تسمه به آرامی کشیده شود.

چاپگر لیزری یا پودری اندازه، نوع، تاریخ و نام سازندگان را در کنار لوله چاپ می‌کند. سپس با اره به طول ۳، ۶، ۱۲ یا ۲۴ متر (۹.۸، ۱۹.۷، ۳۹.۴ یا ۷۸.۷ فوت) بریده می‌شوند، یا به طول ۵۰، ۱۰۰ یا ۲۰۰ متر (۱۶۴، ۳۲۸ یا ۶۵۶ فوت) سیم‌پیچی می‌شوند.

خرید لوله پلی اتیلن

لوله آب پلی اتیلن با نوارهای آبی

برای لوله HDPE راه راه از یک قالب متفاوت ساخته می‌شود که دارای کانال‌های کوچکی است که مواد رنگی از آن عبور می‌کند، درست قبل از اینکه از طریق قالب تحت فشار قرار گیرد. این بدان معناست که قسمت‌های راه راه به عنوان بخشی جدایی‌ناپذیر از لوله هستند و به احتمال زیاد از بدنه اصلی جدا نمی‌شوند.

کو اکسترود یا لوله کو PE سابق دارای پیچ اکستروژن دوم است که لایه اضافی رنگی در اطراف لوله سیاه ایجاد می‌کند، این امر باعث می‌شود که لوله از بیرون برای شناسایی یا خنک‌سازی حرارتی رنگ شود.

مشخصات لوله پلی اتیلن چیست؟

۲.۱.۲ لوله پلی‌اتیلن با چگالی بالا (HDPE) باید مطابق با مشخصات AWWA C906 باشد. لوله HDPE باید حداقل چگالی ۰.۹۵۵ گرم بر سانتی‌متر مکعب را داشته باشد. کلیه لوله‌ها و اتصالات HDPE باید پایه طراحی هیدرواستاتیک (HDB) 1600 psi را داشته باشند.

مواد اولیه لوله پلی اتیلن چیست؟

درباره PE. پلی‌اتیلن (PE) ماده‌ای ترموپلاستیک است که از پلیمریزاسیون اتیلن تولید می‌شود. لوله پلاستیکی PE با اکستروژن در اندازه‌های مختلف از ½ اینچ تا ۶۳ اینچ ساخته می‌شود. PE در سیم‌پیچ‌های نورد با طول‌های مختلف و یا به صورت صاف تا طول ۴۰ فوت در دسترس است.

استاندارد DN چیست؟

DN = قطر اسمی (Diameter Nominal)

اصطلاح Diameter Nominal به قطر داخلی لوله گفته می‌شود. همراه با درجه فشار اسمی و نوع مواد، تمام ابعاد یک خط لوله، مانند ابعاد فلنج، با نشان دادن قطر اسمی تعریف می‌شوند. فولاد اغلب مشخص نشده است، اما به عنوان ماده در نظر گرفته می‌شود.

DN و PN چه تفاوتی دارند؟

DN قطر اسمی است، قطر اسمی (یا nominal diameter)، یعنی انواع لوله و اتصالات لوله از کالیبر جهانی می‌توانند به یکدیگر متصل شده و قابل تعویض هستند.

 • شناسه اسمی DN
 • شناسه PN برای فشار اسمی است.

آیا می‌توان از لوله پلی‌اتیلن برای لوله کشی گاز طبیعی استفاده کرد؟

لوله‌کشی گاز پلی‌اتیلن (PE) پرکاربردترین ماده لوله‌کشی پلاستیکی برای توزیع گاز طبیعی است. لوله‌کشی PE تنها لوله‌کشی پلاستیکی تایید شده تحت لیسانس NFPA 58، با کد گاز مایع نفت‌خام است و معمولاً در لوله کشی گازهای مایع نفت‌خام (گاز LP بخار) استفاده می‌شود.

قیمت لوله پلی اتیلن

 برای محاسبه قیمت لوله پلی اتیلن نیاز است ابتدا نوع لوله و نوع مواد اولیه را که در آن به کار رفته را در نظر بگیریم و سپس با توجه به نوع نیازی که به اینگونه لوله  داریم سایز مورد نیاز را انتخاب کنیم. در محاسبه قیمت عواملی مانند شرکتی که از آن لوله را انتخاب می کنیم و کیفیتی که به ما ارائه می دهند بی تاثیر نیست.

برای مثال قیمت لوله پلی اتیلن مخصوص آبیاری ۱۶ که ضخامت آن یک و دو دهم است هر متر آن ۱۸۵۰۰ تومان قیمت دارد. پس مهم است بدانید لوله را برای چه مصرفی در نظردارید تا مناسب ترین نوع را انتخاب کنید.

× استعلام قیمت و موجودی