لوله و اتصالات پلیمری

لوله و اتصالات پلیمر

در حال حاضر لوله و اتصالات پلیمری در صنعت ساختمان جایگاه ویژه ای پیدا کردند و جایگزین خوبی برای لوله های فلزی می باشند. زیرا دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند. از عوامل اصلی موفقیت این لوله ها می توان به انعطاف پذیری، قیمت پایین و طول عمر بالا اشاره کرد.

انواع لوله و اتصالات پلیمری شامل لوله های پلی اتیلن پنج لایه، لوله و اتصالات تک لایه، پلی اتیلن جوشی، پلی اتیلن پیچی، پوش فیت و پلیکا می شود. از لوله های پلی اتیلن عمدتاً در آبرسانی و فاضلاب ساختمان ها، خطوط انتقال آب، کشاورزی، انتقال مایعات شیمیایی و از اتصالات پوش فیت و پلیکا در شبکه های آبرسانی و انتقال فاضلاب های خانگی استفاده می شود.

انواع لوله پلیمری

انواع لوله پلیمری لوله پلی اتیلن (PE)، لوله پی وی سی یا پلی ونیل کلراید (PVC)، لوله پلی پروپیلن (PP) و لوله پلی بوتیلن (PB) هستند.

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن که از انواع لوله پلیمری پرکاربرد در صنعت می باشد. این لوله به علت مقاومت بالا در مقابل حرارت و تحمل فشار و مقاوم نسبت به ضربه برای سیستم های گرمایشی کف کاربرد فراوانی دارند.

لوله و اتصالات پلیمر

لوله پروپیلن

لوله پروپیلن دارای اتصالات متنوعی از جمله هموپلیمر ،کوپلیمر ضربه ای و کوپلیمر اندام می باشد کاربرد این نوع لوله بیشتر شبیه لوله پی وی سی است با تفاوت اینکه مقاوم تر و کاربردی تر و طول عمر بیشتری دارند.

 

لوله پی وی سی

این نوع لوله به دو دسته  UPVC  و CPVC تقسیم می شود در لوله سی پی وی سی کلر بیشتری وجود دارد و مقاومت بالاتری دارد. لوله پی وی سی در اثر نور خورشید یا اشعه ماورای بنفش آسیب می بیند به همین خاطر برای لوله های آب گرم کاربرد ندارد.

لوله و اتصالات پلیمر

لوله پلی بوتیلن

لوله پلی بوتیلن جایگزین لوله کشی مسی است و اینکه جدار داخلی آن صاف است که از رسوب آب جلوگیری می ‌کند. حداکثر قطر این لوله ها یک میلی ‌متر است و مانند لوله‌ های پی وی سی در انتقال آب گرم از آن استفاده نمی‌ شود و فقط برای انتقال آب سرد مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

برتری های لوله و اتصالات پلیمری

  • طول عمر بالا لوله های پلیمری طول عمری بین 50 تا 100 سال دارند.
  • این نوع لوله نسبت به انواع فلزی هزینه کمتری دارد و نیز هزینه نگهداری آن پایین تر است.
  • قابلیت بازیافت لوله و اتصالا پلیمری سبب می شود تا اثرات منفی کمتری به محیط زیست وارد شود.
  • این نوع لوله  مقاومت بالایی در مقابل خوردگی دارد.
  • افت فشار کمتر در سیستم های لوله کشی، ذخیره انرژی از دیگر مزیت های این لوله ها می باشند.
  • لوله های پلیمری به دلیل انعطاف پذیری به اتصالات کمتری نیاز دارند و می توانند در سطوح شیب دار و ناهموار به راحتی اجرا شوند و فضای کمتری را به خود اختصاص می دهند.
  • لوله و اتصالات پلیمری نسبت به دیگر لوله ها سبک تر بوده و به راحتی نصب می گردند.

کاربرد اتصالات پلیمری

لوله و اتصالات پلیمری تقریباً در همه جا کاربرد دارند و جایگاه خوبی در صنعت تاسیسات و لوله کشی دارند. این لوله ها با استفاده از ساختارهای پیشرفته مواد شیمیایی ساخته شده و در کنار متریال فلزی، سیمان و چوب نقش تاثیرگذاری در ساخت و ساز ساختمان ها و منازل مسکونی دارند.

کاربرد لوله و اتصالات پلیمری وسیع است و در استانداردهای مختلف و ویژه ای برای هر جایگاهی تعریف شده است:

برای انتقال آب آشامیدنی که الزامات بهداشتی دارد، برای انتقال گاز باید الزامات ایمنی داشته باشد و لوله های پلاستیکی برای گرمایش تابشی و گرمایش از کف دارای مقاومت دمایی بالا بوده و برای انتقال فاضلاب مقاومت شیمیایی بالا دارد.

کلام آخر

طول عمر بالا، هزینه و کیفیت متناسب با ساخت محصولات، از عوامل اصلی استقبال مشتریان از محصولات پلیمری هستند. شرکت سداب با تکیه بر توان و تجربه داخلی و با استفاده از نیرو های ماهر و آزمایشگاه های آنالیز و ارزیابی دقیق، توانسته یکی از با کیفیت ترین برندهای محصولات داخلی در حوزه لوله و اتصالات پلی اتیلن باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *