سوپاپ پلی اتیلن

استفاده از سوپاپ پلی اتیلن در سیستم‌های انتقال مایعات: یک جایگزین مناسب برای شیر یک طرفه فلزی

در فرایند انتقال مایعات مانند آب، به منظور جلوگیری از برگشت مایع به مبدا یا منبع مورد استفاده، اغلب به کمک شیر یک طرفه فلزی می‌رویم. با این حال، استفاده از این نوع شیرها دچار محدودیت‌ها و عیوبی است که سوپاپ پلی اتیلن می‌تواند به خوبی پاسخگوی آنها باشد.

سوپاپ پلی اتیلن سداب پلیمر
سوپاپ پلی اتیلن سداب پلیمر

مزیت‌های سوپاپ پلی اتیلن

 1. تحمل فشار کاری بالا: در مقابل شیر یک طرفه فلزی که قادر به مقاومت در برابر فشار بالا نیست، سوپاپ پلی اتیلنی می‌تواند تا فشار 16 بار را تحمل کند.
 2. سایز بزرگ: در حالی که استفاده از شیر یک طرفه در سایزهای بزرگ با چالش‌هایی روبه‌رو می‌شود، سوپاپ پلی اتیلن امکان پوشش سایزهای 6 تا 24 اینچ را فراهم می‌کند.
 3. کاهش هزینه: نسبت به شیر یک طرفه فلزی، هزینه تهیه یا خرید سوپاپ پلی اتیلن کمتر است که این موضوع باعث افزایش محبوبیت این محصول شده است.
 4. مقاومت شیمیایی بیشتر: فلزات، در برخورد با مواد شیمیایی و اسیدها، واکنش نشان می‌دهند و ممکن است خورده شوند. اما سوپاپ پلی اتیلن با مقاومت شیمیایی بالایی برخوردار است.
 5. امنیت بیشتر: به دلیل ارزش بالای فلزات، ممکن است مورد سرقت قرار بگیرند. استفاده از سوپاپ پلی اتیلن در این مورد می‌تواند خیال شما را راحت کند.

دیدن محصولات سفارشی سداب پلیمر

کاربرد سوپاپ پلی اتیلن بیشتر در حوضچه‌های پرورش ماهی برای آبگیری است. این محصول در دو نوع جوشی و فلنج دار عرضه می‌شود.

در حالی که سوپاپ پلی اتیلن دارای مزایای قابل توجهی است، همچون مقاومت بالا در برابر فشار، سایز بزرگ، و هزینه کمتر، برخی معایب نیز وجود دارد که باید آنها را در نظر گرفت:

 1. نقص های مکانیکی: پلی اتیلن، نسبت به فلزات، مقاومت کمتری در برابر ضربه و گرما دارد. بنابراین، سوپاپ های پلی اتیلن ممکن است در معرض ضربه های شدید یا دمای بالا، خراب شوند.
 2. محدودیت در مقاومت در برابر UV: سوپاپ پلی اتیلن در برابر تابش مستقیم UV حساس است و ممکن است در طول زمان خاصیت خود را از دست بدهد. این موضوع باید در نظر گرفته شود اگر این سوپاپ‌ها در محیط‌های با تابش مستقیم آفتاب استفاده می‌شوند.
 3. حساسیت به خراش: سوپاپ پلی اتیلن به خراش حساس است و خراش‌ها ممکن است سبب تغییر در جریان مایعات شوند.
 4. هزینه تولید بالا: با وجود اینکه سوپاپ پلی اتیلن معمولاً از نظر هزینه نهایی کمتر از فلزات است، هزینه مواد اولیه برای ساخت آن می‌تواند گاهی اوقات بالا باشد.
 5. انعطاف‌پذیری کمتر: پلی اتیلن نسبت به فلزات دارای انعطاف‌پذیری کمتری است، بنابراین بسته به نوع کاربرد، این موضوع ممکن است محدودیت‌هایی را برای استفاده از سوپاپ‌های پلی اتیلن ایجاد کند.
سوپاپ پلی اتیلن
سوپاپ پلی اتیلن

لذا، در حالی که سوپاپ پلی اتیلن دارای مزایای زیادی است، اما بسته به کاربرد خاص و شرایط استفاده، ممکن است معایب فوق در نظر گرفته شود.

سوپاپ پلی اتیلن در موارد زیر قابل استفاده است:

 1. انتقال آب
 2. انتقال فاضلاب
 3. انتقال مواد اسیدی
 4. انتقال مواد شیمیایی
 5. حوضچه‌های پرورش ماهی: بیشترین کاربرد سوپاپ پلی اتیلن در این حوزه است.

 

انواع سوپاپ پلی اتیلن عبارتند از:

 1. سوپاپ جوشی
 2. سوپاپ فلنج دار: این نوع سوپاپ بیشترین سهم فروش را در صنایع دارد.

شرکت سداب پلیمر با بهره‌گیری از تجربه چندین ساله خود در زمینه آبرسانی و انتقال مایعات شیمیایی و تامین ملزومات پروژه‌های مختلف در سراسر کشور، آمادگی ساخت انواع سوپاپ فلنج دار پلی اتیلنی در سایزهای 16 تا 24 اینچ و تحمل فشار تا 16 بار را دارد.

به طور کلی، سوپاپ پلی اتیلن جایگزین مناسبی برای شیر یکطرفه است زیرا از نظر کیفیت مقرون به صرفه بوده و مشتری را از لحاظ اقتصادی ترغیب می‌کند به استفاده از این محصول. سوپاپ پلی اتیلن، با داشتن حفره‌ها در قسمت سر خود، از ورود زباله و آشغال داخل آب ممانعت می‌کند و برعکس جریان آب را جلوگیری می‌کند، که در نتیجه فقط آب در یک جهت حرکت می‌کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیام در واتساپ تماس: 02133901412 کانال تلگرام پیام در ایتا