شیر آلات برنجی

شیرآلات برنجی همانطور که از نامش مشخص است، از جنس برنج ساخته می‌شود و به عنوان پرکاربردترین و رایج‌ترین نوع شیرآلات در بازار به فروش می‌رسند. این دسته از شیرها کاربردهای متنوعی دارند و در زمینه‌های مختلف مانند صنایع پتروشیمی، نفت، گاز، آتش نشانی، انتقال آب و تاسیسات سرمایشی و گرمایشی قابل استفاده است.

به طور کلی، شیرآلات صنعتی با توجه به مواد و متریال به کار رفته به دسته‌های مختلفی مانند شیرآلات چدنی، شیرآلات برنجی، شیرآلات فولادی، شیرآلات یو پی وی سی و شیرآلات استنلس استیل تقسیم‌بندی شده است که هر کدامشان در زمینه خاصی کاربرد دارد. به عنوان مثال، شیرآلات برنجی و چدنی بیشتر برای سیستم های پایپینگ موتورخانه مجتمع و ساختمان‌ها به کار می‌رود و از شیرالات فولادی و استیل برای مصارف صنعتی و دارویی استفاده می‌شود و به عنوان پرمصرف‌ترین شیرهای موجود در بازار شناخته شده است که به صورت دنده‌ای عمل می‌کند. خوب است بدانید استفاده درست از شیرآلات در افزایش عمر سیستم لوله‌کشی بسیار اهمیت دارد و موجب می‌شود نتیجه موثرتری در حمل و انتقالال سیالات مشاهده کنید.

شیر دروازه ای؛ پرکاربرد در زمینه لوله کشی.

شیر دروازه ای

یکی از پرکاربردترین مدل شیرآلات برنجی، شیرآلات دروازه‌ای است که برای سیستم لوله‌کشی بسیار استفاده می‌شود. شیرهای دروازه‌ای با کمک یک دستگیره در قسمت بالای شیر جریان آب تنظیم و با بالا یا پایین آوردن آن جریان آب قطع یا وصل می‌شود. خوب است بدانید این دسته از شیرآلات برنجی برای تنظیم جریان آب مناسب نیستند. چراکه قطعات فلزی به کار رفته در آن با خوردگی روبه‌رو می‌شوند. پس استفاده از آن‌ها تنها در موقعیت‌های باز یا بسته مناسب است.

شیر دریچه‌ای همان شیر یک طرفه

شیر دریچه‌ای به اسامی دیگری همچون چک ولو یا شیر یکطرفه شهرت دارد. این نوع شیر به منظور جلوگیری از ورود جریان سیال به سمت مخالف در خطوط لوله استفاده می شود و کمک می‌کنند سیال تنها در یک مسیر حرکت کند. این نوع شیر از یک زبان یا دریچه ساخته شده که حرکت زبان به شکل لولایی می‌باشد. هنگام ورود سیال دریچه باز می‌شود و امکان برگشت آن در جهت مخالف وجود ندارد.

استفاده از شیر دریچه‌ای یا همان خودکار بین کنتور و پمپ بسیار رواج دارد که موجب می‌شود سیال با فشار مناسب خط لوله جریان پیدا کند. هدف استفاده از این شیر برای پمپ عدم برگشت سیال به سمت پمپ است. چرا که در غیر این صورت پمپ با اختلال روبرو می‌شود. این شیر نه تنها برای سیستم پمپ، بلکه برای موارد دیگری مانند سیستم گرمایشی، کنترل شدت و مسیر جریان سیال، سیستم‌های آبیاری، سیستم‌های هیدرولیک پنوماتیک، لوله کشی ساختمان، تاسیسات و شبکه‌های آبرسانی بسیار استفاده می‌شود.

شیر پروانه‌ای، امکان قطع و وصل سریع

شیر پروانه‌ای

شیر پروانه‌ای کاربردی همانند شیرهای شیر توپی یا شیر بال ولو ها دارند که به منظور اجرای قطع و وصل سریع جریان به کار می‌روند. این دسته از شیرها با قیمت بسیار مناسبی ارائه می‌شوند و در زمینه‌های مختلف و صنایع متفاوت کاربرد دارند. استفاده از شیر پروانه‌ای در مرکز لوله بسیار رایج است و با چرخش محرک دیسک موجب قطع و وصل شدن جریان در مسیر لوله می‌شود. همچنین شیرهای پروانه‌ای امکان نصب در مسیر جریان صیاد را فراهم می‌کند و وحتی می‌توان در حالت باز بودن با کمک شیرهای پروانه افت فشار را تجربه کرد.

جالب است بدانید شیرهای پروانه ای به نسبت دیگر شیرهای برنجی با توجه به مشخصات و ویژگی‌های خاص طراحی می شوند. در حالی که مزایای مختلف مانند نصب آسان، عدم نیاز به شیرهای دیگر، وزن کم، عملکرد صحیح و کاهش هزینه را به دنبال دارد.

شیر گلوب یا همان کروی

شیر گلوب

شیر گلوب با توجه به ظاهر کروی مانند آن با نام‌هایی مانند توپی یا کروی شناخته می شود و یکی از انواع شیرآلات برنجی است که همانند مدل قبلی برای تنظیم جریان در خطوط لوله به کار می‌رود. این دسته از شیرها از یک دیسک متحرک و یک سیت رینگ ساکن ساخته شده و از یک حرکت خطی برخوردار می‌باشد. نحوه عملکرد شیرهای کروی به این شکل است که داخل بدنه یک پلاک متحرک وجود دارد که هنگام چرخش آن شیر باز و بسته می‌شود. نام این پلاک دیسک است که به استومی متصل شده و به محض چرخش هندویل عملکرد خود را به اجرا در می‌آورد.

جالب است بدانید شیرهای کروی امروزه دیگر شکل کروی خود را ندارد. اما هنوز با عملکرد قدیمی فعالیت می‌کند که باید بصورت درست در خطوط لوله نصب شود.

شیر چک یا همان خودکار چدنی

شیر چک

شیر چک ولو با نام‌های دیگر مانند یک طرفه، شیر غیربرگشتی شناخته می‌شود که به دو صورت شیر یک در طرفی، دریچه‌ای و شیر یکطرفه سوپاپی در بازار موجود است که هر کدام از این نوع شیر یکطرفه عملکرد متفاوتی دارد. این شیر به صورت یک دهانه ورودی و دهانه دیگر برای خروج سیال طراحی شده است و به عنوان شیرهای کنترل صنعتی کاربرد فراوانی دارد. با کمک این شیر برای کنترل سیال نیاز به آداپتور نیست و سیال تنها از یک طرف شیر عبور می‌کند و امکان برگشت آن در جهت مخالف هرگز وجود ندارد.

نحوه استفاده از شیر چک به گونه ای است که فلش نشانگر روی شیر نشان‌دهنده جهت عبور سیال است. البته باید بدانید این مدل شیر نه تنها با برنج ساخته می‌شود، بلکه با دیگر متریال‌هایی مانند فولاد، استیل، آلومینیوم و چدن هم قابل ساخت است.

کاربردهای شیرآلات برنجی چیست؟

کاربردهای شیرآلات برنجی

شیرآلات برنجی با توجه به خاصیت چکش خواری بسیار بالا، مقاومت و استحکام ایده‌آلی دارد و در انواع مختلفی ارائه می‌شود که در مکان‌های گوناگون مانند صنایع مختلف و مصارف خانگی پرطرفدار است. امروزه به این دسته از شیرآلات با توجه به قالب‌های بسیار زیبا و شیک برای مصارف خانگی بسیار پیشنهاد می شود. اما استفاده از آن تنها به مصارف خانگی محدود نخواهد شد؛ بلکه برای تاسیسات ساختمانی، تهویه مناسب در صنایع گاز و پتروشیمیایی قابل استفاده است. یکی دیگر از ویژگی‌های بسیار خوب شیرهای برنجی پرکاربرد، امکان استفاده برای جریان سیالات بسیار داغ اس.ت این دسته از شیرها در دماهای بسیار بالا تحمل خوبی دارند و عملکرد خوبی از خود نشان داده‌اند.

تولید شیرآلات برنجی

تولید شیرآلات برنجی

شیرآلات ساخته شده از برنج به دلیل مزایای بسیار زیاد اعم از مقاومت بسیار زیاد، طول عمر بالا، مقاومت در برابر آب های سخت، مقاومت در برابر اکسید شدن، استحکام بسیار بالا در برابر ضربات و … توسط کارخانه‌های بسیاری تولید و عرضه می‌شود که خط تولید آنها شامل چهار مرحله اصلی می باشد: ریخته گری، ماشینکاری، پرداخت کاری، آبکاری و مونتاژ.

در میان مراحل گفته شده، مهم‌ترین عامل تاثیرگذار روی کیفیت شیرآلات برنجی دسترسی به مواد اولیه مورد نیاز است. مواد اولیه برای ریخته‌گری شیرآلات برنجی، فلز آلیاژی برنج است که از مس و فلز روی ساخته می‌شود. نسبت این دو فلز، طی مراحل آلیاژ کیفیت نوع شیر را مشخص می‌کند.

قیمت شیرآلات برنجی

قیمت شیرآلات برنجی

قیمت شیرآلات برنجی با توجه به نوع، فشار کار و کیفیت ساخت مشخص می‌شود. این شیر در سایزهای نیم الی ۶ اینچی در بازار موجود است که قیمت هر کدام کاملا متفاوت مشخص می‌شود. همچنین تولیدکننده شیرآلات برنجی یکی از عامل‌های اصلی تعیین کننده قیمت است که در صورت تصمیم به خرید از بهترین تولیدکننده، مطمئنا قیمت متفاوتی نسبت به شیرهای معمولی موجود در بازار باید پرداخت کنید.

خرید شیرآلات برنجی

خرید شیرآلات برنجی

خرید این دسته از شیرآلات یکی از پرمصرف‌ترین موارد استفاده برای زمینه‌های موتورخانه و مصارف خانگی شناخته می‌شود که با توجه به نوع انتخابی وظایف مختلفی مانند تنظیم جریان و قطع و وصل کردن جریان را ارائه می‌دهند. شما می‌توانید این محصول را از کارخانه‌های مختلف موجود در داخل کشور تهیه کنید و قبل از خرید از اعتبار و کیفیت محصول کارخانه مطمئن شوید. شیرآلاتی که بر اساس استانداردهای روز دنیا طراحی و ساخته می‌شوند کیفیت ایده‌آلی دارند و بهترین گزینه برای خرید شناخته می‌شوند.