تردولت

تردولت، ساکولت، ولدولت و … زیر مجموعه اولت‌‌ها (اتصالات انشعابی زیر مجموعه اتصالات فورج شده) هستند. از این نوع اتصالات برای ایجاد زاویه ۴۵ و ۹۰ درجه در سیستم لوله کشی استفاده می‌کنند. از مزایای اتصالات اولت‌ها می‌توان به مقاومت بالا، نصب آسان، اشغال فضای کمتر و … اشاره نمود. اصلی‌ترین تفاوت انواع اولت‌ها نحوه اتصال آنها است. به اینگونه که ولدولت‌ها به صورت جوش سر به سر، ساکولت‌ها به صورت ساکت ولد و تردولت‌ها به صورت پیچی یا دنده‌ای متصل می‌شوند و ایجاد انشعاب می‌کنند. در این مقاله قصد داریم درباره تردولت (یکی از انواع اولت‌ها) اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دهیم.

تردولت چیست؟

تردولت چیست؟

تردولت یک نوع از اتصالات فشار قوی و انشعابی است که در کلاس‌های مختلفی تولید می‌شوند. تردولت‌ها از یک سمت به لوله انشعابی رزوه‌ای متصل می‌شود و از سمت دیگر به لوله اصلی جوش می‌خورد. از این نوع اتصالات معمولا جهت گرفتن و ایجاد انشعاب‌ روی لوله‌هایی با اندازه ۲ الی ۳۲ اینچ استفاده می‌کنند.

تردولت‌ها در اندازه‌های متنوع و به دو صورت کامل و تبدیلی تولید می‌شوند. اندازه کامل وقتی کاربرد دارد که قصد اتصال انشعاب و لوله‌ای با اندازه مشابه مثلا ۵ اینچ را داشته باشید. این در حالی است که تردولت تبدیلی مناسب زمانی است که اندازه انشعاب از اندازه لوله کمتر مثلا ۵ به ۳ اینچ باشد. هنگام انتخاب اندازه تردولت حتما به قطر خارجی و داخلی بدنه، اندازه رزوه و طول مرکز توجه نمایید.

سایر ویژگی‌های تردولت‌ها عبارتند از:

  • قرار داشتن در دسته اتصالات فولادی
  • امکان نصب آسان روی لوله‌ها به صورت دنده‌ایی یا پیچی
  • آب بندی ایمن و کامل و در نتیجه جلوگیری از نشتی
  • امکان استفاده برای لوله‌های بزرگ
  • ساخته شده از فولاد ضد زنگ با درجه خلوص زیاد، چدن، استیل و کربن
  • مقاومت بالا در مقابل خوردگی اسیدی و بازی، ضربه، فرسایش، اکسایش و رسوب گیری
  • مقاومت حرارتی بسیار بالا
  • قابلیت تحمل فشار تا ۱۶ بار

کاربردهای تردولت

کاربردهای تردولت

همانطور که گفتیم از تردولت جهت انشعاب گیری از لوله‌هایی با اندازه بالا و در صنایع مختلف از جمله نفت، گازرسانی و پتروشیمی استفاده می‌شود.

تفاوت تردولت و ولدولت

تفاوت تردولت و ولدولت

با وجود اینکه طراحی اولیه تردولت شبیه به وِلدولت است. اما اصلی‌ترین تفاوت آنها وجود مادگی رزوه شده در تردولت است. این مادگی سبب پیچ شدن و جفت شدن به اتصالات انشعابی می‌شود. در صورت نصب ولدولت انشعابی ۹۰ درجه ایجاد می‌شود. اتصالات ولدولت مناسب اندازه‌های ۲.۱ تا ۲ اینچ هستند که روی حفره جوش داده می‌شوند. در نتیجه تفاوت دیگر تردولت و ولدولت نحوه اتصال آنهاست. به این معنا که ولدولت مناسب زمانی است که قصد جوش لوله یا اتصال به انشعابات را دارید. در حالی که تردولت‌ها مناسب زمانی است که قصد پیچ کردن لوله یا اتصال را داشته باشید.

خرید تردولت از بازرگانی سداب

خرید تردولت از بازرگانی سداب

بازرگانی سداب تولید کننده و ارائه دهنده تردولت و همچنین انواع اتصالات پلی اتیلن با بالاترین کیفیت می‌باشد. این بازرگانی معتبر جهت راهنمایی و رفع نیاز مشتریان امکان مشاوره تلفنی با کارشناسان خود را فراهم ساخته است.

استاندارد تردولت

استاندارد تردولت

استاندارد اتصالات تردولت از نوع NPT و با ویژگی‌های استاندارد ASME B1.20.1 سازگار می‌باشد. در صورت توجه به ساختار اتصالات تردولت می‌بینید که یک سمت اتصال دارای یک شکل منحنی است. وجود این سر منحنی باعث پوشش کامل لوله‌ اصلی می‌شود.

نتیجه گیری

همانطور که گفتیم اتصالات اولت دارای مشتقات زیادی از جمله تردولت، ساکولت، ولدولت و … می‌باشد. از تمامی این اتصالات جهت گرفتن انشعاب از لوله‌ها در صنایع مختلف استفاده می‌شود. در این مقاله درباره اتصالات فشار قوی تردولت‌ها اطلاعات مفیدی را در اختیارتان قرار دادیم. گفتم که این محصول دارای مزایا و ویژگی‌هایی از جمله خاصیت ضد خوردگی در محیط‌های اسیدی و بازی، ضد ضربه بودن، ضد زنگ، مقاوم در برابر فرسایش، اکسایش و رسوب گیری، قابلیت تحمل فشار بالا و … می‌باشند. همین ویژگی آنها را به بهترین گزینه برای استفاده در صنایع مختلف مانند پتروشیمی، گاز و … تبدیل کرده است. توجه داشته باشید اگر قصد خرید اتصالات تردولت را دارید حتما از کیفیت و استاندارد آن مطمئن شوید.