خرداد ۲۲, ۱۴۰۰

لوله و اتصالات پلیمری

لوله و اتصالات پلیمر

در حال حاضر لوله و اتصالات پلیمری در صنعت ساختمان جایگاه ویژه ای پیدا کردند و جایگزین خوبی برای لوله های فلزی می باشند. زیرا دچار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند. از عوامل اصلی موفقیت این لوله ها می توان به انعطاف پذیری، قیمت پایین و طول عمر بالا اشاره کرد.

انواع لوله و اتصالات پلیمری شامل لوله های پلی اتیلن پنج لایه، لوله و اتصالات تک لایه، پلی اتیلن جوشی، پلی اتیلن پیچی، پوش فیت و پلیکا می شود. از لوله های پلی اتیلن عمدتاً در آبرسانی و فاضلاب ساختمان ها، خطوط انتقال آب، کشاورزی، انتقال مایعات شیمیایی و از اتصالات پوش فیت و پلیکا در شبکه های آبرسانی و انتقال فاضلاب های خانگی استفاده می شود.

انواع لوله پلیمری

انواع لوله پلیمری لوله پلی اتیلن (PE)، لوله پی وی سی یا پلی ونیل کلراید (PVC)، لوله پلی پروپیلن (PP) و لوله پلی بوتیلن (PB) هستند.

لوله پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن که از انواع لوله پلیمری پرکاربرد در صنعت می باشد. این لوله به علت مقاومت بالا در مقابل حرارت و تحمل فشار و مقاوم نسبت به ضربه برای سیستم های گرمایشی کف کاربرد فراوانی دارند.

لوله و اتصالات پلیمر

لوله پروپیلن

لوله پروپیلن دارای اتصالات متنوعی از جمله هموپلیمر ،کوپلیمر ضربه ای و کوپلیمر اندام می باشد کاربرد این نوع لوله بیشتر شبیه لوله پی وی سی است با تفاوت اینکه مقاوم تر و کاربردی تر و طول عمر بیشتری دارند.

 

لوله پی وی سی

این نوع لوله به دو دسته  UPVC  و CPVC تقسیم می شود در لوله سی پی وی سی کلر بیشتری وجود دارد و مقاومت بالاتری دارد. لوله پی وی سی در اثر نور خورشید یا اشعه ماورای بنفش آسیب می بیند به همین خاطر برای لوله های آب گرم کاربرد ندارد.

بیشتر بدانید
تفاوت های pvc با upvc

لوله و اتصالات پلیمر

لوله پلی بوتیلن

لوله پلی بوتیلن جایگزین لوله کشی مسی است و اینکه جدار داخلی آن صاف است که از رسوب آب جلوگیری می ‌کند. حداکثر قطر این لوله ها یک میلی ‌متر است و مانند لوله‌ های پی وی سی در انتقال آب گرم از آن استفاده نمی‌ شود و فقط برای انتقال آب سرد مورد استفاده قرار می‌ گیرد.

برتری های لوله و اتصالات پلیمری

  • طول عمر بالا لوله های پلیمری طول عمری بین ۵۰ تا ۱۰۰ سال دارند.
  • این نوع لوله نسبت به انواع فلزی هزینه کمتری دارد و نیز هزینه نگهداری آن پایین تر است.
  • قابلیت بازیافت لوله و اتصالا پلیمری سبب می شود تا اثرات منفی کمتری به محیط زیست وارد شود.
  • این نوع لوله  مقاومت بالایی در مقابل خوردگی دارد.
  • افت فشار کمتر در سیستم های لوله کشی، ذخیره انرژی از دیگر مزیت های این لوله ها می باشند.
  • لوله های پلیمری به دلیل انعطاف پذیری به اتصالات کمتری نیاز دارند و می توانند در سطوح شیب دار و ناهموار به راحتی اجرا شوند و فضای کمتری را به خود اختصاص می دهند.
  • لوله و اتصالات پلیمری نسبت به دیگر لوله ها سبک تر بوده و به راحتی نصب می گردند.

کاربرد اتصالات پلیمری

لوله و اتصالات پلیمری تقریباً در همه جا کاربرد دارند و جایگاه خوبی در صنعت تاسیسات و لوله کشی دارند. این لوله ها با استفاده از ساختارهای پیشرفته مواد شیمیایی ساخته شده و در کنار متریال فلزی، سیمان و چوب نقش تاثیرگذاری در ساخت و ساز ساختمان ها و منازل مسکونی دارند.

بیشتر بدانید
کاربرد لوله پلی اتیلن در کشاورزی

کاربرد لوله و اتصالات پلیمری وسیع است و در استانداردهای مختلف و ویژه ای برای هر جایگاهی تعریف شده است:

برای انتقال آب آشامیدنی که الزامات بهداشتی دارد، برای انتقال گاز باید الزامات ایمنی داشته باشد و لوله های پلاستیکی برای گرمایش تابشی و گرمایش از کف دارای مقاومت دمایی بالا بوده و برای انتقال فاضلاب مقاومت شیمیایی بالا دارد.

کلام آخر

طول عمر بالا، هزینه و کیفیت متناسب با ساخت محصولات، از عوامل اصلی استقبال مشتریان از محصولات پلیمری هستند. شرکت سداب با تکیه بر توان و تجربه داخلی و با استفاده از نیرو های ماهر و آزمایشگاه های آنالیز و ارزیابی دقیق، توانسته یکی از با کیفیت ترین برندهای محصولات داخلی در حوزه لوله و اتصالات پلی اتیلن باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

× استعلام قیمت و موجودی